Оксана Ващенко
10:05 19/12/2008

Влада впевнена, що люди знову промовчать…

ПРОГРАМА «РОЗВОРОТ UA» — спільний проект «РАДІО ЕРА FM» та інформаційної агенції «ГОЛОС UA». Програма про найбільш актуальні питання поточного тижня, підготовлена журналістами агенції «Голос UA», звучить щосереди упродовж години в прямому ефірі «Радіо Ера». Початок ефіру о 19.50. 

Ефір за 17.12.2008 р. Ведуча — Оксана Ващенко.

Сьогодні в Україні вперше страйкували за час економічної кризи. Люди вийшли на вулиці, виступаючи проти порушення своїх прав. Акції протесту відбулися, зокрема, в Івано-Франківську, Луганську, Дніпропетровську, Херсоні. Їх організаторами виступили не лише профспілкові організації, але й окремі політичні сили. Не можна сказати, що ці акції були масовими – у них взяли участь поки що не більше 2-3 тисяч осіб. Але сьогодні був зроблений перший крок. Наступний запланований на 23-тє грудня. Передбачається, що саме у цей день у столиці відбудеться масова маніфестація. Профспілки мають намір вимагати від влади країни і власників захистити інтереси тих, хто працює в період світової фінансової кризи. Серед інших важливих вимог учасників майбутніх акцій – припинення свавілля банків щодо підприємств і громадян та забезпечення безперешкодного отримання зарплат, пенсій, вкладів, скасування грудневих цін на природний газ, встановлення на період кризи мораторію на підвищення транспортних тарифів, на житлово-комунальні послуги. Отже, чи стануть страйки – невдовзі масовим явищем в Україні? А головне, хто прагнутиме зорганізувати страйкуючих?  /> Про це далі у матеріалі, який підготували журналісти інформагентства “Голос.ЮЕй”.

 Кор.: «Економічна криза вже призвела до зниження заробітної плати , скорочення штату співробітників на багатьох підприємствах та загальної депресії серед українського населення. Поглиблюється фінансова криза ще й політичним розколом, адже за прогнозами експертів наслідки світової кризи у повному масштабі, Україна зможе відчути починаючи з весни 2009 року, а в тому, що відбувається зараз, значна вина і тих, хто попри важку ситуацію продовжує боротьбу за владу, ресурси та посади.
І поки великі політикани, вкотре займаються діленням-множенням та ховаються за завісою неочікуваного фінансового удару, пересічний маленький українець думає про те, наскільки виросте за ніч долар, на скільки більше йому доведеться платити за кредит чи уріжуть йому зарплату чи виростуть ціни на продукти харчування, за квартплату і взагалі чи не стане він завтра, борони Боже, безробітним. 
Скажімо, під час перебування у Львові та поспілкувавшись з жителями міста журналіст інформагенції Голос ЮЕй звернув увагу, що більшість людей вже сьогодні готова вийти на вулиці з акціями протесту. Подібна ситуація, напевно, і в інших містах. 

Останнім часом про справжній соціальний вибух говорять і політики. Так фракція Партії регіонів висунула ультиматум владі та уряду, давши їм 100 днів для стабілізації ситуації. Хоча як переконує депутат- регіонал Михайло Чечетов не слід чекати і 100 днів, адже люди вже сьогодні готові вийти на вулицю:

М .Чечетов:” Сама ситуація, якщо вона не покращиться, вона виштовхне людей на ці акції. Якщо у Києві у столиці не було троє суток теплої води, і було холодно, то тут не потрібно платити людям 100-200 гривень, аби вони йшли на мітинг, вони самі візьмуть вила та й поженуть і Президента і Прем'єра. Ми не збираємось робити навмисно акції, але якщо робота уряду буде неефективна сама криза сама ситуація виштовхне людей на акції протесту”

Ініціювати проведення акцій протесту обіцяє і Комуністична партія. Скажімо, народний депутат Адам Мартинюк зазначає, що КПУ теж прагне очолити рух мас для уникнення стихійності, але її наміри відрізнються від дій регіоналів.  

