Оксана Ващенко
18:35 13/02/2013

Какие последствия бездеятельности Верховной Рады Украины?

Программа «РозворотUA» — совместный проект информационного агентства «ГолосUA» и «Радио Эра FM».

«РозворотUA», тема: «Какие последствия бездеятельности Верховной Рады Украины?"

Эфир с 13.02.2013 г. Ведущая — Оксана Ващенко.

Оксана Ващенко: 19 лютого голова Верховної Ради Володимир Рибак знову намагатиметься відкрити чергову сесію парламенту. Останні консультації, які відбулися за участі керівників фракцій, не стали результативними. Блокада Верховної Ради триває. Як досягти компромісу, — про цей й поговоримо сьогодні в програмі «РозворотUA». З вами Оксана Ващенко. Вітаю вас!

Оксана Ващенко: Шановні слухачі, не забувайте працює наша електронна адреса efir@radioera.com.ua. Трохи пізніше  будуть працювати і наші студійні телефони, номер яких незмінний: 536-9600, код Києва — 044. А сьогодні у нашій студії вітаю тут, поруч із собою, народних депутатів: Павла Розенко — представника фракції «УДАР». Добрий день!

Павло Розенко: Вітаю вас!

Оксана Ващенко: І Дмитра Святаша — представника фракції Партії регіонів. Добрий день!

Дмитро Святаш: Доброго дня!

Оксана Ващенко: Зважаючи на те, що «УДАР» — одна із фракцій політичних сил, яка ініціювала блокування Верховної Ради, і це блокування фактично триває і зараз. Перед початком нашої програми ми з вами перекинулися словами. Я так розумію, що ви сьогодні були причетними до процесу, принаймні цю ніч провели під куполом парламенту.

Я розумію, цей процес дуже виснажливий, і якось у коментарі інформагентству «ГолосUA» ви говорили, можливо, дещо з образою, принаймні, мені так здалося, про те, що представники «Батьківщини» та «Свободи» не долучаються до нічних, скажімо так, чергувань у Верховній Раді. Як зараз із цим? Наскільки цей процес блокування між трьома фракціями якимось чином обговорюється, і чи існує певна черга, хто за ким?

Павло Розенко: Я можу констатувати лише факти, що протягом останніх вихідних днів, і протягом перерви у роботі Верховної Ради України в сесійній залі на сьогодні перебувають виключно представники фракції «УДАР» у Верховній Раді України. Саме нардепи «ударів ці» здійснюють на сьогодні чергування у сесійній залі Верховній Раді України.

Оксана Ващенко: Чи це не означає, що для «Батьківщини» і «Свободи» це питання непріоритетне? Або, скажімо, якщо представники «УДАРу» це розпочали, то нехай вони й виходять з цього процесу достойно?

Павло Розенко: Я відверто вам хочу сказати, що мене теж трошки дивує ця позиція, і мені дуже важко коментувати позицію інших політичних сил. Я можу сказати, що для фракції «УДАР» ми прийняли таке рішення, і ми розуміємо, якщо ми сьогодні вийдемо з зали засідань Верховної Ради України без досягнення результатів, це означатиме, що питання особистого голосування та введення нової системи індивідуального голосування, будь-якої, так і не буде вирішене. І справа знову відкладеться  в «довгий ящик».

І саме тому наша принципова позиція полягає в тому, що ми знаходимося в залі Верховної Ради України, і ми, умовно кажучи, не вийдемо з неї, доки не буде досягнуто принципової домовленості всіма парламентськими фракціями щодо введення такої системи голосування, яка б забезпечила: перше — персональне голосування кожного народного депутата України, і друге — яка б унеможливила голосування за іншого народного депутата України.

Оксана Ващенко: А ви знаєте, що зараз відбувається на погоджувальних радах? Майже кожного дня в робочі дні погоджувальна рада за участі лідерів фракцій збирається, але от останнім часом від опозиційних сил там бувають лише їхні представники, або заступники. Тобто не перші особи. І виходить так, що домовитися тоді взагалі немає про що. І кожен із них зараз каже, що ми ж не можемо відступити, бо це для нас уже буде поразкою. А представники Партії регіонів кажуть, що чому ж ми маємо відступати. І виходить, що зайшли в такий клінч.

Павло Розенко: Так, існує зараз справді така ситуація, і в першу чергу, напевно, це стосується Партії регіонів, яка боїться, що будь-який компроміс із їхнього боку буде вважатися їхньою поразкою. Бо насправді ми сьогодні пропонуємо цілу низку рецептів виходу з цієї ситуації. Ми ж не говоримо, що обов’язково потрібно включити систему «Рада-3» і все. Ми надаємо, насправді, великий вибір компромісу на сьогоднішній день.

