Досить довго політики і політичні експерти сперечалися з приводу дати проведення чергових президентських виборів в Україні. І нарешті сьогодні вирішив ці суперечки 401 народний депутат, проголосувавши «за» дату 25 жовтня 2009 року. Чому ж депутати досить різко прийняли рішення? Серед політологів переважає думка, що вирішальний крок у цьому напрямку зробив сам Президент. Своїм щорічним виступом перед парламентом 31 березня.
ГолосUA виршив запитати думки з цього приводу новопризначеного голови Комітету виборців України Олександра Черненка.
Як Ви вважаєте, чому стільки часу точилися суперечки з приводу дати проведення президентських виборів, і раптом за одну дату — 25 жовтня 2009 року — проголосувала вражаюча більшість народних депутатів — 401?
Сам спікер Литвин сказав, що це рішення було політичним. І це очевидно, тому що називали в той час різні дати, але більшість політиків і експертів сходились на даті 17 січня… Але всі тягнули, затягували, а сьогодні рішення було прийняте. Очевидно, це пов’язано з вчорашнім посланням Президента, і таким чином депутати мобілізувались, щоб залишити Президенту менше часу для можливого розпуску Верховної Ради. Скажімо так: коли є різночитання Конституції, то, звичайно, треба висновок Конституційного суду. Тому що логіка депутатів є одна, а логіка про 17 січня є так само своя.
А Ви якої думки дотримуєтесь з приводу дати проведення виборів?
Я завжди послідовно відстоював 17 січня. Але, звичайно, якщо рішення є прийнятим, і Конституційний суд його підтвердить, то будемо орієнтуватись на цю дату. Нам не принципово, але з логіки законодавства, логіки взагалі випливає інша дата.
Тоді таке питання: на вашу думку, чи зможе Президент оскаржити це рішення в суді?
Він вже зробив подання. Просто питання в тому, як довго й швидко буде Конституційний суд вирішувати, адже там і по півроку лежать справи. І тут, я думаю, що як завжди у таких принципових моментах, Конституційний суд тягнутиме і зволікатиме довго, спробує самоусунутись. У тому-то і є проблема, тому що такий висновок треба зробити якнайшвидше, поки не розпочалась кампанія. Щоб раптом цей висновок не з’явився, коли кампанія буде у розпалі, або навіть і вибори вже пройдуть. Звичайно, вся надія на КС, що вони оперативно все це зроблять.
Чи не підштовхне парламентське рішення Президента до того, що він вирішить розпустити парламент?
Не виключено. Тут вже питання підстав: коаліція є чи її немає, тут теж точаться дискусії. Якщо виходити з того, що коаліції немає, то, як вважають у Президента, звичайно є підстави. Очевидно, це сьогоднішнє рішення спонукатиме до деяких процесів, але мені важко передбачити, які будуть наслідки… Але супротив буде дуже великий з боку уряду та з боку депутатів.