А.Мартинюк:“Протести залежать від готовності народу протестувати. Минулої суботи відбувся пленум ЦК де було підняте питання , про те, що б організувати робітничі комітети, страйкові комітети для того, щоб там. де буде в людей бажання дійсно захищати свої права по звільненню по відправленню в довгострокові відпустки очолити рух і ми разом із тими організаціями, які будуть зацікавлені у цій роботі готові допомогти робітникам. Страйк буде проводитись по всій країні, тобто там, де будуть готові люди. Тобто ми не говоримо, що в точці А, чи в точці В, Київ поки що менше всього дістало безробіття, тому про акції в Києві рано говорити, це скоріше великі промислові центри, де впала металургія, хімічна промисловість і де найбільше скорочують. Тобто, ми хочемо допомогти людям. Але законопроекти, які вносяться в сесійній залі захищають крупний капітал, банки. Ми ж хочемо захистити понад 20 млн. тих, хто зв”язаний з банками.
Партія регіонів трішки по іншому планує свій страйк, стверджуючи, що вони почекають до межі, ця межа, за їхніми словами, це 100 днів, тобто, лютий-березень. А лютий -березень це найважчі не тільки у часи кризи дні, бо закінчуються запаси. Тому найперспективніше за оцінками Партії регіонів, що цей соціальний вибух буде в лютому місяці і тоді вони очолять це рух…поза всяким сумнівом уряд винен, але й
власники підприємств винні.  

Опоненти-коаліційники, натомість, не впевнені, у можливості виникнення будь-якого соціального вибуху, окрім організованих акцій протесту. Говорить депутат-бютівець Андрій Шкіль:

А Шкіль: Кажуть, що мінер помиляється лише один раз- тому вибух це дуже небезпечна річ -помилився і забрано життя того, хто помилився, тому вибух-бунт непередбачувана річ. Від революції він відрізняється тим, що немає мети, має тимчасових організаторів і не несе ніякої відповідальності, т о революція все це має. Соціальний вибух в демократичній державі можливий лише у вигляді якихось протестів, соціальний вибух можливий з вини уряду і влади, якщо вони приймуть якесь космічне і безглузде рішення. Якщо так буде продовжуватись 100 днів, гадаю, нічого не зміниться. Соціальний вибух не можна буде спланувати і передбачити, жодна діяльність не може призвести до соціального вибуху. Проблема, яку тепер зробив мер Києва з теплою водою -це серйозно, але кияни стримались. Якщо електрику відключать, це може призвести до вибуху. Тобто, тільки такі аспекти можуть дестабілізувати ситуацію. Все решта ні.
Хто буде страйкувати , ті, кого вони вже позвільняли, Східна Україна? Не думаю. А якщо будуть страйкувати, то це не буде соціальний вибух, хто це буде вчителі? Лікарі? Не буде в жодному випадку погіршення ситуації. Мова йде про вибух, його не буде, а організовані заходи я не сперечаюсь, але ж ви пригадайте, що таке був Майдан організований життям, а що таке майдан, організований Партією регіонів? Зараз головне зупинити інфляцію, дотримати хоча б місяць, але для цього слід порушити кримінальну справу за фактом курсових спекуляцій.

Представник тепер уже владного Блоку Литвина народний депутат Олег Зарубінський теж не вірить у можливість спонтанного виникнення масових акцій протесту.

О.Зарубінський:. “Безумовно можливо в будь-якій демократичній державі є протестні настрої і, безумовно, коли є криза протестні настрої можуть трансформуватися в певні дії. Питання тільки в тому, чи будуть ці дії мати всеукраїнський масовий характер чи вони будуть локалізовані певними підриємствами галузями і т.д. Якщо проаналізувати еволюцію розвитку протестних настроїв в Україні, можу сказати — скоріше за все вони будуть локалізовані і мати обмежений характер. З приводу організації тими чи іншими політичними силами протестних акції, я нічого не буду говорити про комуністів, тому що вони на цьому в 17 році до влади прийшли, а що стосується Партії регіонів в якій представлений великий капітал. то я думаю, що ці протестні акції можуть обернутися і проти ПР, оскільки і донеччанам і луганчанам, в яких закриваються підприємства, до Києва далеко, а до своїх керівників, які їздять на “мерседесах”, дуже близько.

Тим часом, народний депутат-нашоукраїнець Андрій Парубій переконаний, що організатори масових акцій соціального протесту мають нести за це відповідальність.

Політики вкотре оригінальністю не вирізняються і як завжди розходяться у думках в залежності від владного місцеположення їхніх політичних сил на той чи інший момент. Та можновладна байдужість до народних інтересів не зменшує ризик трансформації суспільної депресії в соціальний бунт, а той, в свою чергу, не дає гарантій, що окрім насильства та розбою він може бути ще й поштовхом до змін на краще».  
  
