24 серпня 2010 року в столиці Європейського Союзу – Брюсселі, відбудеться святкування Дня незалежності України. Всесвітньо відомий символ Брюсселя – Manneken Pis або "Хлопчик, який пісяє" в черговий раз "одягне" українське вбрання, а в місто прийде українське свято. Організатори дійства кажуть, що подібний захід сприятиме популяризації України за кордоном і що найголовніше — Європа зможе дізнатись про нашу країну не з політичних новин чи через призму газових проблем, а з позитивнгої та культурної сторони.
Святкування Дня Незалежності України у столиці Європейського Союзу вже четвертий рік поспіль є заходом, спрямованим на ознайомлення європейців із Україною та формування позитивного іміджу держави на міжнародній арені. Цього року організатори вирішили наголосити на туристичних можливостях України та спільно з "Парком Київська Русь" запросити європейців до української держави. "У 2008 році, зокрема, ми популяризували Україну як державу, яка прийматиме “Євро-2012”. Цього року ми вирішили зробити акцент на туристичному потенціалові України та запросити закордонних туристів відвідати Україну і подивитися на наш потенціал і те, що ми будемо мати", – каже президент Європейської асоціації українців та організатор свята у Брюсселі Олексій Толкачов.
Запрошувати європейців відвідати Україну організатори свята планують за допомогою флаєрів із зображенням "Парку Київська Русь", синьо-жовтих прапорців та кольорових кульок, які роздадуть у Брюсселі 24 серпня. Окрім того, відбудеться щорічна акція "Ukrainian Manneken Pis" – одягання всесвітньо відомого символу Брюсселя в український національний костюм. Олексій Толкачов запевнив, що святкування Дня незалежності України в столиці Європейського Союзу є вкрай важливим саме сьогодні, коли у Європи виникають ґрунтовні сумніви щодо європейської орієнтації України. Відтак, українське свято в серці Євросоюзу може стати символом проєвропейських симпатій українського суспільства. Тим більше, що цього року свято в Брюсселі стане особливим. "Manneken Pis" отримає від українців новий костюм у свій гардероб. Що це буде за костюм і як він виглядатиме, організатори свята в Брюсселі поки що не повідомляють.
Вперше "Manneken Pis" був одягнений у костюм українського козака у 2007 році. Сталося це з ініціативи Європейської Асоціації Українців. Відтоді брюссельський символ щороку святкує День незалежності України. Таким чином українці долучилися до давньої та надзвичайно почесної брюссельської традиції – вдягання "Manneken Pis", яке бере свій початок в 1698 року. Відтак, на сьогодні у „Крихітки Жюльєна”, як його називають бельгійці, налічується понад 800 різноманітних костюмів, які зберігаються в музеї в Будинку Короля Бельгії. Український костюм козака, подарований "Manneken Pis" у 2007 році, зберігається під номером 791. "Цього року "Пісяючий хлопчик" одягне костюм козака. Я дуже радий, що на акції буде присутній Василь Вірастюк – найсильніша людина і світу, і України, який і одягатиме символ міста, оскільки однією з основних цілей цієї акції було показати Україну з неполітичного боку", – зауважує організатор свята.
Сам Василь Вірастюк, який кілька разів перемагав у змаганнях за звання найсильнішої людини світу, зазначив, що одягати "Manneken Pis" в український національний костюм у День Незалежності для нього велика честь. "І взагалі, я горю бажанням об’єднати всіх українців: і не тільки тих, які живуть в Україні однією ідеєю, але й тих, які, можливо, проживають в Євросоюзі або ж працюють і будуть присутні там, на площі", – сказав він.
Про те, наскільки важливим і потрібним є подібний захід, кореспондент “ГолосUA” запитав у Олексія Толкачова.
— Розкажіть коротко про історію традиції вдягання "Manneken Pis". Як добирався український одяг для пам‘ятки?
— Брюссельський "Хлопчик, що пісяє", або Manneken Pis, вже багато років вважається символом Брюсселя як столиці Європейського Союзу. В Україні мало хто знає, що цікава та незвична традиція вдягання хлопчика існує вже понад 300 років. Бельгійці надзвичайно винахідливі люди. У 1698 році хлопчику-фонтану було подароване перше вбрання на знак поваги до жителів Брюсселя. Подарунок належав курфюрсту Баварії Максиміліану ІІ Емануелю. Ідея знайшла своє продовження завдяки королю Франції Людовіку ХV, який вдягнув “Manneken Pis” в костюм із золотої парчі. Після того монархи, президенти та прем’єр-міністри багатьох країни почали брати участь в одяганні хлопчика. Сформувалася традиція, а відтак і відповідна церемонія. Вдяганням статуетки на сьогодні опікується як муніципалітет Брюсселю, так і спеціальна громадська організація – "Орден друзів “Manneken Pis!".
— Як сприймається ритуал вдягання і яке значення він має для Європи та України?
— Зважаючи на те, що “Manneken Pis” традиційно вдягали керівники держав та представники народів, участь в церемонії стала інструментом розвитку і поглиблення дипломатичних та міжнаціональних відносин. Часто костюми для пам‘ятки дарують дружини президентів, як це було з Росією, Молдовою та іншими країнами. Інколи мені здається, що вдягання “Manneken Pis” для столиці Європейського Союзу є виявом самобутності, незакомплексованості та ліберального духу європейців.
Для України ж участь в традиції вдягання “Manneken Pis” стала багатозначною. З одного боку, український костюм для символу Брюсселя – це своєрідний спосіб відзначити День незалежності України в самому серці Європейського Союзу. З іншого, – це привід зібрати для дружнього спілкування сотні закордонних українців, налагодити нові контакти. І найголовніше, що український костюм для “Manneken Pis”, так само як і святкування Дня незалежності в Брюсселі є важливим чинником формування позитивного іміджу України у Європі. Одягаючи український костюм на День незалежності вже декілька років поспіль, “Manneken Pis” став найвідомішим українцем в Європі. Окрім того, ми підготували декілька додаткових заходів. Так, до 19-ї річниці Незалежності український митець і художник Тетяна Горюшина підготувала подарунок Брюсселеві – картину, що зображає символ європейської столиці в українському вбранні. Будуть "гуляння", виступи колективів та загальне зібрання в таверні "Manneken Pis". Однак з міркувань доцільності ми вирішили реалізувати деякі ідеї не цього року, а наступного, коли святкуватимемо в Брюсселі 20-річчя української незалежності. />
Також, існує відмінність в акцентах, які використовуються для популяризації України. Так, якщо у 2008 році наголос робився на футбольній темі та на асоціації України з чемпіонатом "Євро-2012", то у 2010 році основну увагу ми приділимо туристичному потенціалу України. Плануємо презентувати для закордонних туристів культурні та історичні цікавинки України. Зокрема, "Парк Київська Русь", що продемонструє іноземцям славетну історію наймогутнішньої європейської держави середніх віків.
— Щось змінилося для українців завдяки цій акції?
— Можу сказати впевнено, що з початку українського перевдягання “Manneken Pis” ставлення муніципальної влади Брюсселя до українців значно покращилося. Зараз влада Брюсселя пропонує організувати великі дні української культури в Брюсселі. Така пропозиція вже багато про що говорить.