С.Толстов: “Більшість білорусів не вірить у європейську приманку”

size="2">Україна в особі Прем’єр-міністра Миколи Азарова під час його перебування у
color="#333333">
size="2">Словаччині
color="#0000ff">
size="2">
size="2"> відмовилася приєднатися до гострокритичної оцінки, яку країни Євросоюзу дали виборам президента Білорусі. Хоча за Олександра Лукашенка і проголосували майже 80 відсотків білоруських виборців, у Європі вважають ці вибори непрозорими і такими, що не відповідають демократичними стандартам. На тлі позиції керівника українського уряду повною несподіванкою виявилася оцінка виборів Президента Білорусі, яку їм дав Посол України у Мінську Роман Безсмертний. Зокрема, він заявив, що з точки зору українців, у Білорусі виборів не було і він не зміг би жити у такій ситуації, котра склалася у цій країні. Чим зумовлений таки демарш посла і як насправді можна оцінювати вибори білоруського президента кореспондент “ГолосUA” запитав у директора Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергія Толстова.

size="2">— Пане Сергію, напередодні в інтерв'ю одному з українських видань Посол України у Білорусі зробив низку гучних заяв, зокрема він зазначив, що з точки зору українців, виборів у Білорусі не було. Чи має право дипломат на такі слова?

size="2">— Роблячи такі публічні заяви, Посол Безсмертний поставив себе поза рамками дипломатичного протоколу. Найбільш логічною дією з боку міністерства закордонних справ та Президента, повинна стати заміна посла. Наші політики часто чинять всупереч загальноприйнятим процедурним правилам. Своїм інтерв'ю Безсмертний поставив хрест на своїй дипломатичній кар'єрі. Такі заяви порушують Віденську конвенцію про дипломатичні відносини в сенсі невтручання у внутрішні справи країни перебування. Фактично він не може більше виконувати функції представника України при білоруській владі, оскільки висловлює свою власну позицію, а не позицію МЗС України.

size="2">— Навіщо ж йому було потрібно висловлювати такі тези в інтерв'ю?

size="2">— Таким чином він робить “гучний демарш”, провокує своє звільнення з дипломатичної посади. Очевидно, він вважає за доцільне повернутися до України. Це не помилка, а прорахований жест. Він сам робить своє перебування у Мінську в якості посла України абсурдним і неможливим. Тут мова йде не про білоруські вибори, а про повернення Р.Безсмертного в українську політику.

size="2">— Як ви оцінюєте президентські вибори у Білорусі?

size="2">— Реєстрація кандидатів там була проведена згідно з законодавством. Влада цьому процесу не перешкоджала. Судячи з усього, до дня голосування Лукашенко не планував починати репресії проти опозиції. Сумніви викликають насамперед організація і результати підрахунку голосів. 

size="2">Що стосується масових виступів 19 грудня 2010 року, то судячи з усього, білоруська опозиція була спровокована американськими радниками на заходи масового спротиву. В день голосування протестуючі зробили спробу насильницького проникнення до будівлі, де розташовані нижня палата парламенту, Рада Міністрів та білоруська центральна виборча комісія. Демонстранти не захопили цю будівлю, бо побачили, що там на першому поверсі стоїть озброєний спецназ. Власне, ці заворушення спонукали спецслужби почати масовий розгін маніфестації та провадити подальші масові арешти. Кінець-кінцем, виступ опозиції мав за мету створити привід, аби поставити білоруський режим поза законом та забезпечити його міжнародну ізоляцією.

size="2">— Наскільки результатам виборів можна вірити?