О.Ващенко: Починаємо о 20.09​, до цієї студії повинен завітати наш гість, це народний депутат, представник фракції партії регіонів Микола Присяжнюк. Сподіваюся, що на телефонному зв'язку вдасться поспілкуватися із народним депутатом, але представником іншої політичної сили, це фракція “Наша Україна-Народна самооборона” В'ячеславом Ковалем, який так само мав бути в цій студії, але з якихось причин йому не вдалося завітати. Тим не менше, буде нашим співрозмовником і Михайло Волинець, представник фракції БЮТ, який є ще і головою Конфедерації вільних профспілок України. Будемо, як ви зрозуміли, говорити про те, чи поглинуть Україну масові акції протесту, хто і як може об'єднати громадян у їхньому супротиві при теперішній кризі і чи перебувають сьогодні українці у стані соціальної депресії. Не забувайте, що ви так само маєте можливість долучатися до сьогоднішньої розмови, зважаючи на те, що, я сподіваюся, вона буде носити більше соціальний характер, ніж політичний. Спробуємо з вами разом, можливо, запропонувати різні рецепти подолання цієї кризи, що робити, з чого починати і, можливо, певні компроміси будуть у нас узгоджені вже тут між парламентаріями, які представляють різні політичні сили, і між вами, шановні слухачі. Тож, будь ласка, будьте активні, пишіть на електронну адресу, і заздалегідь формулюйте свої запитання. Ще раз нагадаю, що упродовж нашої розмови будуть презентовані певні соціологічні дослідження, які говорять про те, що люди зараз ще не готові до активних страйків, але певний стан українців вже називають соціальною депресією. 

Двадцята година і дев'ять хвилин, з вами Оксана Ващенко. Це — програма “Розворот.ЮЕй”. Ми її починаємо, зважаючи на те, що вже є гість нашої студії, з нами Микола Присяжнюк, народний депутат, представник фракції Партії регіонів. Вітаю Вас, добрий вечір!

Микола Присяжнюк: Добрий вечір!

Оксана Ващенко: З нами мав би бути сьогоднішній ваш візаві, В'ячеслав Коваль, представник фракції “Наша Україна-Народна самооборона”, але, сподіваюся, у телефонному режимі вам вдасться подискутувати на достатньо важливу тему, пов'язану з імовірним в Україні соціальним вибухом і з початком страйків. Сьогодні, як відомо, перший день, коли люди почали страйкувати в окремих областях України. На початку я говорила, що не можна назвати поки що ці акції масовими, але вже зроблено перший крок. Отже, чи поглинуть Україну масові акції протесту, хто і як може об'єднати громадян у їхньому супротиві при нинішній кризі — про це і будемо говорити у програмі “Розворот.ЮЕй”. Шановні слухачі, не забувайте, що маєте можливість писати нам на електронну адресу, в другій частині програми, звичайно, долучатися. Для початку, пане Миколо, скажіть, страйк як форма протесту в Україні доволі забута, це моя особиста думка, тому, що профспілковий рух у нас не настільки активний, як має бути, якщо подивитися на Західну Європу. В Італії 12 грудня страйкували масовіше, не так, як у нас. Скажіть, в чому тут проблема і чи аналізували ви сьогоднішні акції протесту, чи задоволена Партія регіонів тим, як вони пройшли?
Микола Присяжнюк: Звичайно, страйк — це одна із складових демократії, якої ми прагнемо, і страйки мають право проводити всі організації, які бажають висловити свою позицію при тому, що їх уряд чи керівництво держави не почуло. І я задоволений тим, що сьогоднішні акції профспілок, я ще не вважаю, що це страйки, це попереджувальні акції. Наскільки мені відомо, профспілки і не намагались робити іх масовими. Ми не можемо порівнювати з тими страйками, які відбувалися в Італії, у Франції, в Парижі, ми не можемо порівнювати їх із тими страйками, забастовками і погромами, які відбуваються сьогодні в Греції. І я хотів би звернутись до громадян, до керівництва, до уряду, щоб ми не допустили таких акцій протесту, які проходять в інших країнах, але сьогоднішні профспілкові акції — це перші дзвіночки. Уряд зобов'язаний робити кроки, які упередять ті страйки, які у нас можуть бути.

Оксана Ващенко: Тобто, ви хочете сказати, що зараз Партія регіонів активно не займається цією проблемою з точки зору організації страйків і акцій протесту?
Микола Присяжнюк: Звичайно, Партія регіонів не займається організацією страйків і протестів. Тим паче, що наш лідер Віктор Янукович, проводячи засідання опозиційного уряду, сказав, що сьогодні діючий уряд робить помилкові кроки, які не ліквідують фінансово-економічну кризу, а ще більше її поглиблюють. Але ми своїми виступами у Верховній Раді будемо намагатись, щоб уряд звернув увагу на наші пропозиції і розробив ті антикризові законопроекти, які необхідні. Сто днів, які ми визначили для уряду — ми їх витримаємо. 

Оксана Ващенко: Але, наскільки я зрозуміла, ви говорите про те, що Партія регіонів буде долучатися до профспілкових організацій, підтримувати їх у тому чи іншому регіоні, саме ті акції, які організовують вони своїми силами?
Микола Присяжнюк: Звичайно, ті акції попереджувальні, і ми будемо підтримувати і долучатись, тому що ми хочемо попередити ту загрозу фінансово-економічну яка поглиблюється щоденно. 

