Завтра вирішиться доля «грипозного мільярду» або, якщо без жартів, доля закону при виділення мільярду гривень на підготовку вітчизняної системи охорони здоров’я до можливої другої та третьої хвилі пандемічного грипу. В уряді стверджують, що кошти підуть на інформаційну агітацію на користь вакцинації від грипу, на модернізації санітарно-епідеміологічних станцій, на закупівлю медичного обладнання для реанімаційних відділень, на забезпечення лікарень засобами профілактичного захисту від грипу, на створення мережі державних аптек та інше. Президент в свою чергу стверджує, що коштів, які передбачено виділити з доходів Національного банку просто немає і доведеться проводити емісію, яка призведе до інфляції. У Партії регіонів, яка спочатку майже повним складом проголосувала за зазначений закон, тепер вже натякають, що в цих коштах «особисто зацікавлена Прем’єр-міністр». Сама Юлія Тимошенко вже заявила, що депутати, які не голосуватимуть повторно за закон про виділення коштів «особисто нестимуть відповідальність за здоров’я нації, яке може постраждати від нової хвилі хвороб з початком холодів». ГолосUA спробував дізнатися що думають про ситуацію з фінансуванням запобігання хвороби кияни та гості міста.
Ольга, викладач, 48 років /> Гроші уряду виділяти не потрібно – я не вірю, що вони підуть за призначенням. А от друга хвиля грипу, думаю, почнеться у лютому. Готуватися до неї можу хіба що морально – налаштовувати себе на здоров’я. Було б більше вільних коштів — обов’язково зробила б щеплення хоча б від сезонного грипу.
Юлія, прес-секретар, 23 роки
Я не довіряю уряду і в питанні виділення мільярду гривень — гроші просто вкраде Тимошенко. В крайньому разі можна виділити четверту частину мільярда на підготовку до другої хвилі сезонного грипу. Пандемічного грипу, на мій погляд, взагалі, немає. А ще хочу нагадати, що уряд вже мав 50 мільйонів гривень ще навесні і в результаті не забезпечив країну навіть марлевими пов’язками…
Володимир, менеджер, 44 роки
Я за те, щоб кошти на медицину виділялись часто, багато і за будь-яких умов. Байдуже, який уряд чи політична сила привласнить собі цю заслугу. Нацбанк просто надрукує цей мільярд і все – ми й не помітимо. Сьогодні в лікарнях, особливо в регіонах, немає ані пристойних реанімацій, ані елементарних крапельниць, ані ліків, тому якщо з цього мільярда,хоч більша частина потрапить за призначенням, а думаю, уряд не ризикне красти перед виборами, це буде великою користю для нас всіх.
Наталка, банківський працівник, 29 років
Я вважаю, що вето Президента на цей закон не потрібно долати, бо невідомо куди підуть гроші. Адже конкретно про їхнє призначення ані в МОЗ, ані в уряду не кажуть. Та й про сам свинячий грип толком нічого не зрозуміло. Не здивуюся, якщо все це фармацевтична інтрига до якої причетна і всесвітня організація охорони здоров’я. Собі я жодних щеплень робити не дозволю. Намагатимусь більше спати та краще харчуватись.
Денис, адвокат, 35 років
Якщо виділений мільярд піде на закупівлю медичного обладнання, то незалежно від того, є епідемія чи немає її, це дуже добре, оскільки потрібно використовувати будь-які можливості для оновлення бази матеріальної бази комунальних медзакладів. Але є підозра, що ці кошти загинуть в кулуарах Мінздраву… Як завжди будуть проведені безглузді закупки з відкатами… Тому я б волів, аби якщо вже виділяються кошти, то безпосередньо медичним закладам – вони знають свої реальні потреби, і виключно на закупку медичного обладнання, а не медикаментів. Тобто, якщо виділяти МОЗ, то краще вже зовсім не виділяти – знаємо ми його… Що ж до наступної хвилю грипу – не виключаю її, розумний захист необхідний. В «Таміфлю» та вакцинацію не вірю. Буду захищатися здоровим способом та оптимізмом.
Ігор, бізнесмен, 40 років
Якби я вам відповів те, що думаю, то це були б тільки нецензурні слова… А якщо спробувати культурно, то грошей виділяти не можна – не дійдуть вони за призначенням. Друга хвиля грипу, сезонного чи каліфорнійського, можлива, але ми зустрінемо її більш впевнено та спокійно. Більшість вже закупила ліків, інша половина наїлася цитрусів та часнику, так що все нормально буде. Головне — без паніки.