ГолосUA
16:26 05/02/2009

Навряд чи знайдеться людина, яка була б задоволена урядом

ПРОГРАМА «РОЗВОРОТ UA» — спільний проект «РАДІО ЕРА FM» та інформаційної агенції «ГОЛОС UA». Програма про найбільш актуальні питання поточного тижня, підготовлена журналістами агенції «Голос UA», звучить щосереди упродовж години в прямому ефірі «Радіо Ера». Початок ефіру о 19.50.

Ефір за 04.01.2009 р. Ведуча — Тетяна Хмельницька.

/> Тетяна Хмельницька:  Отже, сьогодні на нас разом із вами чекають великі справи. Завтра у Верховній Раді народні депутати зберуться, аби послухати звіт уряду, звіт Президента, голови Національного банку України, і, звичайно, запрошені ще представники місцевої влади регіонів. Але чи вдасться реалізувати ці плани? Сьогодні, 4 лютого, у програмі “Розворот.UA” рівно о 20 годині 9 хвилин зустрінуться представники двох політичних сил, які уособлюють собою опозицію. Це Михайло Чечетов, народний депутат України, фракція Партії регіонів та Катерина Самойлик, народний депутат України, фракція Комуністичної партії. І разом із ними упродовж години ми спробуємо розставити всі “крапки над і” та знайти відповіді на такі запитання: чому Партія регіонів так цілеспрямовано хоче відправити у відставку уряд Тимошенко? Партія регіонів, нагадаю, у свою чергу заявляє, що вона готова взяти на себе всю відповідальність. Тут виникає багато інших запитань. Чи готова Партія регіонів сьогодні у парламенті створити і представити нову коаліцію і в якому форматі вона буде? Чи готові вони насправді взяти на себе відповідальність, чи це лише PR-ходи? Водночас, наскільки відомо, Партія регіонів може розраховувати на підтримку комуністів. Запитаємо у комуністів, чи готові вони підтримати відставку уряду? Отже, у нас із вами буде три пункти. Перше: чому уряд потрібно відправляти у відставку, чому його би не потрібно було зараз відправляти у відставку, і спробуємо зараз найти відповідь на запитання, а що з цього буде звичайним людям? Отже, чого очікувати українцям, які поки що терпляче чекають, коли влада почне діяти і припинить випускати пару? Саме ці питання ми розглядатимемо у програмі “Розворот.UA”, початок о 20.09, нагадую вам, а зараз пропоную прослухати матеріал про історію відставок урядів в Україні, якій підготували журналісти інформагенції “Голос.UA”. Отже, слухаємо.

Кор.: "Останнім часом в політичному середовищі надто часто експлуатують поняття відставки, втягуючи суспільство у безплідне, по суті, обговорення того, що його, власне, не обходить. Погрожуючи відставками наші можновладці інколи навіть забувають хто в опозиції, а хто союзник і заради якогось “шкурного” ефекту поперемінно співпрацюють то з одними, то з іншими. Нині вчергове на порядок денний винесено відставку уряду. Перед тим представники парламентської фракції Партії регіонів погрожували назбирати голоси для відставки Прем'єр-міністра, а та з гордістю демонстрували свою готовність до звіту у парламенті та навіть ініціювала його прискорення. 

Однак 3 лютого пленарне засідання почалось досить несподівано з блокади трибуни та роботи Верховної Ради. Спочатку регіонали не могли навіть чітко пояснити, чому заважають такому очікуваному ними ж дню “повалення Юлії Тимошенко” поки врешті-решт не знайшли таке-сяке пояснення: начебто звітувати повинні і Прем'єр -міністр, і Президент, і голова Нацбанку разом. Про що думала у цей момент Юлія Тимошенко? Чи не про 2007 рік, коли вона в аналогічній ситуації об'єдналась з Віктором Ющенком заради відставки Віктора Януковича, який на той час обіймав посаду прем'єра? 

Тим часом суспільство не може нормально існувати без дійової виконавчої влади. А відставка прем”єра Віктора Януковича була далеко не унікальноою подією в новітній історії українських урядів. За кількістю і частотою урядових відставок ми, схоже, досягли рівня Італії, хоча є більш важливі показники, яких би нам не завадило досягти.
Першим у роки незалежності Прем'єр-міністром України був Вітольд Фокін, який після 2 років перебування на цій посаді подав заяву на звільнення. За його словами, ця відставка була, як тоді казали, добровільно-вимушена, але такого галасу, як сьогодні, у суспільстві вона не спричинила.  


