Оксана Ващенко
15:40 21/01/2010

Чи буде виконана «робота над помилками»?

Програму ви можете прослухати тут:

decoding="async" src="/assets/img/blank.jpg" border="0" alt="Частина 1" /> decoding="async" src="/assets/img/blank.jpg" border="0" alt="Частина 2" />

 

Програма «РОЗВОРОТ UA» — спільний проект інформаційної агенції «ГолосUA» та «Радіо Ера FM». Звучить щосереди на хвилях цієї радіостанції. 

Ефір за 20.01.2010 р. Ведуча — Оксана Ващенко.

Оксана Ващенко: Два головних претенденти зараз готуються до останнього змагання за найвищу посаду в Україні. Боротьба буде складною і її результат може виявитися непередбачуваним. Принаймні, кожна зі сторін не виключає подання численних судових позовів, а якщо так, то, як казав Роман Безсмертний, Віктор Ющенко зможе ще років п’ять залишатися Президентом України. Це — програма “РозворотUA”, з вами Оксана Ващенко, вітаю вас. 

Кор.:Першим туром голосування залишилися задоволені майже усі, хто активно стежив за перебігом подій. Міжнародні спостерігачі винесли вердикт “відмінно”, вітчизняні громадські об’єднання також визнали, що відвертих порушень не було. Втім, ще навіть не дочекавшись оголошення попередніх результатів, один з основних політичних таборів, почав вимагати змінити виборче законодавство одразу. Тим часом про необхідність змінити виборче законодавство в Україні говорять всі, хоча при цьому, застерігають робити це між першим та другим туром. Такої думки дотримується і керівник делегації ПАРЄ Матяш Ерші. 

Матяш Ерші: «Вибори пройшли так само як проходять й у моїй країні, в Угорщині. І це для мене приємний досвід, бо попередні вибори відрізнялися, вони були не демократичні, менш якісні, а ці були вдалими. Щодо можливості зміни закону про вибори між турами, то важко уявити, що можливо змінити закон про вибори за три тижні перед другим туром. Закон треба змінити, але вже після закінчення виборів і інавгурації Президента”. 

На переконання ж українських спостерігачів, загроза зриву та маштабних фальсифікацій занадто перебільшена. За словами представника громадської організації “Опора” Ольги Айвазовської, попри прогнози в 10-15% голосуючих вдома, таких виявилось не більше 3%. 

Ольга Айвазовська: “Кількість виборців, які голосували вдома була не така велика, про яку говорили деякі кандидати. В жодному регіоні кількість осіб, які голосували поза межами виборчої дільниці не досягали 10-15%. Подекуди, це було 1,5%, подекуди доходило до 3%”.

Водночас, на переконання експертів та досвідчених знавців української політики такий відносно невеликий рівень порушень є тільки розминкою перед другим туром. Так би мовити, пробою пера. Про це заявив і директор Центру політичних досліджень «Софія» Андрій Єрмолаєв. «Щодо зриву — це спроба використовувати фальсифікації, судові засідання. Поки що це було тренування, деяке символічне значення надавалося розривам між показниками фаворитів. Але це не критично. Це засвідчило, що в другому турі можуть бути використані більш масово такі прийоми для зриву», — заявив експерт.

Коней на переправі не міняють” — переконані і у Центральній виборчій комісії. На думку члена ЦВК Михайла Охендовського забезпечити Україні чесні вибори вдасться, «перекривши кисень» фальсифікаторам. А саме у Центрвиборчкомі пообіцяли вчасно надати роз’яснення щодо усіх слизьких моментів у законі про вибори. 

Михайло Охендовський: «Закон про вибори Президента України між першим та другим туром виборів безумовно змінений не буде. Ті незрозумілі питання будуть зняті за допомогою або роз’яснень Центральної виборчої комісії, або відповідного методичного орієнтування окружних виборчих комісій при проведенні повторного голосування 7 лютого 2010 року”.