Оксана Ващенко: Що робити з тим, що профспілкові лідери — це, як правило, представники тих чи інших політичних сил? От, зокрема, Василь Хара представляє Федерацію профспілок України, це Партія регіонів. Тоді виходить, що, так чи інакше, він буде представляти певною мірою і певні інтереси Партії регіонів?
Микола Присяжнюк: Я вам скажу так, що керівники профспілок — це не були ті чи інші представники політичних сил, і якщо ви пам'ятаєте як були вибори лідера профспілок, так Василь Хара, практично він і не балотувався, і не пропонував свою кандидатуру на лідера, але ми бачили, що представники регіонів профспілок, і галузеві керівники профспілок…коли в першому турі, другому турі, третьому турі не змогли знайти серед тих кандидатів, які були претендентами, вони самі запропонували Василю Харі висунути кандидатуру, і проголосували практично 100% за нього.

Оксана Ващенка: З нами на зв'язку є інших профспілковий лідер, ваш колега, але з іншої фракції, це народний депутат, представник фракції БЮТ Михайло Волонець.
Пане Михайле, добрий вечір.
Михайло Волинець: Доброго вечора.

Оксана Ващенко: Хотіла б у вас запитати, ось сьогодні можна сказати перший день, коли в Україні в окремих містах відбулися не масові, але, тим не менше, вони відбулися, акції протесту. Скажіть, за вашими спостереженнями, за ними стоять ініціатори — це певні політичні сили чи скажімо справді профспілковий рух і профспілкові лідери?
Михайло Волинець: Найгірше, коли профспілки політизуються, і буде крах діяльності. Це безумовно, що там інші гасла, інші цілі. Що це акція, коли не висунуті вимоги?! Попробувати свої сили, попробувати свої м'язи, хоча би дома. Але якщо ви вивели людей, і люди померзли, вони не знають чому вони виходили, їм говорили, що ви тут не протестуйте, ви тут не виставляйте ніякі вимоги, ви висловите це все 23, коли будете пікетувати уряд. Але в той же час, до уряду не виставляти вимоги, не обговорювається, то зрозуміло, що олігархи — Партія Регіонів профінансують, так як це було влітку, в травні і в червні 2006 року. Пройдуть акції з прапорами, але нічого з цього не вийде. Я думаю, що все ж таки дійсно весною і робітничий рух активізується, відбудуться стихійні акції протесту…

Оксана Ващенко: Скажіть, а зараз в областях…
Михайло Волинець: … з'являться не за гроші, не за Партію Регіонів, а з'являться інші лідери, які будуть також представники незалежних профспілок. Стануть більш активніше висловлювати протести і вимоги до конкретних інституцій, і, в першу чергу, питання будуть стояти про виплату заробітної плати, про збереження робочих місць, про притягнення до відповідальності тих, хто, наприклад, бере пільги в гірнично-металургійному комплексі, а в той же час викидають людей на вулицю.

Оксана Ващенко: Пане Михайле, скажіть, а за вашою інформацією мітинги сьогодні в Івано-Франківську, в Херсоні, в Луганську….були профінансовані ці акції чи ні?
Михайло Волинець: звісно вони були профінансовані.

Оксана Ващенко: А звідки така впевненість?
Михайло Волинець: Це робилось в комплексі організації ФПУ з Партією Регіонів і дивіться ФПУ — організація, яка не здатна організовувати акції протесту. Вони ніколи цього не робили за винятком 2006 року, знову ж, під політичне замовлення. Змінився лідер. Протягом тижня вони заявляють про проведення акції. Профспілка не здатна проводити акцію: не вміють, не хочуть, сидять у кишені у роботодавців.,прислуговують кримінальним елементам, розпродають своє майно. Не здатні вони проводити акції масштабні.

Оксана Ващенко: Пане Михайле, скажіть, яка політична сила жодного разу не фінансувала акції протесту? Це перше. Хіба БЮТ до цього не вдавалася? І друге: ви є головою Конфедерації вільних профспілок України. Ви так само є політичною фігурою, але при цьому очолюєте профспілковий рух, одну з профспілкових організацій.
Михайло Волинець: Я у робітничому русі із 89-го року. Ми підняли шахтарів на страйк ще в Радянському Союзі, 700 тисяч тільки в Україні. БЮТу тоді не було. Потім ми послідовно на базі страйку, робітничого руху створили профспілки. Ми провели сотні акцій, ми приводили в кінці 90-х років колону, тисячу людей з Дніпропетровська до Павлограда, а потім до Києва. БЮТу також не було. То які підстави говорити, що БЮТ замовляв чи фінансував акції незалежних профспілок? Ми щоденно проводимо акції на регіональних рівнях, на певних підприємствах, я не вилажу із судів, то при чому тут БЮТ?  