Наприклад, персональне голосування може відбуватися системним, але за яким принципом, будь ласка, це може бути включення системи «Рада-3», якщо не задовольняє система голосування сенсорною кнопкою з якихось технічних моментів, будь ласка, можна голосувати руками, можна голосувати бюлетенями. У нас є три виходи з зали засідань Верховної Ради, будемо вставити і виходити.      

Оксана Ващенко: Але поки що жоден із цих варіантів не влаштовує.

Павло Розенко: Так, поки що ми чуємо від Партії регіонів чітко одну позицію, що так, ми готові на особисте голосування за старою системою… Але нас цікавить не лише це, нас цікавить, щоб була у принципі така система, яка б унеможливила голосування за іншу людину. 

Оксана Ващенко: Я хотіла би, щоб ми долучили до розмови Дмитра Свяшата. Відомо, що ви в принципі у Верховній Раді вже не новачок, і обиралися по мажоритарному округу. Ви людина з бізнесу, прийшли з бізнесу в депутати, і в принципі це питання голосування кожного за себе, а не за себе та того хлопця, якраз полягає в площині відповідальності тих людей, які не можуть у своєму розкладі знайти можливості прийти особисто в Раду, щоб проголосувати, чи там виступити, і все це поєднати з бізнесом. Як ви бачите, яким чином можна все-таки розв’язати цю проблему? Зважаючи на те, що от якщо пригадати там позаминулі скликання, то ви були більш активні. А от зараз, останні п’ять років, наскільки я пам’ятаю… От скільки ви реально виступали з парламентської трибуни? 

Дмитро Святаш: Я виступав з парламентської трибуни декілька разів.

Оксана Ващенко: Декілька разів за п’ять років… Але ж це замало.

Дмитро Святаш: Ну, не за п’ять. За п’ять років я більше виступав, останній рік я беру. Ви знаєте, справа в тому, що час знайти можна, і кожний народний депутат має дотримуватися чинної Конституції, в якій існує пряма норма, стаття 84 щодо особистого голосування. Але, я думаю, що рецепт може бути дуже простим. Якщо голосувати руками, або виходити з різних виходів сесійної зали.

Так, дійсно, руками голосують у німецькому парламенті, з різних виходів виходять у американському парламенті. Тобто все це у світі існує. Але давайте ми візьмемо до уваги дуже серйозний момент: скільки нормативних актів виробляється і голосується в тих парламентах уже зі сталою демократією, і скільки нормативних документів ухвалюємо ми. Це перше. Друге. Я вважаю, що самим простим рецептом був би такий, коли рішення буде вважатися прийнятим від більшості з присутньої кількості народних депутатів.

Оксана Ващенко: Чекайте, а навіщо тоді держава оплачує утримання всіх депутатів? І люди, які сплачують податки, утримують 350 народних депутатів?

Дмитро Святаш: Хвилинку. І це буде примушувати… 

Оксана Ващенко: Всіх ходити на засідання, якщо хочуть…

Дмитро Святаш: Дійсно, якщо хочуть проголосувати, якщо у вас існує більшість, доведіть це. Я так розумію? Якщо більшість є, доведіть це особистим голосуванням. Таким чином, якщо голосування вважалося б прийнятим більшістю від кількості присутніх народних депутатів, це питання було би знято.

Тобто спочатку спікеру приносять документ, де є особистий підпис депутата, якщо підпису депутата там немає на реєстрації, картку його вилучають і блокують. Усе, крапка. Тоді більшість не буде такою сталою. Наприклад, прийшло сьогодні більшість опозиційний депутатів, у них буде більшість голосів. І все.

Оксана Ващенко: Так узагалі тоді, ви знаєте, як на мене, тоді жодний законодавчий документ у Верховній Раді не зможе бути ухвалений, бо в тій чи іншій частині буде вистачати…   

Дмитро Святаш: Чому? Повірте мені, не всі рішення будуть прийматися цією Верховною Радою за політичними мотивами. Буде ситуація, коли хтось із фракції буде голосувати, коли ми дійдемо до економічних питань, до економічних законів, до Закону про бюджет, — подивимося, яка буде більшість.

Павло Розенко: От я хотів би підтримати якраз свого колегу, і сказати, що от якраз тоді й підвищиться статус, відповідальність і престиж Верховної Ради, тоді будуть якісніше працювати і комітети.

Оксана Ващенко: Так чекайте, а що пропонується, і на чому можуть всі фракції зійтися? От голосувати, за вашою логікою, кожного ж дня не зможуть ходити всі депутати, є ж пленарні тижні. Хочуть визначити, вівторок і четвер у другій половині дня. Це хіба нормально?