Отже, закон про вибори Президента має бути розтлумачений вчасно. Якщо – ні, то експерти прогнозують другий Майдан і багато судових позовів щодо результатів волевиявлення українців”. 

Оксана Ващенко: Сьогодні ми говоритимемо про те, як запобігти фальсифікаціям у другому турі чи будуть на законних підставах встановлені результати голосування і чи варто змінювати виборче законодавство. У нас у студії Микола Катеринчук, народний депутат, представник фракції “Наша Україна — Народна самооборона”, вітаю вас. />
Микола Катеринчук
: Добрий день. 

Оксана Ващенко: І з нами на телефонному зв’язку буде Валерій Бондик, народний депутат, представник фракції партії регіонів. Для початку хотілося би спрогнозувати долю виборчого законодавства: до другого туру є ще кілька тижнів, але з розстановкою сил у парламенті, яку має нинішня коаліція, жодного рішення не вдається ухвалити. Ви прогнозуєте, що виборче законодавство змінити не вдасться, і у другому турі обирати президента за старими правилами?

Микола Катеринчук: Як лідер Європейської партії України я не можу залишити висновки Венеціанської комісії і ОБСЄ, що говорять про те, що два пункти у Законі про вибори Президента дозволяють здійснювати махінації з голосами. Це включення у списки у день голосування і голосування вдома. Європейька практика говорить, що люди з певними фізичними вадами повинні бути доставлені на дільницю. Це дає гарантію того, що волевиявлення буде вільним і має важливий соціальний аспект, бо дає зрозуміти цим людям, що вони не є ізгоями. Питання голосування вдома за бажанням — взагалі нонсенс, шлях до непрозорих результатів.

Оксана Ващенко: Але вам вже не раз закидали, що деякі представники БЮТу, Партії регіонів, “НУ-НС” долучилися до подолання вето на цей Закон.

Микола Катеринчук: Я критично ставився до цього закону і не брав участь у голосуванні за нього, розуміючи, що його норми не дадуть відповіді чи були вибори чесними. Дуже важливо, щоб у кандидатів не було можливості говорити про масові фальсифікації. Зараз намагання внести зміни до закону — можливість тому, хто програв, визнати поразку і не йти по судах. Мені близька оцінка пана Єрмолаєва. У першому турі у 2004 році Ющенко переміг Януковича з відривом у 1,5%. Тоді не були задіяні масові фальсифікації, тоді була така маленька репетиція. 

Оксана Ващенко: Сьогоднішній розрив значно більший.

Микола Катеринчук: Так, голосування вдома мільйона осіб — це достатньо серйозний ресурс, який може бути збільшений. 3% по країні — 800 тисяч людей, які проголосували вдома, якщо подивитися, на Заході цим правом скористалося дуже мало людей, в основному це Центр і Схід України. 

Оксана Ващенко:
Ви спостерігаєте не за першими виборами. Ці вибори — перший тур — відбулися чесно чи були деякі маніпуляції, які не вплинули на результат?

Микола Катеринчук: Фальсифікації були. Моїй тещі подзвонили і розпитували, за кого вона буде голосувати, якщо вдома. Вона відповіла, що не за Януковича, тоді їй перестали пропонувати голосування вдома. Думаю, маніпуляції були на рівні 3-5%. Але що на нас чекає у другому турі, навіть важко уявити, тому дуже важливо прийняти ці зміни і щоб Президент їх підписав. 

Оксана Ващенко: З нами на зв’язку Валерій Бондик, народний депутат, представник Партії регіонів. Пане Валерію, добрий день.

Валерій Бондик: Добрый день, студия. 

Оксана Ващенко: Хотілось би дізнатися позицію вашого політичного табору. Ваш лідер у першому турі переміг. Думаю, ваша політсила не хотіла би у другому турі звинувачень у маніпуляціях. Чи ви пішли б на попередження цих закидів і проголосували зміни до законодавства? 