Оксана Ващенко: Пане Михайле, у вас є сьогоднішній візаві…
Михайло Волинець: Вимоги, якщо ми висуваємо, вимоги до конкретного работодавця, до того, хто викидає людей на вулицю, от наприклад, на комбінаті Ілліча: два працівники міліції, з автоматами, в супроводі місцевої охорони комбінату прийшли, взяли під руки голову незалежної профспілки…

Оксана Ващенко: На жаль, у нас перервався зв'язок, але я думаю. Що ми зможемо його відновити, лише єдина репліка: я думаю, це ми з'ясуємо, БЮТ все-таки зараз знаходиться у владі, якщо представники цієї політичної сили очолюють профспілковий рух, то так чи інакше важко організовувати страйки, якимось чином домовлятися з владою, думаю, що пан Михайло зможе відповісти на це запитання. Але до вас, пане Миколо, були закиди, що ці акції,навіть такі малочисельні, фінансуються Партією регіонів?
Микола Присяжюк: Це закиди чиї були, пана Михайла? Пан Михайло говорить: якщо хочуть зробити акції, страйки, захистити працівників — не вийде. Що не вийде, не зрозуміло? Які у нього є підстави говорити, що профспілки хтось профінансував? Партія регіонів? Вже закінчилась ера цих незрозумілих звинувачень. Якщо щось не так, як хоче влада — винна Партія регіонів. Якщо Партія регіонів запропонувала свої антикризові законопроекти і намагається, щоб їх розглянули і прийняли, а за ті урядові, які практично поглиблюють фінансову кризу, не голосує, знову винна Партія регіонів. Пан Михайло говорить, що він довго у профсоюзах. Пан Хара теж довго у профсоюзах. Але я вважаю, що вільні профспілки сьогодні повинні взяти активну участь і висунути вимоги работодавцям, Кабінету міністрів, обласним адміністраціям. А якщо пан Михайло буде вільними профспілками при Кабінеті міністрів, який з самого початку катався на коньках, потім робив стрибки з парашутами, звичайно, це виходило у Кабінету міністрів чудово, звичайно, там профспілки могли бути присутніми. Сьгодні уряд починає робити експерименти і розважатись над економікою, розумієте? Це вже не є допустимим.

Оксана Ващенко: Пане Миколо, є певні закиди, які стосуються Партії регіонів. От ваші лідери, я маю на увазі не лише Януковича, згадаємо Єфремова, його останні заяви стосовно того, що Партія регіонів все-таки виступить організатором масових акцій протесту. Закиди у вашу сторону є такими: у вашій політичній силі значна частина людей є власниками тих чи інших, доволі великих підприємств. І саме на цих підприємствах так само є проблеми. Як можна вам поєднати певний соціальний вибух, інтереси людей, які є роботодавцями, власниками підприємств і інтереси людей, які зараз звільняються відправляються у неоплачувані відпустки? От як тут можна очолювати цей рух, зважаючи на те, що є різні інтереси з цих сторін?
Микола Присяжюк: Я Вам скажу таку ситуацію: сьогодні практично в усіх політичних силах, а у першу чергу у БЮТ, власників набагато більше, але точно не менше…

Оксана Ващенко: Я не заперечую…
Микола Присяжюк: …ніж в Партії регіонів. Але чомусь говорять, що Партія регіонів — це партія власників підприємств, а БЮТ — це партія робітнича.

Оксана Ващенко: Погоджуюсь. Так само, але що робити в такій ситуації?
Микола Присяжюк: Треба проводити страйки і відстоювати ці позиції. Починати з уряду, тому що уряд своїми кроками привів фінансово-економічну ситуацію до того стану, який сьогодні є. Сьогодні практично житлово-комунальне госодарство для всіх українців існує, тобто уряд сказав: “живите, как хотите”. Це лозунг сьогоднішнього уряду. І ми це бачимо в діях, у тих антикризових законопроектах. І сьогодні Партія регіонів стоїть і буде стояти на своїх принципах, що економіка і фінанси повинні працювати для людей і для України. 