В.Фокін: Осінь на Україні — це завжди загострення політичної боротьби і посилюється вплив деструктивних громадських діячів на органи влади. Якщо повернутися в 1992 рік, президентом України на той час був Леонід Кравчук, який потрапив в оточення радикально налаштованих реформаторів, які дуже погано зналися на методах управління, не розбиралися в економіці, але на той же час, вони відчували невгамонну пекучу жадобу якнайшвидше відокремитись від Москви і саме в цьому вбачали гарантію незалежності. Тепер, коли пройшло стільки років, не можу сказати, що вони були на сто відсотків не праві і були ворогами України. Не буду критися, я навіть назву прізвища людей таких, як Яворівський, Хмара, Пилипчук, Павличко, до певної міри Плющ, Гетьман, з вини яких Україна непідготовленою вийшла з рубльової зони і як наслідок звалилась в прірву інфляції, почалися процеси роздержавлення — приватизація прийняла форму “дерибана”. Я не хотів бути причетним до цього і подав у відставку. Офіційною версією моєю відставки стала відставка у звязку з виходом на пенсію. Але на відміну від теперішньої ситуації з Леонідом Макаровичом Кравчуком ми не сварились ніколи — у нас були дружні стосунки, які можна взяти за взірець. Кравчук мав свій світогляд, який не зовсім збігався з моїм, а я не хотів поступитися своїми принципами, бо мав своє бачення України. Те, що відбувається зараз — ганьба і сором для України. Думаю, у бридкому сні не можна було передбачити, що Президент і Прем'єр будуть обмінюватися листами, виступами на телебаченні. Свого часу я і не міг подумати про те, щоб звернутися до президента через телевізор: доручав приймальні, підіть і взнайте чи є Леонід Макарович на місці. Нас з'єднували і я казав, що зараз приїду. Один на один ми вирішували, що робити. Тому те, що відбувається сьогодні, я переконаний, завершиться трагічно для України та її долі".

Прем'єр -міністр, який очолював уряд у 1997-99 роках, голова комітету з питань будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та звязку Валерій Пустовойтенко пригадує, що відставка прем”єр-міністра Віталія Масола також відбулася під тиском.

В.Пустовойтенко: Якщо взяти Масола Віталія Андрійовича — тоді страйкували студенти і праві сили, як потужна сила тиснули на Леоніда Кравчука, аби він прийняв рішення. Тому він запросив Масола і запропонував йому піти у відставку, а той в свою чергу написав заяву. Якщо говорити про Фокіна, аналогічно, почала різко погіршуватись економічна ситуація і йому теж запропонували піти у відставку. Якщо говорити про гучність, то, звісно, це справа з Масолом, тут залучені громадськість і т.д.В складній ситуації запропонували Кучму Леоніда Даниловича, якого підтримували і праві сили. Я прийшов у 1991 році, коли дали право приймати декрети, вважаю, законодавча база при прийнятті цих декретів зрушила з місця почалась інтенсивність, але в кінці….. Я теж став жертвою, бо в ті часи все вирішував Президент, адже зі мною так само технічно розправились".

Однак, колишній прем'єр бачить переваги тодішнього політичного процесу в країні, як мінімум, в тому, що на рівень суспільних скандалів та заяв, маніпуляцій та суперечок відставка уряду не виносилась. З ним погоджується і колишній виконувач обов”язків голови уряду у 1997 році Василь Дурдинець.

В.Дурдинець: Раніше і справді не було стільки скандалів, і якось воно все відбувалось в закритому режимі. І тут треба виходити з того, що до 2004 року, поки не була змінена Конституція в головній частині, де коаліція формує склад уряду і Верховна Рада приймає рішення, за поданням президента, але коли є рішення від коаліції. Тобто змініився формат – тоді все вирішував Президент і доля Прем'єр-міністра, сьогодні це складніше. А складність в самому складі Верховної Ради: сьогодні немає такої стабільної, сильної коаліції.

Коли я виконував обов'язки, такого прямого втручання Президента не було, хоча Президент тоді нас призначав, звільняв, але він надавав можливість в межах компетенції Кабінету міністрів працювати. І ми не бігали з доповідями до Президента — є функції повноваження і відповідно ми діяли. Якщо, щось було не так Президент міг зателефонувати, чи запросити і відповідні висловити побажання, але публічних виступів, звинуваченні написання листів, такого не було.

Було б не коректно з мого боку, говорити що не так зараз, але той досвід, який є в мене і у деяких моїх колег, таких, як Євген Кирилович Марчук, Валерій Павлович Пустовойтенко, Анатолій Кирилович Кінах, дозволяє мені сказати, що у нас була дружня, злагоджена робота і ми займались відповідно до своїх повноважень і підкреслюю відповідали, бо сьогодні є функції, є повноваження і треба працювати на результат, без крику і без піару, так, аби люди відчували, що кожна посадова особа відповідно до своїх обов'язків відповідає за результати на дорученій ділянці роботи".