Валерій Бондик: Вы говорите о каких-то превентивных мерах. Партия регионов умеет достойно выигрывать. Проигрывать мы больше не будем. Выборы — это технологии, но они не меняются уже во время выборов, это демократия. Банальное сравнение — футбольный матч. Первый тайм отыграли по одним правилам, во втором судья меняет их. Разве это правильно? Даже международные наблюдатели засвидетельствовали, что все прошло демократично. И мы, политики, не имеем права забирать это у людей. Люди хотят голосовать, наша задача им это обеспечить где угодно. Все по закону. За этот закон, не помню, голосовал ли Николай Катеринчук?

Микола Катеринчук: Не голосовал.

Оксана Ващенко: Краще було би, якби ви були у студії.

Валерій Бондик:
Не могу, иду в суд по грузинским наблюдателям, которые приезжали сорвать выборы в Донецке. Давайте включимся в суде. С уважением к грузинскому народу, приехала “спецура”, по распоряжению Луценко их встречало ГАИ прямо на летном поле, что это?

Оксана Ващенко: Зараз спостерігачі від Грузії будуть якимось чином зареєстровані у ЦВК?

Валерій Бондик: Если вовремя подадут документы. Но это неестественно — 2 тысячи наблюдателей от Грузии. Моя коллега, еще и врач, была на одном из участков. В ее больницу пришли люди, которые представились наблюдателями, потом сказали, что они журналисты. 

Оксана Ващенко: Здається, Ви ще не відійшли від дня голосування. Ми хочемо з’ясувати і попередити можливі проблеми. 

Валерій Бондик:
И делаете очень правильное дело. 

Оксана Ващенко: Але прогалини у виборчому законодавстві є. Великі проблеми з реєстром…

Валерій Бондик: Яка судова практика, коли вночі судді виносять рішення? Можно много говорить, но мы не построили независимую судебную систему. Это позор. В 2004 году объявление четвертого тура, то же самое и сейчас. Мы, законодатели, могли где-то ошибиться, если бы судебная практика подсказала, можно было бы менять закон. Но как относиться к принятому ночью судебному решению? То же самое, что недавно по Голодомору Сталина судили. Даже второй стороны на процессе не было. 

Оксана Ващенко: Пане Валерію, можливо, суд і буде визначати результати виборів?

Валерій Бондик: Не хотелось бы.

Оксана Ващенко: Таке може бути, не виключають цього і колеги Ющенка, Безсмертний сьогодні заявив, що у такій ситуації Ющенко ще 5 років може бути Президентом. 

Валерій Бондик: Это еще один сценарий. Здесь, действительно, нужно проанализиовать. Ющенко ведь говорил, что он будет Президентом, может на Банковой готовится какой-то сценарий? Я далек от этого. Я начну серьезно думать.

Оксана Ващенко: Пане Миколо, є різні сценарії. Ви були в одній команді з Безсмертним, чи є підстави для таких заяв?

Микола Катеринчук: У кожного своє політичне передчуття. Чому зараз важливо внести зміни до закону? Перш за все це вигідно Партії регіонів, щоб ніхто у країні не казав, що у них вкрали перемогу. Тому що вони це розповідали 2004 року, через рішення суду і переголосування. Тоді були узаконені так звані “відкріпні посвідчення”. Ними користувалася тоді Партія регіонів та Янукович, сфальсифікували 2 мільйони 200 тисяч голосів. Це доведений факт. Історія має чомусь навчити. Тому будь-який демократичний процес кращий, ніж потім суперечності у судах. Тому заганяння ситуації у певний колапс, коли закінчиться другий тур і хтось переможе з різницею 1,5-2%, будь-яка зі сторін вимагатиме або перераховувати голоси, або йти у суди. А підстави, згідно з цим законом будуть.

Оксана Ващенко: З іншої сторони, ніколи немає досконалого виборчого законодавства…

Микола Катеринчук: Узаконена можливість махінацій — це гірша ситуація. 