Оксана Ващенко: Михайло Волинець, я долучаю вас, будь ласка!
Михайло Волинець: Навіщо мене тримаєте на проводі, якщо не даєте говорити? Я не хочу говорити за Партію регіонів. Федерація профспілок сьогодні намагалася провести акцію. І питання: які і до кого висунули вимоги? Що це за акція? Нічого, “пшик” відбувся. І так буде відбуватися щоразу. Може, 23-го вони приведуть не одну тисячу людей. Але знову звезуть людей, роздадуть гроші тим, хто приїхав, і на цьому все закінчиться. Вони не виражають інтереси людей найманої праці, вони не адресують до конкретного работодавця чи до конкретної винної особи вимоги відносно того, чому десятки тисяч людей сьогодні опинилися на вулиці. І вони не говорять відкрито про те, що уряд надав серйозні пільги представникам гірничо-металургійного комплексу, хімічної промисловості. Пільги взяли за рахунок енергетики, за рахунок транспортної галузі, бюджету, податків, таке інше. Чому не виконали умови не виставляти людей на вулицю і чому заробітну плату? Ось як повинно стояти питання. Незалежні профспілки ці питання щоденно ставлять на місцях. Незалежно від якої політичної сили чи роботодавців. Ми навіть не питаємо якого вони кольору, до якої партії відносяться. Відкрийте сайт, вчора міністр промисловості, якого пов'язують з БЮТом, чотири сторінки вивісив на сайті, який я поганий. Ні одного аргументу. А тільки тому я поганий, що я у понеділок виступив у Донецьку на брифінгу і сказав, що ми будемо піднімати людей на страйк тому, що є заборгованість по заробітній платі за вересень місяць, він не справляється із своїми посадовими обов'язками і тому ми будемо ставити питання про його звільнення. 

Оксана Ващенко: Скажіть, а чому ви не говорите про це на рівні Прем'єр-міністра?
Михайло Волинець: Я зараз у відкритому ефірі, я про це говорю кругом, буваю на засіданнях на робочих, я спеціально не ходжу до Прем'єр-міністра. Ні разу не ходив. І не треба цього робити. Я профспілковець.

Оксана Ващенко: А чому? Прем'єр відповідає за всю ситуацію соціально-економічну, яка у нас є зараз. 
Михайло Волинець: Засідання Координаційної ради — це саме на прохання профспілок у Прем'єр-міністра. За участю всіх міністрів. Розглянули ситуацію і стан у вугільній галузі. Ситуація покращилась по деяких позиціях. Не дивлячись на те, що уряд, персонально Тимошенко приділяють дуже багато уваги вугільній галузі, в силу поганої роботи міністра, його оточення, ситуація має деякі негарні ознаки. В тому, що невчасно виплачується зарплата, в тому, що міністр звільняє людей. А саме незалежні профспілки займають принципову позицію. І так є і буде. Старі прфспілки щорічно втрачають біля мільйона…

Оксана Ващенко: На жаль знову у нас роз'єднаний зв'язок, але подивіться, ситуація є парадоксальною: все одно, залишається проблема з виплатою кредитів…
Микола Присяжюк: Ситуація така, що я не розумію, чому профспілки… Є вільні профспілки, незалежні профспілки, Федерація профспілок, чому вони не об'єднаються? В них ціль сьогодні і завдання єдине — відстоювати інтереси працівників. І чому вони виясняють відносини, особливо в ефірі — це мені не зрозуміло. Але я вам скажу інше, ми сьогодні говоримо не про профспілки, а, практично, про всіх українців. А про що сьогодні соціологи говорять? Соціальну депресію і стрес відчувають 92% населення. Це і члени профсоюзу, і не члени профсоюзу. 92%! А тепер, подивіться, до проблем, які можуть активізувати протестні настрої, експерти відносять: зростання цін на продукти харчування, часткову або повну втрату роботи, неспроможність населення виплачувати кредити…

Оксана Ващенко: Це активізувати. 
Микола Присяжюк: А що на сьогодні є? Соціологи говорять, що може активізувати. На сьогоднішній день заборгованість по заробітній платі на 2008 рік зросла на 60% і перевищила 1 мільярд гривень. 

Оксана Ващенко: По яких галузях, в основному? 
Микола Присяжюк: Найбільше заборгованість… по всім галузям. 

Оксана Ващенко: І ваша тактика яка?
Микола Присяжюк: Сьогодні свіжа статистика перевищила мільярд гривень. Тепер я інше скажу: на 500 мільйонів гривень скоротилися надходження у Пенсійний фонд. Це закономірно. Сьогодні по по свіжих даних 70% населення по критеріях Всесвітнього банку знаходяться за межами бідності, враховуючи курсову різницю, що сьогодні відбувається. Звільнення, безробіття масове по прогнозах українських аналітиків, по прогнозах Всесвітнього банку з'явиться біля трьох мільйонів безробітних, тобто всі критерії до масових заворушень є. І сьогодні не треба спонукати. Не треба комусь проплачувати, сьогодні треба робити висновки і працювати уряду.