Зміни в уряді, на думку Василя Дурдинця, за роки незалежності перетворилися на своєрідну пошесть в політичному житті країни і, він переконаний, що це не може серйозно не позначатися на державотворенні, а відтак і на житті людей.

В.Дурдинець. Але, на жаль, постійні зміни в уряді не давали можливості логічному завершенню цього початку і намірів, які тоді були проголошені. Величезна зміна Прем'єр-міністра, а відтак і складу уряду, не могла, не позначитись на стані країни, особливо економічному становищі держави, а звідси і житті людей, пересічних громадян, про яких так багато намагаються говорити, як про тих, про чию долю дбають і краще заможне життя. Я пережив не один уряд і був у складі 5 урядів і в якості міністра і віце-прем'єр-міністра, в.о Прем'єр-міністра і зараз, із сторони, як людина з таким минулим, бачу, що така часта зміна в уряді до хорошого не призведе. Тому я не підтримую все те, що відбувається сьогодні у Верховні Раді і те, що постійно ставиться на порядок денний питання про недовіру діючому кабінету міністрів. Думаю, уряду слід дати можливість працювати, сприяти йому у цьому, а не заважати, тим паче у часи світової фінансової кризи і нашої політичної".

Оцінюючи сьогоднішню ситуацію Валерій Пустовойтенко, на відміну, від Василя Дурдинця переконаний, що необхідно відправити у відставку не лише уряд, але й всю владу в Україні.

Тим часом доля чергового уряду має вирішуватися у парламенті в четвер. Яким би не було рішення парламентаріїв, зрозуміло, що сам факт порушення питання відставки в нинішніх економічних та, головне, політичних умовах навряд чи сприятиме конструктивному подоланню тих негативних обставин, в яких опинилася країна".

Тетяна Хмельницька: Мої вітання усім слухачам “Радіо-Ера” ФМ, перед мікрофоном Тетяна Хмельницька, за режисерським пультом працює Олена Кузнєцова, ми розпочинаємо програму “Розворот.UA”, дозвольте представити гостей нашої сьогоднішньої програми, це Катерина Самойлик, народний депутата України, фракція КПУ, добрий вечір.

Катерина Самойлик: Добрый вечер!

Тетяна Хмельницька: Та Михайло Чечетов, народний депутат України, фракція Партії регіонів, добрий вечір.

Михайло Чечетов: Добрый вечер!

Тетяна Хмельницька: Ви знаєте, сьогодні не полінувалася і на розкладках придбала газети, які можна би було сьогодні прочитати, які за сьогоднішню дату. Що там пишуть? Я передаю Катерині Семенівні газету “Сьогодні” і Михайлу Васильовичу газету “Факти”. Михайла Васильовича прошу на четвертій сторінці відкрити, Катерину Семенівну на третій. Отже, ми у програмі “Розворот.UA” і розгортаємо. Отже, будь ласка, зачитаємо заголовки статей і таким чином ми введемо у курс справи наших слухачів, про що ми вестимемо сьогодні мову. Будь ласка. Катерина Семенівна.

Катерина Самойлик: Статья “Регионы обещают Юле черный четверг”.

Тетяна Хмельницька: Так, четвер у нас завтра. Будь ласка, Михайло Васильович. 

Михайло Чечетов: Статья “Юлия Тимошенко вчера порекомендовала Партии регионов набраться мужества…”

Тетяна Хмельницька: Ви все прочитали? Гаразд, Михайло Васильовичу, спробуємо сьогодні поспілкуватися про можливість відставки уряду, про причини, чому його потрібно відправити у відставку, про причини, чого його би не потрібно було відправляти у відставку, і, звичайно, спробуємо дізнатися. Що із цього матимуть звичайні українці. Отже, у мене до вас перше запитання. Так як ми анонсували у програмі, ви на сьогодні — представники опозиції. Але кого на сьогодні коаліція вважає опозицією, ми поговоримо про це сьогодні більш детальніше. Отже, прошу кожного із вас назвати три причини, чому уряд Тимошенко потрібно відправити у відставку. Будь ласка, хто перший? Катерина Самойлик.
Катерина Самойлик: Я думаю, навряд чи сьогодні знайдеться людина, яка була би задоволена урядом. На мій погляд, три основні причини, чому уряд треба відправляти у відставку… Це, тому що перед загрозою кризи, до речі Комуністична партія України ще влітку говорила, що нам треба готуватись, попереджувати цю кризу. Нас запевняли, що вона не торкнеться, обійде Україну. Це, мабуть, саме головне. Друге. Відсутність єдиної команди. Подивіться, будь ласка, на склад Кабінету міністрів України і стане зрозуміло — немає єдиної команди, значить, немає єдиної політичної волі і немає єдності дій. І третє. Це необ'єктивність і нереальність оцінок тих процесів, які відбуваються і в економіці, і у суспільному житті, та, мабуть, і у політиці. Я думаю, що ці звинувачення можна винести Кабінету міністрів, при цьому хочу підкреслити, що у нас за весь час суверенної держави не було уряду, якому би ми не пред'являли якісь претензії. 

