Генеральна прокуратура України повинна ініціювати розслідування щодо відповідності дій Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко засадам національної безпеки України.
Про це на брифінгу заявив заступник голови Секретаріату Президента Роман Безсмертний, передав кореспондент ГолосUA.
«Нинішня політика Юлії Тимошенко свідчить про те, що Прем’єр-міністр України залишається «на гачку» у російських спецслужб, і це змушує її вдаватися до дій, які загрожують національній безпеці України. Головним наслідком її діяльності стало розірвання стратегічно важливих довгострокових контактів на постачання природного газу в Україну, різке підвищення ціни на природний газ і загроза втрати газотранспортної системи України», — сказав він.
За словами Романа Безсмертного, витоки нинішнього конфлікту навколо постачання природного газу в Україну слід шукати у 2005 році. Він зазначив, що на момент приходу Юлії Тимошенко на посаду Прем’єр-міністра України у лютому 2005 року Україна «мала повний пакет міжурядових угод і контрактів, необхідних для забезпечення країни природним газом» і «до 2009 року ціна на російський газ була зафіксована у розмірі 50 доларів США за 1000 куб м.».
«Після того, як Юлія Тимошенко стала Прем’єр-міністром України, вона розпочала перегляд контрактної бази у сфері імпорту природного газу. Україна не підписала черговий Протокол до Угоди між урядом РФ і Кабінетом Міністрів України про транзит природного газу через територію України від 04.10.2001. Прем’єр-міністр дала низку доручень щодо перегляду умов погашення заборгованості перед «Газпромом», а у серпні 2005 року за вказівкою Юлії Тимошенко компанія «Нафтогаз України» фактично відмовився від довгострокового контракту, який гарантував поставки газу в Україну за ціною 50 доларів США у 2005-2009 роках», — додав він.
Заступник голови Секретаріату зазначив, що «непідписання щорічного міжурядового протоколу, в якому повинна фіксуватись ціна газу для України і транзитна ставка для Росії, розриває всю договірну базу між Україною та Російською Федерацією щодо поставок і транзиту газу і унеможливлює підписання технічних контрактів між «Нафтогазом» і «Газпромом», що і призвело до припинення подачі газу з російської сторони в Україну і до Європи».
«В результаті цих дій російська сторона ініціювала перегляд як ціни на російський газ, так і всього комплексу міждержавних відносин у газовій сфері», — сказав Роман Безсмертний, додавши, що «повторний прихід Юлії Тимошенко на посаду Прем’єр-міністра у грудні 2007 року викликав нову ревізію контрактної бази у газовій сфері».