Оксана Ващенко: Я так зрозуміла, що Партія регіонів не налаштована на зміни. 

Микола Катеринчук: І намагатимуться все блокувати. Охендовський з ЦВК сказав, що зміни проводити не можна. А ЦВК формована по політичному принципу, там має більшість Партія регіонів. Думаю, що вони цю ситуацію будуть цементувати. Навіть, якщо вдасться проголосувати зміни, які не даватимуть можливості включати виборців до списків у день голосування і голосувати за бажання вдома, то буде вето Президента. За словами Безсмертного, Президент зацікавлений, щоб залишатися ще місяць-два-три у своєму кріслі.

Оксана Ващенко: Президент сказав, що визнає вибір народу, і зауважив, що Україна має вільні вибори, але не має належного вибору. “Як свідчить досвід, для обох кандидатів, які претендують на посаду глави держави, національні, європейські і демократичні цінності є, по суті, чужими, незрозумілими і дуже далекими”,- сказав він. 

Микола Катеринчук:
Я міг би відповісти, що на минулому саміті “Україна-ЄС” у Парижі ми мали отримати угоду про політичну асоціацію. За тиждень до саміту Ющенко розвалив демократичну коаліцію і ми не отримали асоційованого членства. Закидати можна всім, але ми змушені зробити сьогодні вибір, якщо хочемо розвиватися, впливати на політику, і говорити, що народ є єдиним джерелом влади в Україні. Треба брати на себе відповідальність, йти на дільниці. Може бути зловживання з вашим бюлетенем, якщо ви не голосуєте. 

Оксана Ващенко: Виходить, що Президент, принаймні публічно, не агітуватиме за когось з кандидатів. Але деякі рішення мають бути ухвалені і політрадою “Нашої України”, і блоком НУ-НС. Будуть відповідні рішення у блоці?

Микола Катеринчук:
Фракція не є суб’єктом президентських виборів. Наша партія визначилася, ми не можемо будувати європейські цінності з президентом Януковичем. Тому наша підтримка Тимошенко — неможливість допустити Януковича до влади. Кожна з партій зробить свої заяви. Стосовно тих кандидатів, які не потрапили у другий тур, думаю, що всі вони промовчать. Якщо вони нічого не говорять, значить, погоджуються, що Президентом може бути Янукович. 

Оксана Ващенко: П’ятнадцята тридцять п’ять, на хвилі “Радіо-Ера ФМ” програма “РозворотUA”, з вами Оксана Ващенко. Для тих, хто щойно долучився, нагадую, що ми говоримо про те, як можна запобігти фальсифікаціям у другому турі президентських виборів. Шановні слухачі, долучайтеся до нашої розмови. 
Пане Миколо, від виборів до виборів ми постійно говоримо про те, що в Україні відсутній держреєстр виборців. Навіть колишній голова ЦВК говорив про те, що на це треба 80 мільйонів гривень. І з бюджету частина цих коштів була витрачена — а на цих виборах люди знову не знаходили себе у списках. Виходить, ті, хто при владі неякісно виконують свої функції? У другому турі так само буде ця проблема? І це є приводом до судових позовів?

Микола Катеринчук: Дуже професійне, чітке запитання. Прозорі вибори — це держреєстр і чітке законодавство на основі європейського досвіду. Держреєстр виборців, на жаль, був заблокований у самій ЦВК, яка, фактично, знаходиться у руках одного з кандидатів. Він був зацікавлений у тому, щоб через реєстр зменшити можливості “голосування” померлих на Заході і збільшити на Сході. 

Оксана Ващенко: Прем’єром свого часу був і Янукович, але левову частку роботи виконували представники вашої коаліції. В останні роки і Юлія Тимошенко повинна була бути зацікавлена, як ніхто, щоб держреєстр виборців працював. А гроші пішли невідомо куди. 

Микола Катеринчук: Питанням реєстру займалася ЦВК, яка отримала гроші.

Оксана Ващенко:
Але контроль хто мав здійснювати?

