“Newsmax.com”
11:13 21/10/2009

Боснія втрачає функції державності

Одна із колишніх республік Югославії, яка була учасницею кривавих балканських війн 90-х, — Боснія не здатна забезпечувати функції державності, — вважає журнал “Newsweek”. "Хтось пам’ятає таку країну як Боснія?" — із сарказмом запитує автор публікації.- "Так, це самe та держава, куди у 90-х були відряджені війська НАТО для підтримання миру на Балканах, після того як під час війн між колишніми союзними республіками загинуло понад 100,000 громадян. Однак замість того, щоб процвітати Боснія як держава все більше занепадає".

У 1995 році, нагадує видання, був укладений Дейтонський мир, який поклав кінець жорстокій війні на Балканах та розділив Боснію на дві частини — Республіку Сербську (РС), де проживає сербська більшість країни, та іншу федерацію, де переважає мусульманське та хорватське населення. Нещодавно лідер РС, Мілорад Діодік закликав cербів, які проживають у реcпубліці, серйозно замислитися над тим, аби вийти зі складу Боснії. Мотивівав він це тим, що Сараєво разом із міжнародною спільнотою нібито принижує їхні інтереси. 

Ця заява серйозно схвилювала американську та європейську дипломатію, яка вже активно складає план відвернення такого сценарію. "Незважаючи на всі сепаратистські заклики, головне, що загрожує цілісності Боснії — це те, що її влада після завершення війни, виявилася нездатною забезпечити стабільний розвиток держави. Більшість аналітиків вважає, що країна приречена на провал." — вважає видання і наводить статистику Світового банку, яка підтверджує таку оцінку експертів. />    
  1. 14 млрд доларів. Таку суму витратила міжнародна спільнота на реконструкцію країни після завершення війни у період 1996-2007 років. Якщо порахувати скільки це буде на душу населення, то ця цифра, згідно із даними Держдепартаменту США, є вищою, ніж було у свій час витрачено на відновлення Німеччини та Японії після завершення Другої світвої війни. Не зважаючи на такі великі кошти, країна в цілому залишається у стані руїни, в тому числі і чудова архітектурна пам’ятка країни — Національна бібліотека оттоманської епохи. 
  2. Мінус 3. За даними МВФ, таким є показник ВВП Боснії у цьому році. Остаточна цифра обіцяє бути ще гіршою, незважаючи на те, що ще три роки тому зростання валового продукту кожного року становило близько 6,9%.
  3. 41,6%. Таким є відсоток безробітних боснійців, які знаходять роботу хіба що на величезному чорному ринку держави.
  4. 500,000. Згідно із Програмою розвитку ООН саме таку кількість нелегальної зброї було поширено серед населення у 4 млн. До того ж цього січня один із боснійських високопосадовців по боротьбі із тероризмом та організованою злочинністю був заарештований за звинуваченнями у трафіці нелегальної зброї.
  5. Майже 100%. Стільки боснійців абсолютно переконані, що корупція у їхній державі — невід’ємний атрибут.

"Схоже, що експерти дійсно не помиляються у своїх оцінках. Якщо статистика не зміниться, боснійська держава приречена занепасти"- підсумовує ”Newsweek”.

Л.Дубенко.

 

Читайте также по теме