Тетяна Хмельницька: Однозначно, будь ласка, Михайле Васильовичу, Ваша точка зору. Я Вас попрошу, чітко, три причини, з яких уряд потрібно на сьогодні відправляти у відставку. 
Михайло Чечетов: Моя позиция такова. Высказанное моей коллегой, первая причина — я не разделяю, что Тимошенко… Мы по крупному подходим: Тимошенко, Ющенко — это как близнецы-братья. Поэтому они оба — это все одна власть. Первое. Это власть разрушителей, а не созидателей. То есть, они разрушили саму власть изнутри, это самое главное, и раскол власти спроецирован на раскол в стране. Посмотрите — была коалиция комунистов, социалистов, Партии регионов, эта коалиция избрала правительство Януковича, слажено работала, тандем коалиции и власти обеспечивал движение вперед, власть работала на созидание, а сейчас на разрушение. Первое то, что они разрушили систему власти, и разрушают страну. Второе. Это то, что они разрушили, я опять-таки не выделяю Ющенко и Тимошенко, они разрушили отношения с Россией. Для нас это смертельно. Превратили Россию во врага. И, наконец, третье. В отличие от всего остального мира, который накрыла волна одного кризиса, экономического, наша власть в лице Премьера и Президента умудрилась сделать так, чтобы нас накрыло три кризиса сразу. Один — экономический, второй — политический. И третий еще и энергетический. Я думаю, за эти три причины их не то, что в отставку нужно отправить, а вообще убрать с политической сцены Украины навечно.

Тетяна Хмельницька: Давайте ми з вами, перш ніж перейдемо до причин, з яких не потрібно би було сьогодні відправляти уряд у відставку, судячи із того, що у нас є політична, економічна і енергетична криза, я хотіла, щоб ми з вами розставили акценти. На сьогодні ви уособлюєте опозицію — Комуністична партія  та Партія регіонів. Катерино Семенівно, Ви вважаєте себе на сьогодні в опозиції?
Катерина Самойлик: Звичайно, ми не входимо в коаліцію, і маємо свою точку зору і свою позицію, свої програмні цілі. Це дійсно так. І звичайно, коли йдеться про соціальні питання, про захист людей, то Комуністична партія України голосує за ці питання. Але коли ідуть кланові “розборки”, вибачте, будь ласка, ми ніколи у житті в них брати участь і займати той чи інший бік не будемо.

Тетяна Хмельницька: Михайло Васильович, Ви вважаєте, що Партія регіонів на сьогодні в опозиції, окрім того, що вона має опозиційний уряд? 
Михайло Чечетов: Партия регионов не у власти, раз не у власти, она в оппозиции. Поскольку Президент — не наш, правительство — не наше, и мы не разделяем оптимистическое предложение Владимира Михайловича Литвина, которое “на голову не налазит”, при всем уважении к нему, если в правительство Тимошенко войдут представители Партии регионов, и тогда это будет лучше для страны. Вы знаете, у власти должна быть персонифицированная ответственность. Порядок будет в стране, когда будет четко персонифицированная ответственность. К примеру: если лампочка в подъезде не горит, значит надо снимать с работы начальника ЖЭКа. Если холодно, холодные батареи, дороги разбиты, надо снимать с работы мэра. Если газа нет в стране — надо отправлять в отставку Президента и правительство. Вот тогда, когда будет персонифицировано… А если сейчас мы войдем — это попытка размазать ответственность, а если никто ни за что не отвечает, то, естественно, порядка в стране не будет. Поэтому, мы находимся в жесткой опозициии по отношению к сегодняшней власти, поскольку мы знаем, что политика, которая проводится сегодняшней властью в лице Премьера и Президента, разрушительна для страны. 

Тетяна Хмельницька: Давайте з вами тепер послухаємо точку зору представника коаліції, народного депутата, фракція БЮТ, Лева Бірюка. Ви знаєте, коаліція і БЮТ зокрема, вважає, що на сьогодні  Партія регіонів не в опозиції. Щоб підтвердити ці слова, я пропоную послухати точку зору Лева Бірюка. Єдине, що я вас попрошу, давайте одягнемо навушники, щоб ми могли почути. Отже, будь ласка, Лев Бірюк.

