ГолосUA
16:20 30/04/2010

Авіакатастрофа Качинського стала виборчою темою

Трагічна загибель польського президента Леха Качинського стала виборчою темою. Прем’єр-міністр Дональд Туск закликав партію "Право і справедливість" Ярослава Качинського не зловживати авіакатастрофою у виборчій боротьбі.

"Трагічно обірване життя президента і смерть патріотичної еліти Польщі означають, що ми повинні продовжити їхню місію",- заявив Ярослав Качинський з нагоди свого висунення кандидатом у президенти. Він та його прибічники зобов’язані "виконати заповіт загиблих". Вибори глави держави заплановані на 20 червня.

Ярослав Качинський одразу відкрито не висловлював свого політичного наміру, аж поки у понеділок, 26 квітня, не вибіг термін, передбачений для висунення кандидатур на посаду президента. Хоча польські мас-медіа та політологи і не сумнівалися у балотуванні Качиньського. Попри деяке відставання його рейтингу в опитуваннях, він може виявитись єдиним опонентом перехідного президента Броніслава Коморовського, який представляє ліберально-консервативну "Громадянську платформу".

Також за найвищий пост в державі позмагаються голова Демократичного лівого альянсу Гжегож Напіральський та лідер Селянської партії Вальдемар Павляк. Спочатку вибори були призначені на жовтень, коли мали завершитися повноваження Качиньського. Тепер вони відбудуться достроково — 20 червня.

"Право і справедливість" звинувачує уряд в неякісному розслідуванні обставин катастрофи під Смоленськом та введенні громадськості в оману. Натомість керівник уряду Дональд Туск заявив: "Урядові нема чого приховувати", — та похвалив співпрацю з російською стороною.

З’ясовуючи обставини катастрофи президентського літака 10 квітня, яка забрала життя 96 людей, польські слідчі вийшли на чотири конкретні версії, повідомляє AFP. Як повідомила Генеральна прокуратура Польщі, падіння могло статися через технічний недолік літака, поведінку екіпажу, недостатню підготовку посадки на російському аеродромі в Смоленську або через «вплив інших обставин». />  
Під четвертою версією може матись на увазі варіант, що Качинські або хтось інший на борту вимагали здійснити посадку навіть за непридатних погодних умов. Не виключають польські слідчі і те, що це міг бути теракт. В польських засобах масової інформації побутує припущення, що пілотів примусили приземлятися в Смоленську, незважаючи на явні ризики.

Польський прем’єр Дональд Туск заявив, що «нічого сенсаційного» від розшифровки бортових самописців він не очікує. Водночас вмісту цих «чорних скриньок» Туск, за його словами, досі не чув. Прокуратура у Варшаві заявила, що наразі не виключає як можливу причину трагедії тиск на екіпаж.

У свою чергу, російські слідчі дійшли висновку, що перед падінням ТУ-154 жодної зброї щодо нього не застосовувалося. Ознак технічної несправності, на яку начебто нарікали ще під час вильоту з Варшави, росіянами теж не виявлено. Як відомо, окрім президента Леха Качинського та його дружини Марії, внаслідок авіакатастрофи загинули провідні політики та воєначальники Польщі.

За матеріалами "Німецької хвилі" 

Читайте также по теме