Микола Катеринчук:
Прокуратура, самі кандидати. Ви натякаєте, чия з юридичних команд є сильнішою? Можу сказати, що у БЮТі є з цим проблеми. Бо пропустити такі речі у Законі, який ми критикували з трибуни парламенту, зверталися у європейські установи, у Конституційний суд, ми змінили можливості використовувати ще раз відкріпні посвідчення, але пропустили це все. Зараз виправляти складно, і майже неможливо. Але йти у напрямку вдосконалення законодавства потрібно, бо перемога має бути чесною і свідомою. Коли Ющенко говорить, що він визнає вибори чесними і визнає будь-який результат, краще би він подав від себе деякі зміни до цього Закону, це було би сигналом його щирості. 

Оксана Ващенко: Виходить, держреєстр невигідний самим кандидатам? І знову будуть позачергові вибори до парламенту, тому що ніхто з наступних президентів не зможе працювати з Верховною Радою у цьому складі, у якому вона зараз є. Самі собі створюють проблеми, а, може, спеціально це робиться, щоб потім маніпулювати у судах?

Микола Катеринчук: Моє враження, що виборче законодавство з приходом Януковича до влади буде тільки погіршуватися. Будь-яка перемога — піррова, бо ситуація у країні дуже важка. 

Оксана Ващенко: З Ющенком і Тимошенко виборче законодавство не поліпшилося. 

Микола Катеринчук: Це заслуга Президента, як гаранта конституційних прав, насамперед. Стільки законопроектів, як внесла наша фракція, Європейська партія, розуміючи, що таке фальсифікації… Насправді ситуація буде погіршуватися, утриматися у владі можна буде тільки, змінивши виборче законодавство. Тому я прогнозую, що законодавство буде погіршуватися у плані прозорості. 

Оксана Ващенко: А тактика штучного зриву кворуму дільничних комісій, щоб оскаржити результати потім?

Микола Катеринчук: Це — міф. Є практика судів, результат підпишуть ті, хто залишився на дільниці і встановлення результатів голосування буде обов’язково або судом, або членами комісії. 

Оксана Ващенко: Але голова Комітету виборців України Олександр Черненко сказав, що під час першого туру були помічені такі речі у Білій Церкві, у 99 виборчому окрузі, де 28 дільниць вчасно не відкрилися, бо не вийшли на роботу представники одного з кандидатів та його сателітів. 

Микола Катеринчук: Так, на дільницях був пул, створений від інших кандидатів. Вони спробували цю схему, вона не спрацювала, бо є судова практика, що якщо хтось відмовляється виконувати свою роботу, за яку держава платить гроші, то результат може бути встановлений від тієї кількості членів комісії, які залишилися, але його треба підтвердити у суді. 

Оксана Ващенко: У нас є дзвінок. Слухаємо Вас.

Слухач: Добрий день, Олександр Васильович, Київська область. Пане Миколо, ви сказали, що ті кандидати, які не пройшли у другий тур, мовчки погоджуються, що Президентом буде Янукович. Але вони задіяли механізм такого повільного самоспалення Партії регіонів. Але що вони ще можуть у лещатах сучасної Конституції? 

Оксана Ващенко: Пане Миколо, ви сказали трохи не так, що кандидати промовчать. 

Микола Катеринчук: Вони не будуть говорити, за кого голосувати, тому що людям подобалися деякі програми. Це означає, що якщо ти свідомий політик, ти маєш реалізувати своє бачення у будь-якому форматі. Тому сьогодні або підтримуйте Януковича і кажіть, що це пункти моєї програми, за яку проголосували, будуть виконані Януковичем, я цього доб’юся. Або кажіть те саме про Тимошенко. Бо сьогодні є багато проблем, які потрібно вирішити. Невже ми будемо чекати, поки відбудуться парламентські вибори? А якщо не відбудуться, будемо знаходитися у кризі? 