Лев Бірюк: На сьогоднішній день значна частина від Партії регіонів працює разом із Президентом. Як вони можуть бути в опозиції, якщо вони працюють з Президентом? Друге. Я хочу вам сказати, що коаліцію не можна створити, якщо більшості немає у фракції. Сьогодні фракція “Наша Україна” має більше, ніж 46 голосів для того, щоб приєднатися або до регіонів, або до БЮТу. Вони проголосували і мають на це право. А як вони один раз проголосують. Це не вирішує питання, є коаліція, чи ні. 

Тетяна Хмельницька: Отже, ми почули точку зору народного депутата України, фракція БЮТ, Лева Бірюка, який каже, що на сьогоднішній день БЮТ визнає, що в опозиції лише Комуністична партія України. І до Партії регіонів претензія, в принципі те, що говорив спікер Верховної Ради Володимир Литвин, який казав, що якщо Партія регіонів ініціює сьогодні відставку уряду, вони перш за все мають сказати, якою буде коаліція. Михайло Чечетов.
Михайло Чечетов: Знаете, то, что я услышал, я понял так: они признаются, что они импотентная власть. Действительно, эта власть импотентная, поскольку у них нет 226-ти, а раз нет 226-ти, они не в состоянии принимать решения. И поэтому или там Коммунистическая партия, плечо подставит, или Партия регионов, поскольку мы никогда не играем против собственного народа. Если закон действительно несет пользу для страны, мы будем голосовать. Но без нас и без Компартии у них 222 голоса, поэтому это импотенты.

Тетяна Хмельницька: Михало Васильовичу, я поставила запитання, 226 голосів для того, щоб була коаліція відправляти уряд у відставку. Ваших 226 голосів. 
Михайло Чечетов: Завтра мы хотели бы послушать не только Премьера, мы понимаем, что придет Премьер, она все перебросит на Президента. Президент потом вечером устами Балоги скажет, что виноват Премьер. Назовут друг друга врагами народа и так далее. Люди посмеются, а страна будет плакать. Поэтому мы хотели, чтобы они были в зале вдвоем… И вдвоем, глядя друг на друга, не переносили ответственность с одних плеч на другие, а ответили, что делается в стране и, главное, что делать дальше. Исходя из этого, я думаю, когда депутаты услышат выступление, выводы сделает и Коммунистическая партия, и мы считаем, как мне сказали избиратели, что если врач довел больного до реанимации, то надо менять врача, потому что, если он после реанимации будет лечить, дальше морг и гроб, и кладбище. Поэтому, если эти врачи, в лице Президента и Премьера, довели страну до реанимации, надо менять врачей. И Президента, и Премьера. 

Тетяна Хмельницька: Катерино Семенівно, Комуністична партія України, не секрет, що Янукович спілкувався із лідером Комуністичної партії Петром Симоненком, обговорювалося питання щодо консолідації дій щодо відставки уряду Тимошенко. Комуністична партія на сьогодні визначилася? 
Катерина Самойлик: Тетяно, завтра у 8.30 президія Центрального Комітету Комуністичної партії України прийме рішення. Тобто, ми уже ввійдемо до сесійної зали з готовим рішенням. Але. Я би хотіла задати запитання. Знаєте, це вже людей коробить весь час: ми гарні, ми кращі, ми ще кращі, і таке інше. Зрозуміло, що наші програми у парламенті не виконуються. І не будуть виконуватися, тому що не наша партія пішла на поводку у Ющенка. Але я, і вся наша фракція хоче задати запитання: що буде завтра? Завтра буде коаліція? Ні, не буде. Завтра буде 226 голосів? Не буде. Завтра буде уряд? Не буде. Тож треба чесно сказати, що насправді відбудеться. Насправді будуть створені умови для розпуску Верховної Ради України, і ми даємо можливість Віктору Андрійовичу узурпувати владу, кермувати, як завгодно, відтермінувати вибори свої, а він на все здатний, це дасть можливість збурити політичну ситуацію, економічний хаос, некерованість нашої економіки. Ми це з вами хочемо? Ми хочемо добра, влади для себе, чи все-таки ми хочемо, щоб у державі керована була ситуація?

Тетяна Хмельницька: Катерино Семенівно, я правильно Вас зрозуміла, уряд у відставку не відправляємо, консолідуємо політичні сили і …
Катерина Самойлик: До завтрашньої президії я про це не можу говорити. Але пропозиція щодо того, що давайте, сідаємо за стіл, які великі політичні сили. Яка ж довіра у народу до цих політичних сил! Давайте ми відправимо на політичний смітник головний фактор нестабільності і ворожнечі у нашій державі — ось із чого давайте починати. 

