Програму ви можете прослухати тут:
Програма «РОЗВОРОТ UA» — спільний проект інформаційної агенції «ГолосUA» та «Радіо Ера FM». Звучить щосереди на хвилях цієї радіостанції.
Ефір за 27.01.2010 р. Ведуча — Оксана Ващенко.
Оксана Ващенко: На шляху до другого туру президентських виборів між двома кандидатами та їх політичними таборами щодня посилюється нервова напруженість. Взаємна недовіра та емоційність лише сприяють загостренню конфліктних ситуацій, які можуть призвести до зриву виборів. Це програма “РозворотUA”, з вами Оксана Ващенко, вітаю вас.
Отже, останні події пов’язані зі справами грузинських спостерігачів, поліграфкомбінатом “Україна”, сьогодні з начебто захоплення кабінету голови Апеляційного суду. Чи можуть ці події спричинити зрив другого туру голосування, хто може бути зацікавлений у такому розвитку подій і яким чином можна попередити такі речі? Про все це говоритимемо у нашій програмі, шановні слухачі, долучайтеся до розмови. У нашій студії сьогодні сьогодні народні депутати Андрій Павловський, представник фракції БЮТ. Вітаю Вас.
Андрій Павловський: Добрий день.
Оксана Ващенко: І Василь Грицак, народний депутат від фракції Партії регіонів, вітаю Вас.
Василь Грицак: Добрий день. />
Оксана Ващенко: Що ж, спочатку хотілося би розібратися, що відбувається у Апеляційному суді. Чи справді там два народних депутати з Партії регіонів з восьмої години ранку перебували і, можливо, досі перебувають у кабінеті голови суду і будуть там, як сказав у коментарі одному з інформагентств голова суду, до завершення другого туру голосування?
Василь Грицак: Якщо там є народні депутати, я думаю, що рішення вночі прийматись не будуть, а суд буде діяти у рамках закону.
Оксана Ващенко: Ви, як правник, не вважаєте це тиском?
Василь Грицак: А народні депутати мають право здійснювати у державі парламентський контроль? Мають. У тому числі і за судами, хоча вони не втручаються у роботу. Потрібно виконувати зобов’язання перед виборцями. Якщо суд працює у рамках чинного законодавства, народні депутати не можуть впливати на суддів, голову суду.
Оксана Ващенко: Проблема у тому, що рішення суду одним політсилам чи їх лідерам можуть подобатися, а іншим ні.
Василь Грицак: Кому не подобаються рішення суду — хай звертається до вищої інстанції, яка ставитиме крапку згідно Конституції.
Оксана Ващенко: Тобто, Ви підтверджуєте, що Юрій Мірошниченко і Валерій Бондик до 7-8 лютого перебуватимуть у Апеляційному суді?
Василь Грицак: Можливо, і до 25 лютого, і я до них прийду у гості, тому що якщо суд прийматиме рішення іменем України — це одне питання, а якщо суддя прийматиме те, що йому захотілося — цього не буде. Є Конституція.
Оксана Ващенко: Пане Андрію, судова гілка влади має бути незалежною. Але, якщо є недовіра, треба змінювати голову суду. Певні звинувачення щодо нічних рішень лунали на адресу вашої політсили. Як зробити так, щоб це не стало підставою для зірвання другого туру?
Андрій Павловський: Треба дотримуватися закону, тоді все буде чесно. А з іншого боку, на суди не треба тиснути. Ці народні депутати не просто сиділи у приймальні, вони пішли у відділ документального забезпечення, вимагали, щоб їм відкрили комп’ютери, показали, яка справа на якого суддю розписана. На кожного ж можна вплинути, у всіх є діти…
Василь Грицак: А ви там були і це бачили?
Андрій Павловський: Це заява голови Апеляційного суду. Хай вони там сидять, але не втручаються у сам судовий процес. З іншого боку, депутат може бути присутній, де завгодно. Але без тиску і погроз, щоб це не впливало на рішення суду, щоб судді не боялися.
Василь Грицак: І щоб влада не застосовувала сльозогінний газ.
Оксана Ващенко: У судах так само. Не лише на комбінаті “Україна”. Я хочу, щоб ви для загострення розмови послухали матеріал, який підготували журналісти інформагентства “ГолосUA”, він стосується того, які є ризики, щодо того, щоб не відбувся другий тур виборів, або результати голосування були визнані недійсними, у викладі Юрія Табаченка.
