Кабінет міністрів України ухвалив рішення про продаж сильнодіючих ліків у аптеках винятково за рецептами. Ініціатива не нова. Ще у 2005 році Міністерство охорони здоров’я під керівництвом Миколи Поліщука спробувало перевести у рецептурний відпуск близько 60% ліків. Але швидка зміна влади та відсутність належної підготовки до нововведення не дозволили проконтролювати виконання цього рішення. Тому українцям донині лікування призначають фармацевти. За словами головного санітарного лікаря країни Олександра Біловола, рішення уряду має на меті не тільки убезпечити українців від некомпетентного призначення ліків фармацевтами та самолікування, але й захистити окремі препарати від створення дефіциту на них внаслідок безконтрольної закупівлі населенням. Виділення МОЗ коштів для поліклінік на виготовлення рецептурних бланків і можливість лікарів, особливо в сучасних умовах, виписати рецепт кожному, хто потребує ліків, наразі під питанням. Тим часом, ГолосUA вирішив дізнатися, що думають про урядову ініціативу кияни та гості міста.
Катерина, 27 років, секретар: /> — Це ніби й правильно, адже ми хочемо наближатися до європейських стандартів, а там це норма. Проте, з іншої сторони, спілкування з нашими лікарями хотілося б звести до мінімуму, а тепер доведеться ходити до невропатолога навіть за рецептом заспокійливих крапель. Хоча, безумовно, сильні анальгетики потрібно продавати винятково за рецептами.
Оксана, 35 років, мама в декреті:
— Єдине розумне рішення, яке прийняв Кабмін за останній час… Тільки треба було зробити це ще до початку всієї цієї паніки з грипом, тобі б аптеки не було пустими, як сьогодні. Без рецептів можна продовжувати продавати ліки від застуди, розладу шлунку, трави…
Андрій, 33 роки, адвокат:
— Я вас благаю! Чергове рішення, яке так і залишиться на папері… Для того, щоб продавати більшість ліків за рецептами, потрібно хоча б забезпечити лікарні бланками рецептурними, а сьогодні, навіть, цього немає. Окрім того, такий розклад не вигідний фармацевтичній мафії – продаж зменшиться. Одне слово, нічого з цього не вийде – продаватимуть все і всім, як дотепер.
Богдан, 45 років, фермер:
— Нові придумки вигадали! Де ж тих лікарів набратися, особливо в селі? Я в місто як приїжджаю, то купую ліки і для себе, і для батьків, і для сусідів… Та їх же всі лікар і призначив – але один раз, а лікуватися треба постійно, бо ж і нирки хворі, і серце, і шлунок, і тиск скаче…Для села це дуже погано – нема нам коли за рецептами бігати.
Євгенія, 65 років, пенсіонер:
— Вже колись хотіли "Корвалол" продавати за рецептами… Добре, що нічого з цього не вийшло.. Нам, старим людям важко черги простоювати в лікарнях і ми вже без рецепта напам’ять знаємо все, що нам потрібно. Можливо, це для молоді корисно, щоб нічим не отруїлися, але для пенсіонерів це додаткові проблеми.
Наталія, 23 роки, журналіст:
— Абсолютно правильне рішення. Фармацевт же не має медичної освіти, він не є фахівцем і не має права призначати людині антибіотики. Зрозуміло, що це стане складністю для справді хворих людей, яким доведеться щоразу ходити до лікаря за рецептом, але в цілому, на мою думку, це сприятиме оздоровленню нації – перестанемо ковтати таблетки безконтрольно.
Лідія, 35 років, державний службовець:
— Україна, мабуть, єдина в Європі країна, в якій донедавна навіть «Трамадол» продавали без усіляких рецептів і всім підряд. Ця норма існує в законодавстві і зараз, тільки її чомусь ігнорують і продають без лікарських рецептів препарати рецептурної групи. Цьому потрібно покласти край. Хоча, маю сильні сумніви, що нинішня влада зможе проконтролювати виконання хоча б цього рішення. Нам вже обіцяли, що в аптеках будуть ліки від грипу та маски – немає!
Володимир, 50 років, економіст:
— Думаю, поки рано давати оцінку цьому нововведенню. Спочатку треба побачити перелік препаратів, які тепер продаватимуть за рецептами. Якщо цей список не суперечитиме здоровому глузду і в аптеці можна буде запросто купити сироп від кашлю, жарознижуюче, таблетки від головного болю, то такий захід цілком виправданий. Якщо ж доведеться звертатися до поліклініки за рецептом по "Валідол", то це вже маразм і наші лікарі просто не витримають напливу пацієнтів.