Тетяна Хмельницька: Зрозуміло. Михайло Васильович, Катерина Семенівна тільки що окреслила причини, з яких не варто було би відправляти уряд у відставку. І ми згадали, знову ж таки, про імпічмент Президенту. Всім відомо, що чи наприкінці цього року, чи на початку наступного нас чекають чергові президентські вибори. Як би ми того хотіли чи не хотіли, вони наближаються до нас. Передвиборча кампанія починається офіційно за 90 днів. Ми щодня до цього наближаємося. Отже, чому Партія регіонів обирає саме такий шлях, розуміючи, що у неї немає 226 голосів для того, щоб висловити недовіру уряду? І у мене до Вас, знову-таки, запитання. У Юлії Володимирівни відрядження за кордон завтра. Звичайно, хтось може відзвітувати за уряд, питання чи прийде Президент, якщо приїдуть представники місцевих органів влади. Якщо цього не буде, ви обіцяли вивести на страйк людей. Чим це краще? Будь ласка, аргументуйте мені, я не розумію позиції Партії регіонів. 
Михайло Чечетов: Я уважаю позицию Компартии, они всегда были радикальны, и когда немцы рвались к Москве, вспоминаю 41-й год, когда комунисты встали во весь рост и сказали: “Велика Россия, а отступать некуда — позади Москва!” Насмерть стояли. Когда немцы рвались к Сталинграду, пытались форсировать Волгу… Поэтому и сейчас мы дошли до того рубежа, когда власть эту прогнившую, обанкротившуюся надо заменять, сечь сразу две головы — и голову президентскую, и голову премьерскую, и отправить на политическую свалку.

Тетяна Хмельницька: Але Ви пропонуєте спочатку відставку уряду?
Михайло Чечетов: Я предлагал на 4-ю годовщину Майдана в ноябре, поставить сцену на Майдане, пригласить всех тех людей, котрые туда по зову сердца приезжали — сотни тысяч, и чтобы Ющенко и Тимошенко вышли на сцену Майдана, стали на колени, покаялись за то, что они сделали со страной. Поэтому мы считаем, половинчато мы не можем, Ющенко — это однозначно не Президент, если у него рейтинг минус 0,5%. И не узурпатор. Узурпатор, это Ельцин мог быть. И правительство Тимошенко должно уйти, часть регионов, часть “Нашей Украины” и Литвин сюда придут — мы сделаем,действительно, правительство национального спасения.

Тетяна Хмельницька: Ви це говорите у майбутньому — “ми зробимо”, і претензії, що немає програми дій. Немає із чим працювати, що потрібно відправити у відставку. Ви навзамін нічого не пропонуєте. Виведете на страйк людей. Поставите їх сотнями тисяч, і вивести Ющенко і Тимошенко, щоб вони стали на коліна, як це має відбуватись?
Михайло Чечетов: “Помаранчевые” в 2004 году деньги Березовского платили людям, и люди приходили в Киев. Да, кто-то ходил по зову сердца. И платили. Когда людям платят, тогда ими проще управлять. Проплатили до обеда — они до обеда постояли, покричали. А сейчас сама нужда заставит людей прийти в Киев, когда они будут видеть голодные глаза детей. Они не в состоянии прокормить семью, предприятия закрываются, люди придут сами, это будет голодный бунт, неуправляемый. И когда будут новые выборы Парламента и Президента — на основе народного бунта. 

Катерина Самойлик: Нас з вами піднімуть на вила також, бо ми з вами якщо зараз не знищимо головний фактор нестабільності, якщо залишиться Ющенко, ми втратимо суверенність нашої держави. І якщо ми з вами не зробимо цього кроку, люди і мене, і вас піднімуть на вила. Людям абсолютно все одно чи ви біло-голубий, чи я червона все своє життя. Людям головне, що від наших політичних дрязг не міняється на краще життя. І вони будуть абсолютно праві. Я емоційно висловлююся. 

Тетяна Хмельницька: Катерино Семенівно, у мене до Вас запитання. Сьогодні на засіданні Верховної Ради Ви виступили з промовою, де звернулися до Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко для того, щоб вона розглянула ситуацію у південних портах, навіть відправила у відставку міністра транспорту та зв'язку Йосипа Вінського. Скажіть, будь ласка, це натякає на те, що Комуністична партія все-таки проголосує за відставку уряду, чи за цю ротацію?

Катерина Самойлик: Комуністична Партія України проголосує за ротацію і, в тому числі, в даному випадку. Вибачте, будь-ласка, більше ніж сотню і дві сотні років створювалися оті Південні морсткі ворота, тоді, у царскій імперії, а зараз вони залишилсь Україні. Сьогодні міністр, який навіть не знає історії морської справи, сьогодні одним лиш знищенням порта знищує Скадовськ, знищує Генічеськ, Євпаторію, Керч, Феодосію, то звичайно будемо голосувати за відставку, що стосується цілого уряду. Повірте мені, за годину навіть раніше, завтра зранку, відбудеться засідання президії — і це буде демократично, як завжди обговорюватись, — ми дійдемо до спільної точки зору і зможемо вам сказати. Зараз я вам сказала те, що я сказала.