Оксана Ващенко: Робимо перерву і після новин і реклами на “Радіо-Ера” знову відновимо наш діалог. 
Двадцята година тридцять шість хвилин, з вами Оксана Ващенко, це — програма “Розворот.ЮЕй”, вона триває на хвилі “Радіо-Ера” ФМ, до тих. Хто щойно долучився до нашої розмови нагадую, що сьогодні ми говоримо про те, чи загрожує Україні соціальний вибух, говоримо про перші страйки, які вже відбулися в окремих містах. 

Оксана Ващенко: 20 година 36 хвилин, з вами Оксана Ващенко, це програма «Розворот.UA», вони триває на хвилі радіо «Ера.fm». Для тих, хто щойно долучився до нашої розмови нагадую, що сьогодні ми говоримо про те, чи загрожує Україні соціальний вибух, говоримо про перші страйки, які вже відбулись в окремих містах України. Чи буде ця тенденція продовжуватись і далі, і чого чекати власне столиці, чи буде тут проведено масову акцію протесту, хто за цим буде стояти і на яких умовах. Про це сьогодні говоримо в нашій програмі.

Шановні слухачі, не забувайте що вже зараз ви маєте можливість не тільки писати нам на електронну адресу info@radioera.com.ua, але й долучатись до нас, працює вже наш телефон: 536-96-00, код Києва 044. І я можу вам нагадати, що в нашій студії сьогодні наш гість — Миколи Присяжнюк, народний депутат, представник «Партії Регіонів». 

В першій половині з нами був на зв'язку Михайло Волинець, народний депутат, представник фракції БЮТ, я йому щиро дякую. Сподіваюсь, що більше зможемо поговорити, подискутувати в такому форматі, коли він безпосередньо буде в нашій студії. Так само, як і буде в нашій студії, на його прихід ми сподівалися, В'ячеслав Коваль, представник фракції НУНС. Як мені підсказує наш звукорежисер, він зараз є з нами на зв'язку. Пане В'ячеслав, добрий вечір!

В'ячеслав Коваль: Добрий вечір!

Оксана Ващенко: Я не знаю, чи чули ви першу частину нашої розмови, але тим не менше, доволі складна тема для обговорення, були активні дискусії, хотілося б з'ясувати у вас ось яку позицію, дуже коротко, якщо можна, так акція протесту, яка планується на 23 грудня, вона буде масовою? І який результат вона може принести саме для людей, які будуть захищати свої права?
В'ячеслав Коваль: Я думаю, що зараз багато що залежить від скоординованих дій влади, бо ті проблеми, які зараз існують в Україні, вони потребують вирішення, в першу чергу, рішень владою. Владою я маю наувазі Уряд, Верховну Раду України, Президента України, Національний Банк. Щоб всі структури працювали в єдиному темпі, і по єдиним планам. Тоді, я думаю, ми переживемо ці нелегкі часи в економічному плані, які зараз є в Україні. Я хотів би бачити, що політична криза потрошку щухає, і парламент почав працювати.

Оксана Ващенко: Вам так здається чи ви в це вірите?
В'ячеслав Коваль: Мені…Знаєте, я вірю в те, що ми досягли того, чого, ну я не можу сказати це, але рік, цілий рік Народний рух України наполягав на тому, щоб утворити коаліцію трьох. Бо ми розуміли, що нам треба 245 голосів, які б скординована працювали і приймали необхідні для держави закони. І якщо економічна криза, а Верховна Рада не працює. Вищий законодавчий орган в Україні, а він не працює, не приймає ніяких антикризових законів. Знаєте, тому я, з одного боку, я вірю, що відбулось, з другого боку, я сподіваюсь, що ніякі сили вже не зруйнують цю коаліцію і вона буде працювати заради того, щоб розв'язати ось ці питання.

Оксана Ващенко: Я зрозуміла …
В'ячеслав Коваль: .. щоб вони не виходили на страйки

Оксана Ващенко: Я зрозуміла. В нас є Миколи Присяжнюк. Нагадую вам, і вам так само теж питання: я так розумію, що ваш колега В'ячеслав Коваль, він все ж таки вважає, що можна якимось чином порозумітися, ще не йдучи на такі загальнонаціональні акції протесту. Що може бути 23 грудня, і знову ж таки, повертаюся до заяв представників вашої політичної сили: чи будете ви активними організаторами цієї акції?
Миколи Присяжнюк: Наскільки мені відомо, я проінформований, що профсоюзи не ставлять на 23 грудня завданням масовість. Наскільки я читаю інформацію профспілок, вони ставлять завдання мати близько 15 тисяч учасників акції попереджувальної, тобто не стоїть завдання масовості і когось лякати, а це привернути увагу, що незадоволеність серед мас зростає і які причини — ми з вами обговорювали на початку передачі: це безробіття, зростання цін — вони відомі. Мені незрозуміло, чому представники коаліції, яка складається сьогодні з 212 членів коаліції…