Оксана Ващенко: Всі, хто активно брав участь у цьогорічних виборах, готуються до парламентських. Цього разу ви балотувалися від блоку “Наша Україна-Народна самооборона”. Потім відкрито підтримали Юлію Тимошенко. Скажіть, ви своє особисте політичне майбутнє у парламенті з ким пов’язуєте? 

Микола Катеринчук: Я є лідером Європейської партії України, ми є засновниками блоку “НУ-НС”, однак у парламенті я один від Європейської партії, бо їй тільки півтора роки. Ми будемо брати самостійну участь у місцевих виборах, якщо вони покажуть, що у нас є потенціал, на парламентські вийдемо самостійно. Відносно співпраці з іншими кандидатами — ми підтримали Тимошенко, бо розуміли, що не можна Януковича допускати до влади. В угоді з Тимошенко у нас є шість пунктів, які, на мою думку, відповідають інтересам суспільства. Це встановлення безвізового статусу для громадян України, підтримка конституційних прав заробітчан, проведення податкової реформи, вибори до органів місцевого самоврядування на мажоритарній основі, судова реформа і нестворення коаліції з Партією регіонів. Це наше бачення того, що має зробити Тимошенко у разі перемоги. 

Оксана Ващенко: А чому коли зараз Тимошенко на посаді Прем’єра, ви не змогли її умовити прийняти ваш варіант податкового кодексу? Виходить, ви їй говорите, а вона не чує? Коли їй потрібна допомога, ви допомагаєте, щось незрозуміло.

Микола Катеринчук: Ми діємо у інтересах людей, а не Тимошенко. Ми її переконали: кожен голос БЮТу — за наш податковий кодекс, але не вистачає у цілому. Я звернувся до Януковича з листом, з проханням підтримати наш варіант кодесу. Була пропозиція назву поставити, щоб це був “кодекс Катеринчука-Януковича”, я на це погодився, але потім відповіді не було, пропозиція зробити це вже після виборів. З Тимошенко це не питання “чує-не чує”, інколи у політиці треба примушувати, БЮТ підтримав, але почалися проблеми усередині “НУ-НСу”. 

Оксана Ващенко: Позачергові вибори до парламенту можуть відбутися вже навіть у травні. Я більш ніж впевнена, що ваша партія, яка є молодою, буде шукати союзників. Блок має великі ризики, наприклад, що відбулося з “НУ-НС”. То хто може бути для вас найкращим союзником, невже ви вірите у те, що Юлія Тимошенко вас проведе через свою політсилу? Або Тігіпко? Чи Яценюк? 

Микола Катеринчук: Не можна взяти всю партію до якихось лав. Це може бути концентрація ресурсу у якомусь форматі, в угоді з Тимошенко ми відмовилися брати участь на місцевих виборах у блоці. У нас є своє бачення, і, можливо, інші партнери.

Оксана Ващенко: А хто для вВас близький особисто? Хіба Тігіпко у економічних поглядах різниться? Яценюк — так само. 

Микола Катеринчук: Ми повинні турбуватися не про своє місце у політиці, а що він зробить для людей. Нам близькі всі, хто пропонує проведення реформ щиро.

Оксана Ващенко: Тобто, ви можете бути і списку Тігіпка, і Яценюка, і Тимошенко, якщо вони йтимуть до Верховної Ради? 

Микола Катеринчук: Я хочу, щоб ви мене почули: я можу бути у списку лише від Європейської партії України. А вже конфігурації, які будуть, чи ні… Якщо говорити про позачергові вибори, то ми змушені будемо з кимось блокуватися, а якщо планові, у 2012 році, ми зробимо все, щоб йти самим.

Оксана Ващенко: Є ще дзвінок, слухаємо.

Слухач: Добрый день. Я прекрасно понимаю пана Катеринчука и Кармазина, и Стретовича — нужно отстаться депутатом — это главное. Я прихожу к врачу за справкой, меня отсылают на флюрографию, к гинекологу. Вы соображаете, о чем вы там говорите?