Тетяна Хмельницька: Я зрозуміла таємниця зберігається. У вас відбулося, Михайло Васильовичу, щойно засідання фракції. Яке рішення було ухвалене?
Михайло Чечетов: Мы последовательные и никогда этого не скрывали, и считаем, что эта антинародная власть должна уйти. Чем раньше — тем лучше. И Премьер-министр, и Президент, и Кабинет Министров — ми будем голосовать за отставку.

Тетяна Хмельницька: Ви ухвалили рішення про відставку уряду і ви складете депутатські мандати?
Михайло Чечетов: Мы единогласно утвердили решение об отставке правительства. В зависимости от того, как будет вести себя Президент, мы можем инициировать и активизировать начало процедуры импичмента.

Тетяна Хмельницька: Дякую, що не перемикаєте і залишаєтеся з нами, ми продовжуємо програму “Розворот.UA”, перед мікрофоном Тетяна Хмельницька, за режисерським пультом працює Олена Кузнецова. І гості нашої студії — Михайло Чечетов, народний депутат України, фракція партії регіонів, та Катерина Самойлик, народний депутат України, фракція Комуністичної партії. Ми обговорюємо доцільність відставки уряду в умовах, в яких ми з вами сьогодні живемо в країні. Вони дискутують, спробуємо наприкінці програми зробити висновки, і запрошуємо буквально за декілька хвилин вас до розмови за номером 536 96 00, ви зможете телефонувати, ставити свої запитання і висловлювати все те, що вас турбує. Відверто кажучи, готова до деякої з вашого боку агресії тому, що розумію — ми з вами варимося в одному горщику, і всім зараз несолодко. А парламентарії тим часом вирішують — відправляти уряд у відставку чи не відправляти? Отже, Михайле Васильовичу, перш, ніж ми завершимо, Ви сказали, що фракцією прийняте рішення, що Партія регіонів однозначно буде голосувати за недовіру уряду для того, щоб відправити уряд у відставку. У мене таке запитання, на яке я не отримала відповіді: завтра не приходить Тимошенко, не приходить Президент, не приїжджають голови облрад. До речі, сьогодні так і не вдалося додзвонитися в жоден регіон і визначити, їде хто-небудь на засідання Верховної Ради, чи не їде. На жаль, не вдалося з'ясувати. Що відбувається? Ви блокуєте трибуну?
Михайло Чечетов: Блокировать трибуну — мы об этом не говорили. Если завтра завтра утром не будет выполнено решение, которое было согласовано консенсусом всеми лидерами политических партий, присутствующих в парламенте, то тогда соберется фракция и будет принимать уже другое решение.

Тетяна Хмельницька: Тобто, ми робимо перерву у роботі Верховної Ради, так? 
Михайло Чечетов: Ну, перерыв для Верховной Рады, тогда мы уже будем принимать решения, уже отталкиваясь от саботажа Тимошенко и Ющенко, которые проигнорировали приглашение прийти в Верховную Раду, отчитаться и рассказать о том, каким им видится будущее. 

Тетяна Хмельницька: Ваше рішення далі — Верховна Рада працює, не працює? 
Михайло Чечетов: Дело в том, что у нас не бывает таких крайностей. Вы же не сравнивайте Компартию, Партию регионов с “Нашей Украиной”, там, где все “гетьманы”. 

Тетяна Хмельницька: Давайте не будемо про “Нашу Україну”. У нас є запитання слухачів.
Михайло Чечетов: А слушатели должны понимать, что в Партии регионов не решает там Чечетов, Богословская…

Тетяна Хмельницька: Я перепрошую, є тактика, є стратегія.
Михайло Чечетов: А вот поэтому, если завтра сорвется заседание, вот тогда мы соберем фракцию и примем решение, отталкиваясь от саботажа. 

Тетяна Хмельницька: Які варіанти?
Михайло Чечетов: Все равно мы будем рассматривать вопрос и будем инициировать импичмент Президенту, мы все равно будем ставить на повестку дня вопрос об отставке правительства, и, не исключена возможность, что, апелируя к общественному мнению, илюстрируя импотентность власти, мы будем инициировать досрочные выборы. 