Юрій Табаченко: “Кандидати на крісло Президента — найвищу посаду в Україні — докладають титанічних зусиль, щоб отримати прихильність громадян, які у першому турі голосували за інших претендентів, і здобути жадану перемогу. Крім декларації програмних засад, зовнішньої та телевізійної реклами, дискусій у чисельних ток-шоу, у хід йдуть і засоби, що мають загальну назву “брудні” технології.
Експерти розходяться у оцінці подій, подібних до скандалу із приватизацією “Межигір’я”, справи “грузинських спостерігачів” чи зовсім свіжого скандалу із захопленням державного поліграфкомбінату “Україна”. У залежності від того, якій політичній силі вони “співчувають”, політологи називають найбільшими порушниками закону ту чи іншу партію. Однак у одному вони одностайні — при подальшому загостренні протистояння такі ситуації можуть призвести до зриву виборів.
За словами директора Центру соціальних досліджень “Софія” Андрія Єрмолаєва, події, подібні до історії з грузинськими спостерігачами у першому турі, а також конфлікт навколо поліграфкомбінату «Україна» виглядають як окремі, не пов’язані між собою. Але сумарно вони демонструють те, що влада випробовує підходи, котрі дозволять, за необхідності, зірвати процедури і поставити під сумнів, тобто. дискредитувати демократичність голосування. Експерт схиляється до думки, що саме Кабінет міністрів є на даному етапі ініціатором головних збурень. Він вважає, що у тій ситуації, у якій зараз опинилося підприємство «Україна», ще потрібно розбиратися.
Андрій Єрмолаєв: “Тут є господарча, бізнесова складова, але присутній один факт, який, як на мене, є очевидним: навіть якщо ці питання постали з підприємством — вони не вчорашнього дня. Якщо уряд починає приймати такі досить резонансні рішення, і більше того, застосовує досить сумнівні дії з боку правоохоронних органів, це говорить про те, що тут не лише претензії такого економічно-господарського характеру, але і дії політичні. Це не могли не розуміти ті, які почали ці рішення приймати саме зараз. Врешті-решт, яку людина мету ставить, того вона і досягає. Якщо були проблеми з охороною, для цього не обов’язково здіймати таку бучу”.
Політолог вважає, що по мірі наближення дати виборів і за умови, що у Юлії Тимошенко з’явиться реальна загроза поразки, можливі аргументи подібного штибу — і по бюлетенях, і по зриву голосування, і по блокуванню комісій.
Андрій Єрмолаєв: “Без сумніву, є дійсно негативні ознаки того, що зрив виборів може стати реальною загрозою. Якщо ще місяць тому більшість негативних прогнозів пов’язували з діючим Президентом, то станом на сьогодні, думаю, якраз Кабінет міністрів стає більшою мірою відповідальним за ці загрози”.
Дещо іншої точки зору дотримується голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко. За його оцінкою, події, які вирують останнім часом, не можна називати “брудними” технологіями.
Володимир Фесенко: “Я не вважаю це “брудними” технологіями. Я думаю, що і ситуація з грузинськими спостерігачами, чи навколо цих людей, і ситуація навколо поліграфкомбінату «Україна» скоріше відображають посилену емоційну нервову напругу, яка зараз домінує у виборчому процесі, у взаєминах між конкуруючими політичними силами. Головне, вона відображає взаємні фобії і недовіру, які існують між ними”.
Як приклад, Фесенко навів ситуацію з голосуванням вдома. На його думку, БЮТ достатньо справедливо побоюється того, що така процедура може бути використана для штучного збільшення кількості голосів на користь Віктора Януковича. З іншого боку, регіонали хотіли таким чином не втратити частину голосів серед людей похилого віку у своїх регіонах. Тобто, вважає експерт, у цьому випадку, як і у багатьох інших відрізняються реальні інтереси і їхнє сприйняття політичними опонентами. Володимир Фесенко також допускає, що дестабілізуючі кроки, незалежно від того, хто буде їх ініціатором, можуть призвести до зриву виборів.
Володимир Фесенко: «Знаєте, нічого не можна виключати, на жаль. Якщо такий, знаєте, по спіралі конфлікт, загострювати ситуацію безкінечно, тоді, дійсно, можна зірвати вибори. Занадто багато нервової напруги зараз. Саме це і є головним ризиком, який може спричинити такий ланцюжок непередбачуваних конфліктних дій, які можуть поставити під загрозу долю виборів”.