Дмитро Святаш: Я скажу про таку ситуацію. У скликанні 2002-2006 роки був один день голосування — четвер повністю. Тобто вівторок, середа, п’ятниця — відбувалося обговорення законопроектів, а потім відбувалося голосування.

Оксана Ващенко: А під час обговорення, ви знаєте, скільки тоді було депутатів у сесійній залі? Скільки, от ви пам’ятаєте?

Дмитро Святаш: Я знаю, скільки, але це вже, скажімо, оцінку такій роботі депутата дадуть виборців. 

Оксана Ващенко: Але ж депутат отримує за це зарплату за законодавчу діяльність, і ніхто не може його перевірити, умовно кажучи, якщо він не знаходиться в сесійній залі, а де він у цей час перебуває?

Дмитро Святаш: Депутат… Саме головне, хто дає оцінку роботі депутата — це виборці. Якщо депутат працює незадовільно, люди не будуть голосувати наступного разу за цього депутата.

Оксана Ващенко: Але система відкликання депутата в Україні не працює. Яким чином можна примусити?.. 

Дмитро Святаш: Ні, на наступних виборах.

Оксана Ващенко: Тобто п’ять років давати їм робити все, що вони хочуть? Ну, я не знаю… це шлях в нікуди…

Павло Розенко: Ну, справді… І логіка фракції «УДАР» дуже проста, справді, на утримання Верховної Ради України, і народних депутатів України з державного бюджету виділяються шалені кошти. І це податки наших співгромадян, які оплачують нашу роботу. І справді, коли є сумлінні депутати, які ходять постійно на роботу, то виникає запитання, чому має група депутатів, яким можна не ходити на роботу, і більше того, примушувати сумлінних народних депутатів… 

Оксана Ващенко: Про що я й казала. Особливо ті народні депутати, які пов’язані з бізнесом, вони хочуть займатися безпосередньої своєю справою.

Дмитро Святаш: Не голосуйте за бізнесменів…

Оксана Ващенко: Кого ви маєте не увазі? Але бізнесменів багато і в нинішньому складі Ради, чому?

Дмитро Святаш: Бо за них голосують.

Оксана Ващенко: Бо у них є можливості фінансові туди прийти. 

Павло Розенко: І от зараз, якраз зараз настала та критична точка, коли всі повинні для себе зробити політичний вибір — або ти професійний парламентар, приходиш на роботу до Верховної Ради, працюєш в комітетах, голосуєш особисто, і показуєш суспільству свою роботу, або ти йдеш і займаєшся бізнесом. І тоді до тебе не має запитань. Я знаю, що всередині навіть там провладних партій відбувається зараз гостра дискусія на тему того, що насправді фракція і народний депутат — це повинна бути професійна робота народного депутата України. І виборці ж задають запитання депутатам, що ми ж вас обрали, так чому ж ви не ходите на роботу?

Оксана Ващенко: Тому що питання якраз щодо того, хто пройшов у цю Верховну Раду.

Дмитро Святаш: У мене є невеличке зауваження. Робота народного депутата, принаймні за мажоритарним округом, складається з трьох частин: це робота в сесійній залі, це робота в комітетах, і робота на виборчому окрузі. Але як прослідкувати ефективність роботи депутата з точки зору законотворчої діяльності? Це кількість законів, які він подав. Але не тільки кількість поданих законопроектів, а ще й скільки з них стали законами. Не законопроектів, а скільки законів стали чинними. Яку він брав участь у внесенні поправок до другого читання саме в законодавчій площині.

А якщо депутат буде лише сумлінно ходити на всі засідання Верховної Ради, особисто голосувати, навіть у туалет не ходитиме, але його ефективність буде нульова, бо він буде кнопкодавом, а не депутатом. Але сумлінним кнопкодавом.   

Оксана Ващенко: В принципі ваша логіка зрозуміла. Але якщо брати конкретно, от дивіться, я знаю, що ви активно коментували цю сферу, оскільки були до неї причетним, і залишаєтеся причетним до неї, це до автомобільного бізнесу. От ви були співвласником…

Дмитро Святаш: Я перепрошую. Я вже тривалий час не причетний до цього бізнесу, останні десять років.

Оксана Ващенко: Але чекайте, хіба ви не були співвласником Кременчуцького автомобільного заводу?

Павло Розенко: Це було п’ять років тому. 

Оксана Ващенко: Добре, п’ять років тому. Але за вашою логікою тоді, які законопроекти конкретно ви, скажімо, внесли для того, щоб у нас вітчизняний авторинок розвивався?  

Дмитро Святаш: Авторинок чи автомобільна промисловість? Це різні речі.