Оксана Ващенко: Все зрозуміло. Треба бути більш коректними, але проблема є. 

Микола Катеринчук: Очевидно, наболело. Единственное, к этому врачу я не имею никакого отношения, но вопрос медицинской реформы — первоочередной. Кармазина я считаю ефективным депутатом, который, по крайней мере, не ворует, и много выступает. Стретович — лидер партии, которая ищет поддержки. Остаться депутатом не проблема, моя адвокатская компания зарабатывала больше и было больше удовольствия от жизни, чем быть депутатом и бороться за продвижение идей, которые бы позволили развиваться обществу в другом направлении. Вам 70, живите больше 100, чтоб увидеть, какой станет страна. Выбор, который будет сделан сегодня, определит это. Если Янукович придет к власти, такими терапевтами, чтоб ободрать вас, будут вокруг все.

Оксана Ващенко: Ці процедури були і при Януковичі, система не змінилася. Думаю, запитання стосувалося саме проблеми голосування вдома, і для літніх людей це проблема, дістатися до дільниці.

Микола Катеринчук: У нас дуже багато пенсіонерів, уявляєте, що буде, якщо вони будуть всі голосувати вдома? А систему отримання довідок треба по-іншому сформулювати, щоб це не було у такому вигляді. 

Оксана Ващенко: А у законі, який пропонує Писаренко, здається, немає літніх людей, які би мали право голосувати вдома…

Микола Катеринчук: Только инвалиды, которые меют проблемы с передвижением. Местная власть должна обеспечить доставку остальних на участок. У нас выборы Президента не так часто. Есть погодные условия и гражданский долг надо исполнить.

Оксана Ващенко: Ви перед першим туром говорили, що голосуючих на дому буде до 10%, їх було менше. У другому турі скільки прогнозуєте? 

Микола Катеринчук: Я говорив це по кількості заяв у Полтавській області, було до 30% звернень, загально приблизно 1 мільйон написали заяви. 1-2 скриньками фізично неможливо обслужити таку кількість. Тоді виходили зі скриньками, напихали туди заяв, а людей навіть не бачили. У другому турі, думаю, буде вдвічі більше. Біля 2 мільйонів заяв. 

Оксана Ващенко: Побачимо, як буде, а поки що я вам дякую, що взяли участь у програмі. 
 

Ефір за 13.01.2010: Вибори з регульованим результатом?

Ефір за 30.12.2009: Соціологія і політтехнологія: де межа?

Ефір за 23.12.2009: Хто “робить погоду” на київських вулицях?

Ефір за 16.12.2009: Фальсифікація як виборча традиція

Ефір за 09.12.2009: Багатство, яким не зуміли розпорядитися

Ефір за 02.12.2009: Несформульовані інтереси захистити не можна

Ефір за 25.11.2009: Програші і перемоги, які не діляться на двох

Ефір за 18.11.2009: Між поганим і гіршим

Ефір за 11.11.2009: Медики — за вибори щороку

Ефір за 04.11.2009: Підготовка до “Євро-2012”: оптимізм переважає

Ефір за 28.10.2009: Ветеранські проблеми не привід для популізму

Ефір за 21.10.2009: Знову будуть політичні торги…

Ефір за 14.10.2009: “Влада не впоралася зі своїми обов”язками”

Ефір за 07.10.2009: Українська армія: всі ресурси вичерпано…

Ефір за 30.09.2009: Куди нас потягнуть наступного разу?

Ефір за 23.09.2009: Проект бюджету: аби була “цифра справна”…

Ефір за 16.09.2009: Держреєстр виборців: поки що все приблизно…

Ефір за 09.09.2009: Парламентські ігри: кому — хліб, а кому — видовище

Ефір за 02.09.2009: Українська приватизація: стратегічні об’єкти продаються за правилами для кіосків

Ефір за 26.08.2009: Проект Конституції Ющенка забудуть після виборів

Ефір за 19.08.2009: «Головним спонсором виборів буде крупний капітал»

Ефір за 05.08.2009: “Соціологію використовували завжди”

Ефір за 22.07.2009: «В Україні подвійна криза — і світова, і власна»

Ефір за 16.07.2009: Проект з “хотєлками”?