Оксана Ващенко: З 213…
Миколи Присяжнюк: 213, тим паче, я люблю число 13, я народився 13 числа. Як вони будуть сьогодні, які вони сьогодні будутьробити кроки, щоб унеможливити, упередити ось ці масові страйки і забезпечити сталий розвиток економіки в цих умовах, які вони створили. Але…

Оксана Ващенко: Бюджету немає на 2009 рік
Миколи Присяжнюк: … бюджету немає, проект бюджету, ну ви розумієте, чому концепція не ухвалюється на засіданні Кабінету Міністрів вже вшосте. Та тому, що якщо ми подивимось проект бюджету на 2009 рік, навіть ті міністри, які є членами Уряду, вони за голову хватаються. Розумієте, тобто всі соціальні пільги, всі соціальні забезпечення вони в кращому випадку заморожені, а в гіршому випадку ліквідовані повністю.

Оксана Ващенко: Пане Миколо, якщо ми заговорили про законодавчі документи, але я б хотіла вам нагадати, що трудовий кодекс, новий трудовий кодекс, який так активно…ну скажімо, працювали над ним представники саме вашої політичної сили, але, кажуть фахівці, що він дуже звужує права саме працівників і розширює права роботодавців. Тим самим, він суперечить зараз і організації акцій протесту, і, скажемо, вихід саме на ці акції протесту, і якимось чином можливітсь допомогти цим людям. 
Ось зокрема кажуть про те, що законопроект дозволяє збільшувати робочий день до 10 годин, полегшує масові звільнення, пропонує скасувати відповідальність рободавців за порушення трудового законодавства, індивідуальних та колективних угод, збережена колективна бригадна відповідальність, що взагалі суперечить Конституції України. Новим кодексом фактично узаконюється численні правопорушення в сфері праці, так у проект включені норми, які дозволяють на малих підприємствах звільняти працівників за два тижня, а не за два місяця. Ви знайомі з цим документом?
Миколи Присяжнюк: Говорити можна багато чого …

Оксана Ващенко: Ні це те, що зараз в комітетах опрацьовується
Миколи Присяжнюк: Це в комітетах. Сьогодні є зміни, сьогодні є коаліція, яка може прийняти любий трудовий кодекс, такий, який би дав можливість працювати всім: довго і аж до самої пенсії, але реалії зовсім інші, це по-перше. По друге, я от не розумію, ми сьогодні говоримо про ті речі, які повинні на другий план відійти. Про який трудовий кодекс ми можемо говорити…

Оксана Ващенко: Я вже зрозуміла…
Миколи Присяжнюк: …коли масові звільнення, біля 3 мільйонів…

Оксана Ващенко: Так якраз про це і треба говорити.
Миколи Присяжнюк: Про це треба, але дотримується цього трудового кодексу

Оксана Ващенко: Так це вже друге питання
Миколи Присяжнюк: Так ось давайте вимагати, і давайте почнемо…риба гниє з голови. Давайте ми з вами все-таки почнемо зверхую. Я вам скажу так: якщо ми будемо мати таку владу: президентську, прем'єрську, НацБанк, будемо мати Пинзеники і Терьохіна, нам не потрібні ні трудові кодекси, нам не потрібні ніякі закони, нам не потрібна навіть зовнішня військова інтервенція. Це все зроблять самостійно. Але з другої сторони, для мене прикро, чому комуністи, які боряться за працюючий клас, сьогодні підтримують ось ці кроки. Давайте ми подивимось ці законопроекти, які ми з вами говоримо…антикризові. Навіть, якщо звернути увагу на один законопроект, який передбачає вихід з кризи агропромислового комплексу .він поглиблює, заганяє агропромисловий комплекс в глухий тупик.

Оксана Ващенко: Є В'ячеслав Коваль на зв'язку, ваш коментар, до нашої розмови.
В'ячеслав Коваль: Ну, що можна коментувати, можна коментувати те, що гірнично-металургійний комплекс падає, падають прибутки олігархів, які якраз знаходяться в Партії регіонів, і трудовий комплекс підганявся під крупні промислові підприємства, знову володіють якими представники Партії регіонів. Я не хочу….розумію, що їм важко, олігархам українським важко…

Оксана Ващенко: Всім зараз важко, всім…
В'ячеслав Коваль: Так, але олігархи могли, володіючи 10 років підприємства подумати про переобладнання, про нові технології, про ….подумати про те, що може бути, про ринки металу, подбати про те, щоб була перспектива. Все це одна проблема. Ну звісно, що в такому вигляді трудовий кодекс, я ще більше міг би розказати про нього, але не хочу забирати у вас час. В такому вигляді він не буде прийнятий ніколи, бо 213, 215, підтримують комуністи чи не підтримують комуністи, а

Читайте также по теме