Оксана Ващенко: Так, виробництво, наприклад, КрАЗ, їх же випускали та до трьох тисяч автомобілів на рік, а тепер практично взагалі не випускають. 

Дмитро Святаш: Ви знаєте, я скажу про реальну ситуацію. Все дуже просто, якщо брати цю галузь, бо вона не відноситься до нашої… 

Оксана Ващенко: Не відноситься, але враховуючи вашу логіку, можна щось було зробити для вітчизняної автомобільної промисловості.

Дмитро Святаш: Для промисловості потрібно зробити перше — наситити країну грошима. Треба стимулювати споживання, а не виробництво. І якщо буде споживання, буде попит, тоді буде виробництво, навіть якщо не буде підтримуватися певна галузь. Але якщо розглянути мене як депутата, то давайте подивимося, скільки поправок у законопроекти, які надходять до компетенції комітету, в якому я працюю. Так, я не вношу поправки до законопроектів, у яких я некомпетентний, але у межах своєї компетенції я працюю в комітеті, в підкомітеті, доопрацьовую кожний документ, який я вважаю недосконалим до першого читання. Можете це подивитися.

Оксана Ващенко: Але продовжується блокування Верховної Ради. І в комітетах так само робота зараз не ведеться. Ми, скажімо, були свідками того, як комітети не збираються, немає фактично кворуму, який потрібен для ухвалення рішень, і виходить, що ця вся робота в пусту. Тим більше, коли голові Верховної Ради задають запитання, а чи всі депутати отримують належним чином свою зарплату, я повертаюся до цього моменту? То всі кажуть, що так, звісно, оскільки немає шкали відмітки, хто прийшов, а хто не прийшов. Тобто робота повністю вже кілька тижнів парламенту, українського парламенту просто виключена з держави.

Тоді виходить так, що Кабмін може працювати в ручному режимі, видавати, або не видавати, ті чи інші ресурси. От ви, пане Павле, відповідаєте за соціальну сферу, і зараз постало гостро питання з Shell, це питання номер один, яке потрібно було би заслухати у Верховній Раді, можливо, програму уряду так само хотілося б почути, з чим вони йдуть у цей рік, і що взагалі нас чекатиме. Тому що існує дефіцит Пенсійного фонду, і що з цим вони будуть робити? Вже поїхала з України місія МВФ, але нічого не відомо, журналісти досі на знають, до чого вони домовилися. Та питань просто безліч.

Але все стає в ступор, тому що Верховна Рада — це завжди така дискусійна трибуна, звідки завжди можна почерпнути якісь не лише теми, а й відповіді на безліч запитань. Там можна обговорити все, і закриту інформацію. А зараз доступу до такої інформації немає.

Павло Розенко: Щоб чітко була зрозуміла політика фракції «УДАР», нашою метою є те, щоб Верховна Рада працювала, і щоб вона працювала ефективно. Більше того, народні депутати України від нашої фракції вже внесли в парламент понад двісті законопроектів. Тобто ми зацікавлені, щоб вони були розглянуті, щоб їх ухвалювали і вони працювали. Але зараз та критична точка, щоб депутати Верховної Ради України раз і назавжди вирішили це питання персонального голосування. Щоб Верховна Рада перейшла справді на легітимну роботу.

Бо ви говорите про те, що начебто зараз не працюють і немає легітимних державних органів, але давайте поглянемо за останні три роки, коли приймалася і пенсійна реформа, і Податковий кодекс, хіба ми можемо сказати, що вони були прийняті легітимно? Коли під час голосування за пенсійну реформу в сесійній залі було 60 народних депутатів від більшості, а пенсійну реформа набрала 246-250 голосів. Хіба це легітимність парламенту?

Тому ми й говоримо, що зараз настала точка «Х», коли ми повинні справді легітимізувати роботу Верховної Ради. І, на мій погляд, от сьогодні ми, «ударівці», сьогодні працюємо, ми знаходимося в залі засідань, працюємо над законопроектами, і ми запрошуємо всіх інших депутатів: від Партії регіонів, від комуністів і всіх інших, приходьте і працюйте разом із нами. Але працюйте легітимно, працюйте відповідно до Конституції та законів України.

Оксана Ващенко: Як ви вважаєте, втручання президента потрібно в цей процес чи ні? Чи він має спостерігати тридцять днів, а потім скористатися своїм правом розпуску парламенту або ні?

Павло Розенко: А що президент може сьогодні сказати. Він що, може сьогодні публічно сказати своїй партії, що давайте залиште Чечетова, і нехай далі махає рукою і працює я «піаніно»? Чи давайте дотримуйтеся Конституції?