Тетяна Хмельницька: Катерино Семенівно, от пройшла інформація — тільки що її зачитували у новинах, що Тимошенко вважає, що Комуністичну партію України взагалі підкуповують. 
Катерина Самойлик: Ну, треба сказати по-чесному, я такого не чула, що нас підкуповують, може, Юлію Володимирівну трошки бентежить, що невизначена до останнього моменту позиція Комуністичної партії України. Не треба таке говорити — підкуповують. Я знаю, що іде шантаж окремих народних депутатів, їхніх сімей. І, між іншим, не тільки із Компартії, а і з інших партій. Я все це знаю. Це все політичні ігрища. Тиск, започаткований ще Кучмою. Зараз його продовжує його вірний син і цим самим користується. Але у мене таких фактів немає. Хочеться, чи не хочеться, все одно завтра більшістю голосів на президії як буде прийняте рішення, так ми і проголосуємо. І там мова буде йти дійсно про причини. Ви дуже правильно почали сьогоднішню програму — дійсно, які причини по яких треба відправити. І три причини, які як застереження можуть бути. І тому огульно, з “великого розуму” зруйнувати те, що почали руйнувати Ющенко і Тимошенко, не можна.

Тетяна Хмельницька: Катерино Семенівно, але як Ви ставитеся до заяви Вашого однопартійця Леоніда Грача, який сьогодні чесно і відкрито, дуже прозоро, заявив про те, що потрібно голосувати за відставку уряду. 
Катерина Самойлик: Це — його думка, я також можу виразити її. Я, між іншим, хочу Вам сказати, що, коли минулого разу ставилося питання про відставку, у мене також була інша думка. Але я підкорилася рішенню більшості, і це дійсно демократичний централізм. Це приватна думка. І не треба її поки нав'язувати всій країні. 

Тетяна Хмельницька: Це — справа завтрашнього ранку. А тепер слухаємо слухачів, добрий вечір вам. Ви можете голосніше говорити? Будь ласка, пане Валерію.
Слухач: Не слушайте Партию регионов, пусть они вспомнят свой “хлебный кризис”. Как они перед выборами 2004 года…

Тетяна Хмельницька: Пане Валерію, хочемо почути Вашу думку, як Ви вважаєте. Потрібно в даній ситуації відправляти уряд у відставку, чи ні?
Слухач: Нет, не нужно потому, что они снимут Тимошенко, а Ющенко останентся. Что толку? 

Тетяна Хмельницька: То, можливо, імпічмент треба висловлювати?
Слухач: Да, надо тоже делать импичмент. 

Катерина Самойлик: Спасибо, Валерий, Вам за то, что Вы поддержали мою точку зрения. 

Тетяна Хмельницька: Зрозуміло. У Вас є репліка, Михайло Васильович? 
Михайло Чечетов: Я глубоким уважением отношусь к людям, которые высказывают свою точку зрения, имеют позицию, которая даже расходится с моей. И поэтому я уважаю позицию товарища, который сейчас высказался, мы читаем, что эти две гидры, эти две головы власти должны быть срублены одним махом. 

Тетяна Хмельницька: Михайле Васильовичу, піднімаю руку для того, щоб мати можливість поставити запитання. Ми відправляємо уряд у відставку, уряд залишається виконуючим обов'язки. Я правильно розумію? Так. Далі що ми маємо?
Михайло Чечетов: А дальше открывается переформатирование коалиции. 

Тетяна Хмельницька: Відкривається із дня відставки?
Михайло Чечетов: Да.

Тетяна Хмельницька: Тобто, далі переформатування коаліції. 
Михайло Чечетов: Есть Конституция, можно почитать. З0 дней для того, чтобы переформатировать коалицию, может произойти прозрение у одного из политиков, новая коалиция, коли не хотят выборов — новая коалиция. 

Тетяна Хмельницька: Михайло Васильович, Ви знаєте. Ви можете маніпулювати Конституцією, хоча вона у мене є, я Вам щиро дякую, але я можу відкрити її і по-своєму там дещо протранслювати те, що там написано і пояснити, як я думаю. 
Катерина Самойлик: Чи не краще все-таки продумати, щоб можна було коаліційну угоду затвердити уже протягом тижня. Ми не маємо права, не маємо часу на розгільдяйство, економіка у занепаді. І не тільки економіка. А чи не краще спочатку продумати, хто у цій коаліції буде? Ви знаєте наше відношення до вас. Ви знаєте, як фракція комуністів працювала з вами в коаліції. Давайте на один день дивитись вперед. Навіщо вам ці вибори? Люди проклянуть вас і не прийдуть на вибори. Вони кінці з кінцями не зводять. Якщо ви думаєте, що у вас буде 226, іх у вас не буде. 

Тетяна Хмельницька: Імпічмент Президенту — через який строк? Пан Валерій, до речі, відзначив, що рік. А у нас вже незабаром чергові вибори. 
Михайло Чечетов: У нас сейчас никто ни за что не отвечает. За что отвечает Тимошенко, если она считает, что враг народа — это Ющенко? А Ющенко —

Читайте также по теме