Інтерпретації різні, але зрозуміло одне: те, що почалося ще до виборів, із їх наближенням має тенденцію ставати більш жорстким та менш відповідним закону і дійсно може призвести до зриву процесу волевиявлення громадян України”.
Оксана Ващенко: Зрозуміло, що напруженість ця існує. Але хто має бути відповідальним за всі ті речі, які відбуваються зараз і можуть відбуватися у день голосування. Пане Андрію, у матеріалі пролунала думка, що у даній ситуації має на себе взяти відповідальність Кабінет міністрів. Але може бути і Президент, як гарант Конституції. З кого потім питати?
Оксана Ващенко: Якщо держава у особі Кабінету міністрів бачить, що на державному підприємстві є проблеми, то їх можна вирішити перед першим туром голосування.
Андрій Павловський: Вона може у будь-який час по закону вирішувати це питання.
Василь Грицак: Ніяких бізнес-структур біля комбінату “Україна” по друку бюлетенів немає і бути не може. Папір, який використовує сьогодні поліграфкомбінат, закуплений у Франції. Інше питання, що за все це відповідає уряд. Ось що відбувалося з 18-го січня: о 8.30 18 січня, після першого туру, прем’єр-міністр пані Тимошенко зібрала у себе Турчинова, Чеботаря, заступника міністра Кабінету міністрів та керівництво Мінфіну. Було поставлено завдання або домовитись із цим директором про всі умови, або негайно його змінити.
Оксана Ващенко: На які умови?
Василь Грицак: Я розповім. 18-го січня директор поліграфкомбінату Музика був викликаний у Мінфін і йому було поставлене запитання, чи буде він виконувати всі завдання Міністерства фінансів. На запитання, яке завдання, була відповідь, яке поставимо, таке і будете виконувати, у тому числі і неординарні. Він сказав, що нічого, крім передбаченого законом, не буде робити. 19 січня внесли у незаконний спосіб зміни до статуту підприємства, Шевченківська райадміністраця внесла такі зміни і 19 та 21 січня був виданий наказ Мінфіну про зміну директора у незаконний спосіб. 22 січня заступник міністра фінансів Альошин привіз нового директора, який не мав навіть допуску до державної таємниці, з повними порушеннями законодавства. Завдання Мінфіну ставила особисто прем’єр-міністр — надрукувати 1,5 мільйони додаткових бюлетенів. Якщо цього не дається, запустити на територію комбінату грузинських бойовиків, які повинні були пошкодити друкувальні машини, щоб зовсім не друкувати бюлетенів. Цю інформацію мені передали працівники Управління правоохоронних органів. 19-го я звернувся до Президента України, до кандидатів у президенти, до генерального прокурора, до голови СБУ, до голови ЦВК. А 22-го почався сценарій, який я описую. 25 січня о 6-й ранку грузинські бойовики, приватна структура, за підтримки української міліції…
Оксана Ващенко: Ви хочете сказати, що грузини були переодягнені в українську форму?
Василь Грицак: Ні , вони були у чорному камуфляжі. Було одне завдання — крушити: вони були з молотками, “болгарками”, зламати двері, вікна і далі вони відійшли назад, пішла приватна структура за підтримки міліції. Вперше за історію незалежності українська міліція штурмувала державне підприємство. Навіть, якщо Мінфін був незадоволений, треба було у правовій площині розбиратися. У Музики контракт на п’ять років. Чому розірвано контракт?
Оксана Ващенко: Вам не здається, що якщо все було, як ви говорите, то що пошкоджено? Машини, які друкують бюлетені, цілі.
Василь Грицак: Штурмували до п’ятого поверху, коли приїхала СБУ, прокуратура Шевченківського району, Києва, представники Генпрокуратури, штурмувати цехи вже було неможливо. Охорона комбінату протрималася 2 години, вони втратили час. Охороні допомагали охоронники народних депутатів — там було 12 депутатів з охороною, у тому числі і я.
Оксана Ващенко: Пане Андрію, у вас своя версія?
Андрій Павловський: Мене здивували “бойовики”, скажіть ще, що там були терористи Аль-Каїди. Я закликаю до об’єктивності. Тому що пан Грицак є, певною мірою, зацікавленою особою. Він представляє інтереси корпорації ЄДАПС, там виникли конфлікти по друку паспортів, треба розібратися, хто винний.