Оксана Ващенко: Але ж ви знаєте, яка проблема у фракції Партії регіонів — у них немає більшості, і вони не можуть контролювати мажоритарників.

Павло Розенко: Я вам ще раз кажу, що ми не хочемо зараз говорити про більшість чи про меншість, можна прийняти рішення, чи не можна прийняти рішення… Знову ж таки, наша основна місія сьогодні — ввести Верховну Раду в правове поле.

Оксана Ващенко: Але в 2008 році, коли Арсеній Яценюк був головою Верховної Ради, хіба інакше ухвалювалися рішення? 

Павло Розенко: Зараз дуже багато хто говорить, що це традиція українського парламентаризму, що так було завжди, що голосували за п’ять-шість депутатів. Партія «УДАР» уперше пройшла до Верховної Ради України, нас мало цікавлять от ці «традиції», нас не хвилює, як це відбувалося раніше. Ми сьогодні зайшли в Верховну Раду, і ми хочемо Верховну Раду України ввести в конституційне поле. Це наше сьогодні завдання. І я хочу наголосити, що абсолютна більшість депутатів, у тому числі і представників Партії регіонів, підтримують сьогодні нашу ідеї, і найпершу — це підвищення статусу Верховної Ради, і статусу народного депутата.

Оксана Ващенко: А в Київраді від «УДАРу», ви знаєте, як голосують?

Павло Розенко: У Київраді, я можу сказати, що голосують виключно за себе і виключно особисто. 

Дмитро Святаш: Можна я опоную.

Оксана Ващенко: Буквально тридцять секунд і ми продовжимо.

Дмитро Святаш: Мені потрібно більше, ніж тридцять секунд, тому що дуже було сказано такого, що не відповідає дійсності. По-перше, комітети не працюють виключно тому, що заблокована сесійна зала. Робота в округах ведеться? Ведеться. Робота в комітетах відбувається? Відбувається, згідно з регламентом. Комітет може збиратися поза сесіями, якщо буде заява, і це має носити лише повідомний характер. І ми збирали комітети.

Оксана Ващенко: Ми продовжимо після реклами і новин.

15.35. З вами Оксана Ващенко. На хвилі «Радіо Ера FM» триває програма «РозворотUA». Для тих, хто щойно долучився, нагадую, що сьогодні ми говоримо про те, яким чином можна розблокувати роботу Верховної Ради і фактично розпочати другу сесію Верховної Ради сьомого скликання. Поки що така тупикова ситуація, немає виходу, кожна зі сторін пропонує, але консолідованого рішення щодо розв’язання цієї ситуації поки що не знайдено.

Я нагадую, що в нашій студії сьогодні наші гості — народні депутати Павло Розенко — представник фракції «УДАР» і Дмитро Святаш — представник фракції Партії регіонів.

Лише коротко нагадаю, що завершили ми першу частину на тому, що Дмитро Святаш каже, що зараз все одно народні депутати виконують свої безпосередні функції, незважаючи на блокування, як у комітетах, так і в округах. Але цікаво, хто з вам у яких округах буває, бо нікого люди ніде не бачать? Я от нещодавно теж їздила на Чернігівщину, то там усе покрито льодом після такого потепління, і люди взагалі навіть місцевої влади не бачать, не те, щоб депутатів.

Дмитро Святаш: Хвилиночку. Ви зараз плутаєте місцеву владу з народними депутатами.

Оксана Ващенко: Я кажу, що взагалі ніякого керівництва не видно. 

Дмитро Святаш: А загалом, це все одно, що сказати, що все у нас погано. Це загалом.

Оксана Ващенко: Ви хочете сказати, що ви буваєте на своєму окрузі?

Дмитро Святаш: Та я там живу. Я там живу, я там працюю, і там у мене працює на постійній основі останніх одинадцять років приймальна народного депутата. Тому цей закид до мене не має жодного відношення. Але що я хочу сказати. Комітети працюють, якщо вони хочуть працювати. В округах народні депутати працюють. На жаль, опозиція сьогодні не надає нам можливості працювати, хоча я, наприклад, хочу працювати в сесійній залі, але таку можливість, а це моє право, природне право народного депутата, зараз у мене відбирають представники опозиції.

А право моє закінчується там, де починається право іншого суб’єкта. Тобто зараз, якщо говорити юридичною мовою, мені як державному службовцю, як народному депутату перешкоджають у моїй діяльності. Це є склад злочину кримінальний, до речі. І я думаю, що така позиції опозиції склалася саме через те, що іншого вони на сьогодні суспільству запропонувати не можуть.      

