Атмосфера міждержавного діалогу України і Білорусі різко погіршилася.
Про це повідомило джерело в дипломатичних колах.
Мінськ, що ратифікував договір про державний кордон, не віддає ратифікаційні грамоти і вимагає від Києва виплати $130 млн нібито наявного держборгу.
Конфлікт між Києвом і Мінськом уже призвів до зриву двосторонніх переговорів на вищому рівні. Минулої п’ятниці в Батурині Чернігівської області планувалося провести зустріч президентів України і Білорусі Віктора Януковича та Олександра Лукашенка. Проте візит так і не відбувся.
За словами джерела в Адміністрації Президента України, зустріч готувалася до останнього моменту, і лише напередодні було прийнято рішення скасувати її. «Мінськ дав зрозуміти, що не має наміру завершувати процедуру ратифікації та набирання чинності угоди про держкордон. У таких умовах зустріч на вищому рівні не мала сенсу, і ми домовилися про її відміну», — розповів український дипломат, який побажав залишитися неназваним.
Договір про державний кордон був підписаний у 1997 році і в той же рік ратифікований Україною. Білорусь же протягом 13 років блокувала його ратифікацію. Мінськ вимагав, щоб спочатку Київ погасив борг українських господарюючих суб’єктів перед Білоруссю, що накопичився до 1992 року. Київ зі свого боку відмовлявся визнавати за собою цей борг.
Наприкінці 2009 року президенти Олександр Лукашенко і Віктор Ющенко повідомили про вирішення проблеми. В обмін на списання боргу Україна пообіцяла продавати Білорусі електроенергію зі знижкою для реекспорту до Литви. Незабаром договір про держкордон надійшов у білоруський парламент, у квітні документ ратифікували обидві його палати, а 21 травня підписав Лукашенко. Сторонам залишалося обмінятися ратифікаційними грамотами, проте Мінськ відмовився проводити цю формальну процедуру.
Джерела стверджують, що узгоджена в листопаді 2009 року схема компенсації залишилася нереалізованою. «Білорусь купує електроенергію за ціною оптового ринку. Це дуже дешево, і вони отримують хороший прибуток від реекспорту. Але вони хотіли брати ще дешевше. А ми не можемо надати додаткову знижку через обмежень, які накладає законодавство», — пояснив один із співрозмовників.
Залишається неузгодженою також сума не визнаного Україною держборгу. У різні періоди на переговорах називалися різні цифри, до $226 млн. Минулого року джерело в переговорній групі стверджувало, що президенти погодили компенсацію у розмірі $50 млн, проте сьогодні ця домовленість не діє. «Білоруси говорять про борг в $130 млн. Але я стверджую: забудьте, ми точно не відшкодовуватимемо таку суму», — заявив один із українських дипломатів.
За матеріалами: “Комерсант-Україна” />