Кінець лютого перетворювався в останні роки для українських школярів у п’яті за рахунком канікули. Практично щороку епідемія грипу “покриває” у цей час всю країну, і найбільше потерпають від неї діти віком від шести до чотирнадцяти років. Але схоже на те, що 2009-й стане винятком із правила: замість домашніх і вуличних розваг київським школярам доведеться продовжувати “гризти граніт науки”. Такий висновок можна зробити із розповіді керівника українського Центру грипу Аркадія Фролова та заступника головного лікаря Київської міської санітарно-епідеміологічної станції Лариси Колос, які погодилися відповісти на запитання кореспондента “ГолосUA” Ірини Носальської про те, якою ж є епідемічна ситуація по захворюваності на грип та гострі респіраторні захворювання.
Кор.: Якою є епідемічна ситуація по грипу у Києві та Україні в цілому?
Аркадій Фролов: У Києві ситуація не критична. Епідемічний поріг ще не перейшла навіть молодша вікова група (від шести до чотирнадцяти років). По Україні серед міського населення у старших вікових групах переходу епідеміологічного порогу також немає.
Кор.: Не можна не радіти, що у такий важкий для країни рік люди хоч на грип хворіють мало. Як ви пояснюєте такий стан речей?
Аркадій Фролов: Зараз у Києві захворюваність зростає, але темпи повільніші, ніж звичайно. Доволі мало хворих серед працюючих, у старших вікових групах. Це викликано впливом економічної ситуації — вимушеним скороченням робочого часу, зменшенням контактів та внаслідок цього — взаємного обміну вірусами. Можна навіть сказати, що економічна криза позитивно вплинула на затримку поширення захворювання на грип. Ще однією із причин того, що епідемія забарилася, є достатньо тепла погода. Всупереч думці, що кількість вірусних захворювань у таку погоду підвищується, це не є правильним. При комфортних температурних показниках зростає імунітет людини, також при легкому переохолоджені виробляється більше інтерферону внаслідок того, що люди легше вдягаються. Тобто, спрацьовує поведінковий фактор. При зниженні температури на вулиці — легко вдягаємося, потім їдемо у перевантажених транспортних засобах, що підвищує вірогідність контакту із хворою людиною. А це, у свою чергу, призводить до сумних наслідків. 2009 рік взагалі найбільш показовий у сенсі затримки епідемії та повільного поширення грипу. Але це не повинно призвести до послаблення протиепідемічних дій, щоб не виникло ситуації “тиші перед бурею”.
Кор.: Які штами вірусу грипу викликають його в Україні у цьому році?
Аркадій Фролов: Як ми і передбачали, вірус грипу А(Н3N2).
Кор.: Ларисо Антонівно, якими темпами поширюється грип зараз?
Лариса Колос: В оперативній інформації враховується кожен тиждень. Тобто, яка кількість людей має захворіти, щоб ситуація вважалася епідемічною? У Києві з 9 до 15 лютого захворіли 18 тисяч 922 особи, що у 1,5 рази менше епідемічного рівня, який складає 27 тисяч 810 осіб. У порівнянні з минулим тижнем, спостерігається зростання кількості випадків всього на 3,9%. Якщо подивитись по школярах, які найбільше формують показник захворюваності,бо в освітніх закладах найбільше хворіють через велику скупченість, то у них зростання випадків грипу всього на 7,6%. Тобто, якщо дивитись по всіх категоріях, у нас немає такого великого стрибка. І немає підстав на сьогоднішній день закривати школи на карантин.
Кор.: Скажіть будь ласка, які саме віруси зараз викликають найбільшу захворюваність серед киян?
Лариса Колос: Вірус грипу ще не виділений, гострі респіраторні захворювання обумовлені такими збудниками: парагрип ( але у невеликій кількості випадків), аденовіруси, а основний збудник, який циркулює — риносинтиціальний вірус.
Кор.: Скажіть, що можна зробити зараз для того, щоб не захворіти на грип?
Лариса Колос: Перше, що я рекомендую — це одягатися “по погоді”. Не виходити із дому легко вдягненими. І хочу зазначити: дуже корисне застосовування неспецифічних імуностимуляторів. Це і цибуля, і часник, і ароматичні масла. Ми від них не повинні відмовлятися. Рекомендую також і аскорбінову кислоту. Важливо зараз вітамінізувати їжу, приймати полівітаміни, тому що вони теж захищають організм.
Кор.: Тобто, для дошкільнят та школярів та і для дорослих корисно прийняти курс полівітамінів? />
Лариса Колос: Звичайно, це дуже корисно. Я хочу підкреслити, що у багатьох випадках лікарі призначають елеутерокок, настоянку жень-шеню. Вони також підвищують опір організму і стимулюють імунітет. Але є деякі перестороги: ці препарати мають властивість підвищувати тиск, а ми зараз спостерігаємо зростання кількості випадків ранньої гіпертонії. Тому я раджу звернутися до застосування перевірених народних засобів — вживання лимонів, що створюють кисле середовище, у якому вірус гине. Під час епідемії корисна також “мазева” профілактика.
Кор.: Можна використовувати тільки оксолінову мазь, чи якісь інші також?
Лариса Колос: Можна змащувати носові ходи навіть вазеліном. Ці найпростіші заходи є досить актуальними.
Кор.: Скажіть будь ласка, як запобігти ускладненням при виникненні грипу та гострих респіраторних захворювань?
Лариса Колос: Якщо захворіла дитина, її одразу треба вилучити із дитячого колективу, щоб вона залишалася вдома. Грип має яскраво виражені симптоми. Це сильний головний біль, першіння у горлі, швидка стомлюваність, “ломота” у м’язах, у суглобах, пітливість, як прояви токсичного ефекту вірусу. Також різко підвищується температура до 39-40 градусів. При виникненні таких проявів треба залишитися вдома і одразу викликати лікаря.
Кор.: А скільки краще побути вдома, адже відомо, що якщо при грипі не витримати постільний режим, підвищується ризик виникнення ускладнень?
Лариса Колос: П’ять днів — це середня тривалість перебування вдома при грипі.
Кор.: Це для дорослої людини? А для дитини?
Лариса Колос: Приблизно, така ж, а потім лікар визначається із цим терміном у кожному випадку окремо, адже важкість протікання хвороби різна. Ну і якщо уже дитина захворіла, відразу треба починати давати їй пити якнайбільше рідини, краще з вітаміном С. Це допоможе більш легкому протіканню захворювання.