Оксана Ващенко: Хтось із «регіоналів» нещодавно сказав, що от нехай блокують, їх там двадцять осіб, а ми зайдемо 19 лютого 226 або 230 і все — що там двадцять проти двохсот тридцяти? Сили нерівні.

Дмитро Святаш: Це силове протистояння. А ми не хочемо силового протистояння, бо не може перетворюватися робота Верховної Ради в постійну бійку, це дурня, і це ганьба.

Оксана Ващенко: Тим більше, коли жінки блокують трибуну…

Дмитро Святаш: Це ганьбить і український парламент, і Україну як державу. Таким чином, як на мене, мені здається, що опозиція не хоче працювати, вона не має програми дій, вона не має інших інформаційних приводів, крім тих, які вони створили штучно. Все.

Оксана Ващенко: Ви знаєте, як вийти з цієї ситуації?

Павло Розенко: Ми знаємо, як вийти, і більше того, ми пропонуємо конкретні варіанти такого виходу.

Дмитро Святаш: Ми приходимо, давайте нам голосувати.

Павло Розенко: Але просто ми справді хочемо вийти таким чином, щоб Верховна Рада увійшла в конституційне поле, а Партія регіонів шукає можливості, як обійти знову це конституційне поле, і не голосувати особисто.

Дмитро Святаш: Це неправда.

Павло Розенко: Або не запроваджувати таку систему, яка б забезпечувала особисте голосування. Але я повернуся до вашого питання щодо силового протистояння. Звісно, що ми силового розблокування Ради не боїмося, адже, по-перше, в цьому складі Верховної Ради змінився розклад сил у цьому питанні. Але очевидно, я думаю, що як в інтелектуальному, так і в фізичному плані опозиція сьогодні, можливо, навіть і виграє у провладної більшості.

Але справа не в тому, я хочу сказати, що на мій погляд, силове протистояння це той рубікон, через який уже не можна переступати. Це та точка неповернення, яку ми якщо перейдемо, або Партія регіонів перейде її, якщо конкретно, то Верховна Рада України перетвориться з дискусійного майданчика в бійцівський клуб. Тому що відбуватиметься постійне, так би мовити, застосування сили, або з одного, або з іншого боку. І от до цього переходити не можна.      

Оксана Ващенко: Але, бачите, існує певна межа і в блокуванні. Тобто ви ж теж маєте це розуміти.

Павло Розенко: Правильно, і тому я ще раз повторюю, що блокування Верховної Ради не є нашою самоціллю, чи  розпуск Верховної Ради, ми хочемо досягти лише одного — виконання тих законів, які ухвалювала сама Верховна Рада. Ми даємо спектр виходу з цієї ситуації, будь ласка, «Рада-3», або голосування руками, або голосування бюлетенями. Давайте рухатися назустріч одне одному.

Але ми ніколи не погодимося на ті меморандуми, підписувати які нам сьогодні пропонують, щоб у черговий раз народний депутат України підписав зобов’язання, що він буде голосувати особисто. Ну, ми ж уже підписували і присягу, і неодноразового обіцяли, і знову продовжується те саме.

Коли Володимир Рибак апелює до депутатів і говорить як голова Верховної Ради України, що народні депутати, будь ласка, голосуйте персонально… Голосування за Азарова — з порушенням регламенту і Конституції. Голосування за Соркіна — з порушенням регламенту знову, «багатостаночники», звільнення Арбузова — все те саме. І якщо ми сьогодні не поставимо цьому край, ми знову, в першу чергу, б’ємо по собі, як по депутатам. Ми самі знижуємо свою легітимність, і легітимність цієї Верховної Ради.  

Оксана Ващенко: Але, дивіться, існує, скажімо, закон, який зобов’язує кожного депутата голосувати особисто. Чому для цього закону потрібно вводити ще якісь підзаконні акти, щоб його там прив’язувати, давати сенсорну кнопку… От дивіться, в побуті у нашій країні дуже багато злочинів. І от статистика свідчить про те, що дуже багато злочинів скоюють там ножем. Так нам що, тепер потрібно з побуту прибрати ножі, щоб не було злочинів? 

Павло Розенко: Правильно. І наша логіка абсолютно так сама. В законі сьогодні існує дві формули: перша формула — особисте голосування, і друга формула — запровадження цього, це Закон про регламент, який ухвалений не нами, а попереднім складом Верховної Ради. І ця друга формула — що голосування має відбуватися в спосіб, який унеможливлює голосування за іншого.

І справді, нових законів не треба, підзаконних актів не треба, потрібно одне — розпорядження голови Верховної Ради усне, письмове, будь-яке про те, що вводиться чи така, чи така, чи інша система особистого голосування. І сьогодні персональну відповідальність лежить виключно на Володимирі Рибаку, як голові Верховної Ради України. І не «УДАР» сьогодні блокує цей процес, а голова Верховної Ради і Партія регіонів, які не хочуть запровадження такої система.   

