Добігає кінця дія постанови Національного банку України №319, яка з 13 жовтня 2008 року заборонила на 6 місяців достроково знімати депозити з українських банків. />
За цей час 10 українських банків опинилися під керуванням тимчасових адміністрацій, курс гривні по відношенню до долара та євро впав у півтора раза, у фінансових установ виникли великі проблеми із поверненням кредитів та поповненням обігових коштів. А пересічні українці все частіше зберігають свої гроші – в кого вони ще є — не в банках, а “під матрацом”.
Чи викличе відміна мораторію на дострокове зняття депозитів ажіотаж та чергову хвилю відтоку грошей з банківської системи? Чи довіряють українці банкам та банківській системі? З цими питаннями ГолосUA звернувся до пересічних киян.
Оксана, 36 років, бухгалтер
Я негативно ставлюсь до банківської системи. У всіх банків однакова позиція — вони намагаються клієнта обдурити та висунути свої вимоги. Я розумію, що їм треба зараз виживати. Але ж не за рахунок простих клієнтів це робити, що якимось чином їм повірили, вклали гроші чи взяли кредит! На мою думку, зараз ситуація у банках критична. Якби у мене були заощадження, я б не вклала їх у банки. Принаймні точно не у цьому році. А мораторій на дострокове зняття вкладів вони, думаю, ще й продовжать.
Ігор, 53 роки, банківський працівник
Мабуть, моя точка зору не співпаде із думками більшості, але оскільки я працюю у банку — я їм довіряю. Ситуація не з кращих, але вона у всьому світі така. У мене є заощадження на рахунку, і я буду продовжувати їх там тримати. Подовжувати мораторій не будуть. Навіщо це робити?
Геннадій, 62 роки, водій
Я із банками взагалі не стикався. Щоб із ними стикатись, треба мати гроші. А все, що заробляється, вивітрюється. Живемо від зарплати від зарплати. Банки на кожному кроці, я не довіряю їм. Мабуть, треба довіряти державним, до них в мене довіра є. Якщо щось трапиться із комерційним банком — гроші пропадуть, а у державному банку держава компенсує гроші. Ну, вона просто від цього нікуди не подіниться і не втече. Щодо мораторію нічого сказати не можу, мені воно не треба.
Ірина, 43 роки, бухгалтер
Люди носять платежі, а з урахуванням моєї роботи я маю сказати, що ми їх не бачимо. Я не довіряю усій банківській системі, але довіряю окремим банкам. Це банки із іноземним капіталом, це не українські банки. Я вважаю, якщо людина довірилась банку і вклала туди гроші, вона має право зняти їх у будь-якому випадку, незалежно від кризи та положення у банку. А те, що відбувається у нас в Україні, це повний безлад — мораторію й не мало бути, це незаконно.
Денис, 21 рік, менеджер
Якби банківська система була б автономна від політики, я б їй довіряв. Банківська система працює під впливом політики. В інших країнах слова голови НБУ — це аналіз того, що буде далі, 100% прогноз, а Стельмах що не скаже — то збреше. Або ж він просто нічого не розуміє. Треба ізолювати банки від політики. Є один банк, якому я довіряю, він з іноземним капіталом. Українським банкам довіряти не можна. Мораторій, мені здається, продовжать,їм треба користуватись грошима.
Віталій, 35 років, співробітник МВС
Банківська система України така сама, як політична. Довіряти їй не можна. В мене є заощадження у банку, але він не національний і має не український капітал. Він фінансується з-за кордону, а українським не довіряю. Щоб наша банківська система запрацювала, туди треба нормального банкіра, щоб він керував нормально, а не так, як Стельмах. Мораторій продовжувати не будуть, вони самі себе таким чином вб’ють.
Володимир, 38 років, працівник аудиторської компанії
Не всім банкам довіряти можна, лише деякі не обманюють. Я вважаю, що можна довіряти українським банкам, проте не закордонним. Хоча на 100% стверджувати не можна. Якщо б у мене були збереження, я би краще не ніс їх до банків. Я би краще інвестував їх у землю. Із деякими банками можна співпрацювати, але не вкладати туди гроші. Моя точка зору — я проти мораторію. Зараз більш-менш почала ситуація у банках стабілізуватись, а продовжувати мораторій — хибна справа, буде ще одна хвиля недовіри.
Максим, 23 роки, таксист
Я не довіряю банківській системі. Мені здається, вона руйнується, і це не правильно — нести туди гроші. Принесеш — не забереш. Я не можу відповісти стосовно мораторію, проте мені здається у будь-якому випадку банки працюють лише для наживи.
Свою думку можете висловити й Ви, надіславши листа за адресою golosua@mail.ru