Василь Грицак: Грузинські бойовики з вклеєними фотокартками…
Андрій Павловський: Але треба було державі наводити порядок, чому приватна структура друкує державні паспорти? Під це штучно підтягнули проблему бюлетенів, це нісенітниця. ЦВК контролює кожен день кількість.
Василь Грицак: Консорціум ЄДАПС не має ніякого відношення до комбінату “Україна” і до друку українських паспортів. Якщо він поставляє якісь складові, то для “України” і для МВС. А до друку — ніякого відношення.
Андрій Павловський: Тобто, я рахую, що це штучний конфлікт. Перед виборами треба загострити ситуацію.
Василь Грицак: Чому пані Тимошенко повернулася до паспортів 1994 року, щоб прізвище було Іванов чи Петров, а фото — грузинського бойовика?
Андрій Павловський: Про яких бойовиків ви кажете? Люди повинні були бути спостерігачами, приїхали за рекомендацією ОБСЄ.
Оксана Ващенко: Перший тур визнаний.
Андрій Павловський: Ми фіксували порушення, але не хотіли витрачати час для підготовки до другого туру. Вони тільки відпрацьовувалися. Головний удар буде у другому турі.
Оксана Ващенко: П’ятнадцята тридцять п’ять, триває програма “РозворотUA”, сьогодні ми говоримо про ймовірні варіанти зриву другого туру голосування. Чи свідчать про це останні події, говоримо з нашими гостями. Шановні слухачі, долучайтеся до нашої розмови. Продовжуючи, хотіла б звернути вашу увагу на завтрашній день. Завтра — позачергова сесія, думаю, до сьомого числа ще не один раз прийдеться збиратися у пленарному режимі. Пане Василю, звертаю вашу увагу, навряд чи у сесійній залі буде встановлена істина. Порушення, про які ви говорили, треба подавати до Генерального прокурора, щоб Генпрокуратура подала ці матеріали до суду. У сесійній залі ви обговорите, але основне, думаю, це звільнення міністра внутрішніх справ Луценка.
Василь Грицак: А ви чули, що пан Лавринович зміни до закону про вибори подав?
Оксана Ващенко: Це один з пунктів. Пане Андрію, міністр МВС завтра втратить свою посаду?
Василь Грицак: Я думаю, що Луценко завтра втратить свою посаду, тому що Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу по двох статтях: ст. 365 — перевищення влади і службових повноважень та за статтею Кримінального кодексу “Захоплення установ, організацій”. Українська міліція не змогла забезпечити громадський порядок у районі поліграфкомбінату “Україна”, допустила, що група бойовиків штурмувала державне підприємство і завдала йому матеріальної шкоди. Всі матеріали передані до Генпрокуратури. СБУ також зробила висновки по цих питаннях, було засідання РНБО. Уже сам факт подій говорить про те, що сьогоднішній міністр пан Луценко займається питаннями політичними, а не професійними.
Оксана Ващенко: Але хто буде, в.о.? Немає коаліції, голосів, фактично на призначення нової людини.
Василь Грицак: Немає різниці, хто буде. За всі ці питання повинен відповідати міністр внутрішніх справ. Якщо ця людина буде зі статусом в.о., нехай він діє згідно закону про міліцію й інших. Я думаю, що це може бути чи пан Клюєв, перший заступник міністра, чи інший заступник міністра, але ця людина повинна бути професійна. Думаю, що якраз до другого туру ця людина повинна діяти чітко у рамках чинного законодавства і нічого іншого. Ніякої політики тут бути не може. Не можна підтримувати якусь з політсил чи когось з кандидатів. Міліція повинна тільки своїми питаннями займатися, а не так, що міністр МВС їздить по Україні і агітує за одного з кандидатів, навіть у відпустці.
Оксана Ващенко: Пане Андрію, БЮТ у другому турі обійдеться без міністра внутрішніх справ чи ні?
Андрій Павловський: Нащо задавати гіпотетичні запитання? Завтра розглянемо питання, іноді видають бажане за дійсне.
Оксана Ващенко: А звільнення буде?
Андрій Павловський: Це емоції і проблеми Партії регіонів. Хай вони вирішують це питання.
Оксана Ващенко: Завтра БЮТ буде у залі?