Оксана Ващенко: А як вам здається, чому Володимир Рибак не може вирулити? Можливо, досвіду не вистачає, в чому там проблема?

Дмитро Святаш: Давайте я відповім. Ще раз наголошую, фракція Партії регіонів виконує своє… хоче виконувати свої конституційні обов’язки і голосувати в сесійній залі. Але, на жаль, сьогодні суспільство відволікають від того, щоб… від усього, що відбувається, саме на це питання особистого голосування. Будемо ми голосувати особисто, але не потрібно зводити функції народного депутата виключно до контрольних функцій. Такого не можна робити.

Я ще раз підкреслюю, зараз ті, хто блокує сесійну залу, вони коять кримінальний злочин. Тому що, якщо я зараз напишу заяву до Генеральної прокуратури, що мені, як народному депутату, перешкоджають у виконанні моїх помножень, то вони мають відкрити кримінальну справу по ній.

Оксана Ващенко: Коротше, патова ситуація…

Дмитро Святаш: Це моя позиція.

Павло Розенко: Я згоден, але, пане Дмитре, виходить дивна ситуація, ми чуємо про це три місяці, що ми будемо голосувати персонально… 

Дмитро Святаш: Так я і голосую особисто.

Павло Розенко: Правильно, і Рибак про це говорить. Але як тільки доходить до голосування, ще раз наголошую: призначення Азарова, призначення Соркіна — всі голосування здійснювалися з порушенням регламенту саме депутатами Партії регіонів. Скільки ж можна вірити на слово?!

Дмитро Святаш: Не тільки депутатами Партії регіонів, особисто не голосує певна кількість народних депутатів, і ми вказували, і від Об’єднаної опозиції, і від «Свободи». Тому давайте не будемо говорити на чорне біле, і на чорне біле. 

Павло Розенко: Правильно, я згоден. Я можу сказати…

Оксана Ващенко: Тобто у всіх фракцій існують проблеми з особистою присутністю депутатів?

Дмитро Святаш: От, наприклад, вам зараз треба в туалет вийти, а відбуватиметься голосування…

Павло Розенко: Правильно, і тому фракція «УДАР», я вас переконую…

Дмитро Святаш: Не ходить до туалету? Зрозуміло.

Павло Розенко: За три місяці своєї діяльності у Верховній Раді ми наші депутати порушували цієї процедури.  

Оксана Ващенко: Є дзвінок, давайте послухаємо. 536-9600, код Києва — 044. Будь ласка, долучайтеся до нашої розмови. Ми сьогодні говоримо про те, яким чином, у який спосіб готова запрацювати Верховна Рада 19 лютого. Принаймні голова Верховної Ради планує відкрити тоді сесію. Цікаво, як це відбуватиметься?..  Хто зараз із нами на зв’язку? Слухаємо вас. Добрий день!

Слухач: Здравствуйте! У меня к нашему депутату вопрос. Вот я сам из Харькова, Федор. Так вот, я хотел спросить в Дмитрия Владимировича. Вот вы избирались от Московского района, а там есть мощное такое, очень известное водохранилище Журавлевское. Так вот вокруг него растет масса ив, причем старые ивы, аварийные, и они представляют в общем-то угрозу для отдыхающих, они в любой момент могут завалиться. Вот можно ли их как-то снести, и на их месте посадить фруктовые деревья, там яблоки, груши?

Оксана Ващенко: Ну, от Дмитро Святаш каже, що часто буває на своєму окрузі.

Дмитро Святаш: Спасибо большое. Будьте любезны, подойдите, пожалуйста, в мою приемную в Институте «Птимаш» на проспекте 50-летия ВЛКСМ, напишите, пожалуйста, обращение. И я переадресую это обращение городским властям, мэру города Геннадию Кернесу, городскому совету. На самом деле, это вопрос не только Московского района, но Московского и Киевского, потому что наше Журавлевское водохранилище расположено между двумя районами. Это отдельный вопрос, и он просто не совсем относится к теме нашего сегодняшнего разговора. Пожалуйста, жду вас в приемной.

Оксана Ващенко: Є ще запитання. Слухаємо вас. Хто з нами? Добрий день!

Слухач: Добрий день! Павло, Київ. От члени фракції Партії регіонів говорять про те, що потрібно працювати. І зараз парламент не працює, а їм конче потрібно працювати. Але справа в тому, дивлячись як працювати, і стосовно чого. «Щіпачі» в тролейбусах теж працюють. Знаєте, от ваш Лукьянов, це класика, він по-«щіпацькому» вищіпнув картку у Яценюка, коли той був головою Верховної Ради, і не дав йому проголосувати. Один «регіонал» відволік Арсенія Яценюка, а Лукьянов витяг. Це теж «робота».

