ГолосUA
07:18 04/08/2010

Атомній енергетиці в Україні не потрібне “політичне” співробітництво з американською Westinghouse — експерт

Україні не потрібна диверсифікація постачань ядерного палива на АЕС: ціна електрики в даному разі зросте, тому треба відмовлятися від американською Westinghouse.

Про це заявив експерт Національної комісії радіаційного захисту України Володимир Усатенко.

«Питання диверсифікації постачань палива для українських АЕС є багато в чому політичним і в остаточному підсумку може привести до підвищення собівартості виробництва електроенергії та зростанням ризиків безпеки», — сказав він.

Сама диверсифікація передбачає здешевлення палива, що поставляється на АЕС внаслідок виходу на ринок альтернативних постачальників. Спершу, на початку 2000-х, так і передбачалося. Відповідно до підписаного між Україною і США договору, частину вартості що поставляється для кваліфікації на Південноукраїнську АЕС палива Westinghouse оплачувалася американськими платниками податків. Але сьогодні, коли мова йде про комерційні поставки в 2011-2015 роках, цієї «компенсаційної» опції вже немає. Тепер це паливо приблизно на третину дорожче поставляється російського. А після недавнього підписання між Україною і Росією довгострокового контракту на поставку твелів українським атомникам вдалося досягти ще більшої економії. З озвученого головою «Росатома» Сергієм Кирієнко у Сочі: «У рамках повномасштабного пропозиції щодо кооперації ядерних галузей Росія має намір надати Україні знижку, істотно вище мільярда доларів».

Щоб реалізовувати заплановані інвестиційні проекти і мати можливість розраховуватися з кредиторами, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський розраховує на інвестиційний тариф в 28 коп. / кіловат. Експерти енергоринку стверджують: фінансові результати компаній надалі будуть залежати від підвищення тарифів на електроенергію для населення. Йому альтернатив немає. За словами директора центру взаємодії з органами держвлади ДП «НАЕК «Енергоатом» Костянтина Запайщікова, без «атомного дотування» для пересічного споживача електроенергія буде коштувати не сьогоднішніх 21 коп. / кіловат, а не менше 42 коп. / кіловат. Зрозуміло, що для промисловості тариф буде ще вище.

«Диверсифікація» ще більше збільшить собівартість атомного кіловата. Орієнтиром є так званий «зелений тариф» в 1,28 грн. / кіловат. У кінцевому підсумку український споживач буде платити двічі: перший раз — за встановленим тарифом, а другий — купуючи товар або послугу, в ціну яких вже закладена «інвестиційна вартість кіловата».

У разі успішного реформування в Україні тарифної складової ОРЕ та впровадження ринкових механізмів взаємодії між виробниками, постачальниками і споживачами електроенергії в принципі втрачає сенс реалізації політичного за своїм походженням проекту диверсифікації поставок на АЕС більш дорогого палива виробництва Westinghouse. Постачати паливо будуть ті виробники, які зможуть запропонувати кращу якість і безпеку експлуатації при конкурентній ціні, що призведе в кінцевому підсумку до зниження собівартості виробленого кіловата.

За матеріалами: Дело />  

Читайте также по теме