Президент США Барак Обама хоче запропонувати Президенту Росії Дмитру Медведєву план щодо скорочення ядерного арсеналу Америки та Росії на 80%. Про це повідомила газета The Times. />
Згідно з ним, кількість ядерних боєголовок, як у США, так і у Росії має скоротитися до тисячі.
Ключовим моментом в ініціативі Б.Обами стане перегляд рішення попередньої адміністрації США про розміщення в Європі елементів американської системи протиракетної оборони (ПРО), проти якого активно виступає Москва.
Б.Обама має намір доручити переговори спеціальному комітету під керівництвом Гері Сеймора, який займався питаннями щодо нерозповсюдження ядерної зброї в адміністрації Білла Клінтона. Вести переговори буде Держдепартамент США на чолі з держсекретарем Хіларі Клінтон.
Угода про скорочення ядерного арсеналу між США і Росією незмінно торкнеться і Великобританії, яка має 160 ядерних боєголовок, а також інших ядерних держав.
Примітно, що Б.Обама зобов’язався зробити скорочення ядерного озброєння одним із головних завдань свого президентства і першим кроком поновити переговори з Росією про заміну Договору щодо обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1), підписаного у 1991 році.
В рамках цього договору, обидві країни повинні були скоротити свої ядерні запаси приблизно з 10 тис до 5 тис одиниць з кожного боку.
Про підготовку до розробки нового договору СНВ-2 російські ЗМІ повідомляли у грудні 2008 — січні 2009 року, проте, жодної конкретної інформації про його передбачуваний зміст не було. Як очікується, обговорення СНВ-2 може стати однією з тем візиту Б.Обами до Росії. За непідтвердженими даними, поїздка повинна відбутися у квітні.
Зазначимо, що 5 грудня 2009 року закінчується договір СНВ-1. Нові ідей ядерного роззброєння вистачить, але їхнє обговорення неможливе без міцних робочих відносин.
Примітно, що за станом на січень 2009 року у складі стратегічних сил Росії знаходилося 678 стратегічних носіїв, здатних нести 3081 ядерний боєзарядів.
Нагадаємо, що у серпні США і Польща підписали угоду по ПРО.
Пізніше Б.Обама висловив сумніви в ефективності системи ПРО і в доцільності багатомільярдних витрат на її створення. А його радник спростував повідомлення про те, що він взагалі підтримує ідею розміщення елементів американської системи протиракетної оборони в Польщі.
Позитивно сприйняли цю заяву в Росії. Президент РФ Дмитро Медведєв заявив, що його обнадіяло обережне відношення Б.Обами до протиракетної оборони. Він заявив, що Росія відмовиться від ідеї з ракетами під Калінінградом (йдеться про наступальні ракети "Іскандер"), якщо США відмовиться від системи ПРО.
Голова Агентства з протиракетної оборони Пентагону генерал-лейтенант Генрі Оберінг, у свою чергу, закликав Б.Обаму не відмовлятися від планів розміщення радару в Чехії і ракет-перехоплювачів у Польщі.
Москва підозрює, що об’єкти ПРО призначені для спостереження за ракетними арсеналами Росії.
Примітно, що країни, в яких США повинні були розмістити систему, не приймають компромісу і виступають проти відходу від планів, передбачених вже підписаними договорами.