Андрій Павловський: Обов’язково, розглядається два наших питання про те, щоб не було маніпуляцій зі списками у день голосування, коли на дільниці тисяча осіб, а за годину до голосування їх стає дві тисячі.
Оксана Ващенко: Якщо це буде другим або третім питанням…
Андрій Павловський: Ще ми внесли питання щодо привласнення Януковичем Межигір’я. Про створення державної комісії. Чому бояться її створити, треба просто об’єктивно розібратися і все.
Оксана Ващенко: Щодо закону про вибори, як на мене, це блеф, бо всі знають, скільки Президенту треба днів на підписання цього Закону.
Андрій Павловський: А це залежить від його доброї волі. Якщо він хоче, щоб вибори пройшли прозоро, то повинен підписати у той же день.
Василь Грицак: Це те саме, що робить БЮТ із заміною директора комбінату “Україна”. Нічого не можна міняти, коли вже є гра.
Андрій Павловський: А Президента можна?
Василь Грицак: Конституція цього не дозволяє. Пройшов без суттєвих зауважень перший тур, для чого міняти директора, закон?
Андрій Павловський: Запитайте у пана Лавриновича, для чого він вносить зміни за тиждень до виборів?
Василь Грицак: Ми з вами синхронно голосували за цей закон, не було ніяких питань. І ви сьогодні говорите, що треба його міняти?
Андрій Павловський: Це ж Лавринович з вашої партії вносить зміни.
Василь Грицак: Я думаю, що це нереально. Але те, що ви хотіли поміняти закон, коли вже ось-ось вже був перший тур…
Оксана Ващенко: Завтра взагалі жодного рішення можуть не ухвалити.
Василь Грицак: Вдасться.
Оксана Ващенко: Але треба буде якимось чином готуватися до другого туру. У нас є слухачі. Добрий день.
Слухач: Депутату из БЮТа. Прошел первый тур. Я инвалид первой группы по зрению и состою в реестре, чего никогда не было. Я нахожусь дома, звонок, спрашиваю: “Кто?”, в ответ — “Милиция, откройте!” Я киевлянин и не обманываю. Потом рвуться, с восьмой попытки сказал, что от меня заявление на выборах. Увидели, что слепой, наконец-то извинились. Это в Киеве, а что же в районах?
Андрій Павловський: Людина, яка є дійсно інвалідом, не потребує ніяких довідок. Для того, щоб голосувати на дому, треба зателефонувати у відповідну виборчу комісію.
Оксана Ващенко: За законом міліція має право перевіряти?
Андрій Павловський: Якщо є заява про злочин. Якщо хтось з комісії написав, що там готується певна маніпуляція, міліція повинна реагувати.
Василь Грицак: Якщо дільнична виборча комісія дала доручення органам внутрішніх справ перевірити факт, це говорить про те, українська міліція втручається у виборчий процес. По всій Україні за два тижні до другого туру міліція втручалася і міністр заявляв, що ми будемо перевіряти, що буде кримінальна відповідальність. Це є тиск.
Андрій Павловський: Міліція повинна стежити за дотриманням закону.
Василь Грицак: Пане Андрію, я ще й генерал-лейтенант міліції, на всякий випадок.
Оксана Ващенко: Пане Андрію, у БЮТі були перестороги у першому турі стосовно голосування на дому. У другому турі у вас у штабі прораховують, скільки може голосувати вдома?
Андрій Павловський: Якщо вибори чесні, то голосуючих вдома 1-2%. Не так, як у 2004 році у Миколаївській області — 32%. Це питання стосовно маніпуляцій.
Василь Грицак: Не було таких даних.
Андрій Павловський: Якщо людина хвора, хай пише заяву — до неї прийде дільничний лікар і дасть довідку, і не буде питань. Це питання штучно роздмухується. Наталя Королевська, яка працювала у Луганській області, казала, що там були окремі дільниці, де вдома проголосувало 15-20%.
Оксана Ващенко: Але щодо загальної кількості голосуючих вдома, за офіційними даними, ця цифра була значно меншою.
Андрій Павловський: 3,5%. Але перший тур використовують для тренування.
Василь Грицак: Це може робити тільки влада.
Андрій Павловський: У Партії регіонів влада на пів-України, всі чиновники, прокуратура.
Василь Грицак: А губернатори?
Оксана Ващенко: Будь ласка, хто з нами далі? Вітаємо Вас, добрий день.