Ідеться про просте, і опозиція постійно про це говорить: давайте працювати, але в межах Конституції, так як записано в Конституції. Чому ви це пропускаєте? Кажете, що давайте працювати, але про Конституцію забуваєте?        

Оксана Ващенко: Ясно. Знаєте, сьогодні в першій частині в принципі це теж лунало від представника фракції «УДАР». Далі ще які запитання? Ви, звичайно, відреагуєте. Добрий вам день!

Слухач: Добрий день!

Оксана Ващенко: Будь ласка, ваше запитання.

Слухач: У мене запитання наступного порядку. Всі говорять про Конституцію, про виконання законів, але ніхто їх не виконує, починаючи з президента, і закінчуючи останнім головою сільської ради. Вони завжди знаходять якусь причину і підзаконний акт, що ні, ось так не треба, а ось так треба. І тому депутату Святашу не потрібно розказувати, який він законник, а всі інші порушують закон. Будь ласка.    

Дмитро Святаш: Це репліка, це не запитання.

Павло Розенко: Але з цією реплікою можна погодитися, тому що, справді, ми говоримо, що наше майбутнє — це Європейський Союз. А стандарти Європейського Союзу — це, перш за все, дотримання власних законів, і дотримання власної конституції. І Верховна Рада України — це той орган, який має показати приклад виконання цих законів. Сьогодні, наприклад, рейтинг довіри громадян до попередньої Верховної Ради був чотири відсотки.    

Оксана Ващенко: А рейтинг цієї знаєте, якщо провести дослідження?

Павло Розенко: Правильно. Але чому? Знову ж таки кажу, тому що асоціація з Верховною Радою України, асоціація з народним депутатом України — це «кнопкодави», це нероби, які на роботу не ходять, а ходять десять народних депутатів, які голосують за інших.   

Оксана Ващенко: Але чекайте, від самих депутатів залежить їхній імідж.

Павло Розенко: Правильно, і тому я сьогодні говорю, що якщо ми хочемо підвищувати статус парламентаризму, то Верховна Рада України має показати приклад дотримання законів і Конституції України. І саме головне тут — принцип особистого голосування, щоб у подальшому з наших депутатів увесь світ не сміявся, що стоїть один народний депутат поважний, уже сивочолий, махає хору, чи оркестру «піаністів», а ті голосують за п’ять, за шість осіб. Це ж ненормально!

Дмитро Святаш: Дійсно, європейські пріоритети є також і у нашої партії, але на відміну від наших опонентів, ми хочемо за це проголосувати у Верховній Раді, але нам не дають навіть за це проголосувати, за європейський вибір, щоб розпочати підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Оксана Ващенко: До речі, провалена буде ця угода?

Дмитро Святаш: Секундочку. Ми готові за це голосувати, нехай нам дадуть це зробити. По-друге, імідж депутата формується самими депутатами, і засобами масової інформації. Дійсно, зробили такого собі депутата, який нічого не робить тільки державні гроші бере. До речі, хочу сказати, що рішення нашої фракції було саме таке, що заробітну платню, яку ми мали б отримувати за ті часи, коли ми не можемо голосувати і працювати в сесійній залі всім складом фракції перерахувати на рахунок дитячого будинку, чи то буде в Харківській, чи Луганській, чи Львівській області, це ми ще вирішимо.      

 Оксана Ващенко: Не можете голосувати коли заблокована Рада?

Дмитро Святаш: Саме так. Коли наші опоненти не дають у конституційний спосіб працювати у Верховній Раді. Ще раз наголошую, ми за те, щоб працювати в конституційному руслі, але дайте нам це робити. Не койте злочин. Ось така ситуація.

Оксана Ващенко: Але, ви знаєте, парадокс просто в тому, що в принципі були різні часи у Верховній Раді, була більшість різною, було складно її зібрати, але тим не менше, намагалися якимось чином домовлятися. А от зараз з ефіру на ефір, і минулого тижня ми так само цю тему обговорювали, і я от бачу, що виходить така ситуація, що ніхто не готовий на якісь компроміс. Це слово вже дуже заяложене, затягане в українському політикумі, бо у всіх асоціація, що піти на компроміс — це все, здати позиції. Але все одно якимось чином потрібно досягати «золотої середини».

Павло Розенко: Я вважаю, що вихід із цієї ситуації дуже простий, я переконаний, що компромісу буде досягнуто,

Читайте также по теме