Останнім часом навколо теми про грандіозне подорожчання цигарок ходить досить багато інформації, яка здебільшого є просто невиправданими чутками. Такими, наприклад, як подорожчання майже втричі оптових закупівельних цін на дорогі марки сигарет, яке начебто вже має місце.
Насправді ж, комітет Верховної Ради наразі лише розглядає можливість підвищення акцизів, яке запропонував Кабінет міністрів. КМУ наполягає на внесенні змін до Державного бюджету України на 2009 рік, тим самим і на підвищенні адвалорної ставки з 20% до 36%. Таким чином, ціни на сигарети можуть піднятися на 25%. Найбільше виростуть в ціні саме дорогі марки сигарет, які і так є найпопулярнішими серед молоді. Так, середня вартість сигарет зросте приблизно з 5,15 грн. до 6,40, а, скажімо, пачка більш дорогого Marlboro зросте з 8 до 10 грн.
Кабінет міністрів пояснює підняття акцизів на сигарети необхідністю ліквідації «дисбалансу у державному бюджеті», а також необхідністю «обмеження споживання тютюнових виборів шляхом поступового збільшення частини акцизу».
Наскільки таке підвищення акцизів вплине на виробників тютюнової продукції та на український ринок цигарок зокрема, в інтерв’ю ГолосUA розповів президент асоціації «Союз оптовиків та виробників алкоголю та тютюну»(СОВАТ) В’ячеслав Сокерчак.
В’ячеславе Михайловичу, наскільки реальне підняття ставки акцизного збору на тютюнові вироби? /> З нового року ставки піднімуться — це точно (з 1 січня планове підвищення акцизу на 15% на фіксовану частину — ред). Але це не завдяки тому, що хтось намагається їх підняти. Якщо ж іще піднімуть ставки законом іншим, то я тоді взагалі не знаю, що буде.
Якого максимуму можуть досягти ціни на цигарки у разі прийняття Верховною Радою пропозиції Кабінету міністрів щодо підвищення акцизів?
Все буде залежати від виробника. Ви знаєте, що ціни максимальні у торговельній сфері диктує виробник. І в залежності від того, наскільки вони намагатимуться зберегти свої позиції на ринку, вони можуть підняти ціну, наприклад, на чверть. Як це сталося у травні: ставки підвищилися, а ціни виробники не підняли, вартість почала зростати з червня. Вони ж конкуренти на ринку. Подивилися, як сигарети йшли на ринку, і почали потроху піднімати ціни. Тож, наскільки цигарки можуть ще подорожчати — невідомо. До кінця року можуть бути різні несподіванки.
Чи виправдане таке підвищення акцизних ставок?
Таке підвищення виправданим бути не може. Виправдане підвищення, коли нормально працює економіка, коли нормальна купівельна спроможність. А якщо сьогодні рівень падіння економіки дуже великий, то у такій ситуації у нормальних країнах податки не підвищують. Навпаки роблять все, щоб бізнес працював, щоб не втратити ринок, не втратити людей. У нас же навпаки: для вирішення соціальних проблем та боротьбі з палінням терміново піднімати акцизні ставки.
Які позитивні результати може дати такий хід?
Якщо, наприклад, у нас за підсумками 2009 року очікуваний прибуток від акцизного збору майже 9 млрд грн, то наступного року — трохи більше 13 млрд грн. І це при тому, що йде скорочення виробництва.
Ваші прогнози для виробників?
Підприємства, які виробляють дешеві цигарки, можуть скоротити виробництво, оскільки дуже сильна контрабанда йде саме дешевих сигарет з Молдови, наприклад. Таке вже простежується і на півдні, і на заході, і на сході, — на такі сигарети однакова ціна. Треба бути готовим, що хтось таким тіньовим обігом вже заправляє. Тому що я пам’ятаю 1999-2000 рр, коли уряд Пустовойтенка різко підняв податки, тоді на 33% вийшов тіньовий обіг сигарет, і тоді була дуже велика різниця у ціні. І це говорить про те, що хтось вже «осідлав» тіньовий обіг. І не виключено, що це вже десь на певному рівні керується, і саме ця людина зацікавлена у підвищенні акцизних ставок. Він-то платити їх не буде, але прибуток різко збільшиться.
Оскільки зараз іде контрабанда, я б на місці виробників зовсім не підвищував ціну. Аніскільки.
Які ще наслідки очікуються від підвищення ставки?
Було вже чітко сказано: простежується різке збільшення тіньового обігу. Спирт тіньовий є, різко збільшилась кількість «сірого» алкоголю і самогоноваріння. Підприємства втратили 11% ринку, а це вже не жарти. Минулого року ця цифра складала 3%, а цей рік ще не закінчився ,темпи подальші ще невідомі.
А що з приводу ваших аргументів говорять ініціатори законопроекту, ви говорили з ними?
Говорили ми з генеральним директором асоціації «Укртютюн» Валентиною Хоменко з народним депутатом Олегом Ляшко, так він сказав: «Що ви хвилюєтесь? Витримають вони. Нічого, що тіньовий ринок, зате в бюджет більше надійшло!».
Сьогодні ще більше, оскільки не можуть вони обірвати виробництво, завтра вони побачать, що зовсім невигідно буде скорочувати виробництво. Наприклад, порівняно дешеві сигарети припинять випускати, а це означає, що на їх місце прийдуть інші. І 18-20% будуть купувати ще дешевші сигарети без фільтра. Тому що люди у безвиході: курити треба, хочеться, тягне, а це означає — будуть шукати дешевше і дешевше, оскільки грошей на дорогі не вистачить.