size="2">— З одного боку, саме обрання Олександра Лукашенко президентом особливих сумнівів не викликає. За даними попередніх опитувань громадської думки той факт, що президент О.Лукашенко отримав відносну більшість голосів, виглядає цілком очікуваним. О.Лукашенко не є класичним диктатором з тієї причини, що його підтримує відносна більшість білоруських громадян, які дійсно за нього проголосували. З іншого боку, немає жодної ясності в тому, скільки голосів насправді було подано за Лукашенко, і скільки турів виборів мало б відбутися, якби голоси підраховували чесно і прозоро. Ніхто достеменно не знає, чи насправді Лукашенко отримав 50% +1 голос, потрібні для перемоги в першому турі. Так само не відомо, скільки голосів насправді отримав основний опозиційний кандидат — Володимир Некляєв: за офіційними даними він отримав близько 4% голосів, а за неофіційними — міг отримати близько 16-20%. Високий результат голосування за альтернативну кандидатуру міг би вплинути на загальні результати виборів. Якщо б Лукашенко отримав близько 40-45% голосів, то мав би відбутися другий тур голосування. Але повторюю: ми не знаємо, чи насправді Лукашенко отримав під час грудневого голосування більше 50% голосів. Тому головна претензія до президентських виборів у Білорусі — в тому, що не була дотримана процедура правильності підрахунку голосів.

size="2">Імовірно, під час голосування Олександр Лукашенко таки отримав більше 50% голосів, але впевненості у цьому немає. Так само, немає особливих сумнівів і в тому, що він би став переможцем другого туру виборів. Однак, якби відбувся другий тур голосування, опозиційний кандидат автоматично ставав би альтернативним загальнонаціональним лідером.

size="2">— Чим пояснити таку його популярність, хіба там немає інших сильних політиків?

size="2">— Сильні політики там є. Але Олександр Лукашенко забезпечує певну стабільність, достатньо стійкі правила гри. Більшість білорусів не вірить у європейську приманку і в те, що політика “східного сусідства” дасть їм адекватні можливості для розвитку. Він також активно діє, використовуючи найрізноманітніші джерела підтримки, включаючи китайські кредити та венесуельську нафту, допомогу з боку Азербайджану, залучення європейських інвестицій. 

size="2">— Чому українська влада не критикувала результати виборів?

size="2">— Відсутність критики пов'язана з тим, що у нас багато двосторонніх як політичних, так і суто економічних інтересів. Зокрема, й досі нема обміну ратифікаційними грамотами з приводу Договору про державний кордон. Це також є вагомим фактором, який утримує від приєднання до жорсткої критики. 

size="2">— Чому ж Європа відреагувала так радикально?

size="2">— Країни ЄС заборонили в'їзд тільки для Лукашенко та групи керівників силових і правоохоронних відомств. Більшість представників білоруського уряду, включаючи міністра закордонних справ та працівників МЗС, можуть їздити до Європи. Їхні закордонні поїздки ніхто не забороняв. При цьому ЄС не ухвалював нових санкцій, а лише «розморозив» попередні, які були введені проти О.Лукашенка та групи посадових осіб після попередніх президентських виборів.

size="2">— Чи може білоруський народ сприйняти санкції Євросоюзу по відношенню до Олександра Лукашенка на власний рахунок?

size="2">— Ні, на власний рахунок білоруські громадяни ці санкції не сприймають. З одного боку, вони до цього вже звикли. Санкції проти керівництва не означають, що для білорусів Європа закрита. З іншого боку
size="2">,
size="2">білоруське суспільство не бачить з боку ЄС чіткої альтернативи, яка б дозволила їм отримати якусь іншу якість життя. Вони бачать, що, з одного боку, в Білорусі є певна економічна стабільність, підтримується певний рівень життя, який не зазнав сильного скорочення за часів економічної кризи, а з іншого — в альтернативу отримати щось інше вони на разі не вірять.

size="2">— Наскільки рівень життя у сусідній Білорусі відрізняється від нашого?

size="2">— Там теж рівень життя різний, як і у нас. У Білорусі є бізнес, але він порівняно з нашим, більш контрольований. З іншого боку, там немає олігархів. Якщо там і є корупція, то вона трохи інша. Міліція — менш корумпована, але вони мають політичну поліцію, на відміну від України, де спецслужби слабкі і крім того, як ловити “націонал-терористів”, нічим особливим не займаються. У них немає середньої масової бідності: працюють підприємства, державні структури, зарплата стабільна і є достатньо розвинутий режим соціального забезпечення.

size="2">— Цікаво, чи надовго вистачить такої соціальної стабільності?

size="2">— Вона тримається і триматиметься доти, доки у Олександра Лукашенка будуть гроші на це. Коли їх не буде, білоруський режим розвалиться через соціальне невдоволення та безробіття…

Читайте также по теме