Ефір за 08.07.2009: Ефективна зовнішня політика — привілей внутрішньо сильних держав

Ефір за 01.07.2009: Проблеми “Нафтогазу” самими грошима не вирішити

Ефір за 24.06.2009: Ринок житла: ситуація буде складною

Ефір за 17.06.2009: ЗМІ і вибори: знову буде цікаво

Ефір за 02.06.2009: Хто в Україні обиратиме наступного Президента?

Ефір за 27.05.2009: Хто буде крайнім в газовій грі?

Ефір за 20.05.2009: Наступні вибори: торги тривають…

Ефір за 13.05.2009: Кредитом МВФ — по бюджетних «дірках»..?

Ефір за 7.05.2009: «Свято зі сльозами на очах…»

Ефір за 30.04.2009: Україна й Росія мають переглядати реалії енергетичних відносин

Ефір за 22.04.2009: Дефіцит кваліфікованих кадрів не компенсується перевиробництвом інших фахівців

Ефір за 15.04.2009: “Перезавантажуємося”, віримо і очікуємо…

Ефір за 08.04.2009: Програм, схоже, вистачає…

Ефір за 01.04.2009: Подорожчання електроенергії: удар нижче пояса…

Ефір за 25.03.2009: Економічна криза в Україні: падати є ще куди…

Ефір за 18.03.2009: Тернопільскі вибори: далі буде..?

Ефір за 10.03.2009: Нелегальна міграція: чи стане Україна «прохідним двором»?

Ефір за 05.03.2009: Олексій Плотніков:»МВФ — це не та установа, яка дає гроші просто так»

Ефір за 25.02.2009: Якою має бути українська армія: яку хочемо чи яку можемо?

Ефір за 11.02.2009: Уряд:важливий професіоналізм, а не партійність

Ефір за 04.01.2009: Навряд чи знайдеться людина, яка була б задоволена урядом

Ефір за 28.01.2009: Зарплату і пенсії громадян рейтингами політиків не компенсуєш…

Ефір за 21.01.2009: За кожним банком стоїть багато людей, які вклали в нього гроші

Ефір за 14.01.2009: Дешевого газу не буде…

Ефір за 24.12.2008: «Не всі виберуться із цього жорстокого економічного бою…»

Ефір за 17.12.2008: Влада впевнена, що люди знову промовчать…

Ефір за 10.12.2008: Рано чи пізно виборцям доведеться сказати правду

Ефір за 03.12.2008: «У нас хабарі в період кризи беруть тільки у валюті», — Олександр Чорноволенко

Ефір за 26.11.2008: Вітчизняний автопром: на старих запасах далеко не доїдеш…

Ефір за 19.11.2008: Чи переросте кількість антикризових законопроектів у якість парламентських рішень?

Ефір за 12.11.2008: «З російським «Газпромом» потрібно укладати угоди за тими принципами, які існують в Європі», — експерт

Ефір за 5.11.2008: Відключення російських каналів: закон чи політика?

Ефір за 29.10.2008: Економіка увійшла в стан «перегріву»

Ефір за 23.10.2008: Зазирнемо в «антикризовий пакет»

Ефір за 15.10.2008: Б.Райковський: ЦВК завжди готова до виборів, але у строки, які передбачені законодавстом

Ефір за 24.09.2008: Найгірше не дострокові вибори, а можливість потрапити в результаті цих виборів у ще більшу кризу, ніж є сьогодні

Ефір за 17.09.2008: Прикро, коли Україну сприймають, тільки як виробника зерна

Ефір за 10.09.2008: Микола Оніщук: Підвищення прохідного бар»єру до Верховної Ради має стати наслідком еволюції політичного розвитку

Читайте также по теме