Слухач: Юрко, Полтава. Звертаюсь, як до освіченої інтелігенції, ви щось думаєте робити з липовими університетами?
Оксана Ващенко: Це більш до освітньої програми.
Василь Грицак: Все повинно регулюватися Законом про освіту. Запитання слушне, я як член Комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, буду на це реагувати.
Андрій Павловський: Дійсно, у нас багато приватних вузів, але не можна отримувати диплом за гроші, як це було із заступником голови СБУ.
Оксана Ващенко: Надходять запитання на електронну адресу — чи піде все-таки Віктор Янукович на відкриті теледебати?
Василь Грицак: На дебатах повинні вирішуватися серйозні конкретні питання. Перетворити їх на протистояння з брехнею, з приниженням гідності одного з кандидатів, на це Янукович не піде.
Оксана Ващенко: На дебатах не вирішуються, а обговорюються проблеми і кожен з кандидатів має показати шлях розв’язання проблеми, як він бачить.
Андрій Павловський: Як прийнято у цивілізованих країнах, фіналісти, які вийшли, повинні встати, щоб подивилися, хто чого вартий. Янукович просто боїться Тимошенко. Не треба великому чоловікові боятися маленької жінки. Це політичне боягузтво. Спочатку він яйця злякався, він боїться, що його запитають про судимості, а чому про це чесно не написати у автобіографії? Архіви не горять.
Василь Грицак: Я кандидат юридичних наук, пропрацював у міліції 23 роки. Про які судимості ви можете говорити, коли їх сьогодні немає? Є рішення суду ще УРСР. Тоді суди були не продажні.
Андрій Павловський: Тому вони його двічі й засудили.
Василь Грицак: А чому ж це рішення було відмінене?
Андрій Павловський: Вони погашені за строком давності.
Василь Грицак: Відмінене.
Оксана Ващенко: Є дзвінок.
Слухач: Олександр, Харків. Чому саме з грузинськими спостерігачами такі скандали? Знаю, що за Януковича голосуватимуть прихильники зближення з Росією, яка має проблеми з Грузією. Чому не взяти українських?
Василь Грицак: У Грузії проживає порівняно невелика кількість людей. Давайте ми тоді запросимо з Китаю, 1% від населення. Якщо ЦВК не дозволила, чому грузинські громадяни намагалися ганебним шляхом прийняти участь? Влада не діяла.
Андрій Павловський: Нема питань — хай ЦВК реєструє чи ні. Це відноситься до політичної маячні.
Оксана Ващенко: Пане Василю, яка кількість зареєстрована вами? З прізвищами, паспортними даними?
Василь Грицак: При штурмі “України” 15-25 осіб “грузинських спостерігачів”. Сьогодні СБУ та Генпрокуратура встановлює особистості. Є відеозйомка.
Оксана Ващенко: Завтра це “кіно” покажуть на сесії?
Василь Грицак: Так.
Андрій Павловський: Чого не зробиш заради влади.
Оксана Ващенко: У нашій державі все можливе і неможливе.
Василь Грицак: Чому вони оселяються у готелях Донецька? ЦВК не надала їм офіційного статусу.
Андрій Павловський: Це вигадки, щоб лякати людей у Донецьку.
Оксана Ващенко: Якщо спрогнозувати, що від вас особисто буде залежати, щоб в Україні не продовжувалася певна вакханалія, незрозуміло, як встановлюватимуться результати, якщо щось буде зірвано? Що робити, щоб була політична стабільність?
Андрій Павловський: Людям не треба відсиджуватися вдома, треба голосувати. Це єдине, що унеможливить фальсифікації. Ми ловили так звані “каруселі”. Знаю про навмисне пошкодження бюлетенів людьми, що співчувають Януковичу. По хатах у Києві ходять, щоб зменшити явку. Пропонують гроші, щоб люди не йшли на вибори.
Василь Грицак: Українська влада у законний спосіб повинна забезпечити голосування згідно Конституції і законів України.
Оксана Ващенко: Лише додам, що громадяни України, на мою думку, не мають права просто спостерігати за всім тим, що відбувається і на комбінаті “Україна”, і з так званими “спостерігачами”, і з тиском на суди. Громадяни якимось чином повинні втрутитися, щоб вам, представникам різних політичних таборів, не дозволити робити у державі безлад. Дякую.