Глава Держкомпідприємництва Михайло Бродський відмовився погодити проект нових правил надання телекомунікаційних послуг, розроблений урядом. Свою відмову у відомстві аргументували тим, що проект «не відповідає принципам прозорості регуляторної політики». В офіційній відмові відомства, розміщеній на сайті Держкомпідприємництва, йдеться про те, що до комітету надійшли зауваження та пропозиції від компанії «Київстар», які комітет вирішив підтримати. У зв'язку з цим відомство Михайла Бродського запропонувало Національній комісії регулювання зв'язку (НКРЗ), яка розробляла проект правил, продовжити термін узгодження документа і створити робочу групу, в яку включили б і представників мобільних операторів.
Нагадаємо, НКРЗ схвалила проект постанови Кабміну про нові правила надання телекомунікаційних послуг 28 жовтня цього року. Після цього документ був направлений на узгодження в різні міністерства і відомства. Зауваження деяких з них, зокрема Мінекономіки, Мінфіну та Мінтрансзв'язку, були враховані. За словами члена НКРЗ Надії Костриби, за побажанням Мінекономіки робоча група була змушена відмовитися від деяких принципових моментів, прописаних в правилах. Зокрема, в нинішній редакції проекту вже немає заборони на стягування плати за з'єднання і похвилинної тарифікації. «Щоб піти назустріч операторам, ми змушені були прийняти компромісний варіант і прописати в правилах можливість надання послуги як з платою за з'єднання, так і без неї. Це ж стосується і тарифікації — можлива як посекундна, так і похвилинна тарифікація дзвінків. У четвер, 2 грудня, комісія планує затвердити проект правил із зауваженнями держорганів, після чого ще раз направити їх на погодження до міністерств», — каже Надія Костриба.
Серед найсуттєвіших для ринку новацій, пропонованих проектом правил, затверджених НКРЗ, варто виділити заборону операторам стягувати з абонентів плату за з'єднання. Також правила ускладнюють використання операторами різних хитрощів при тарифікації дзвінків. У них прописано, що плата з абонентів стягується тільки за фактично наданий обсяг послуг, що означає заборону використання похвилинної та інших складних видів тарифікації. Також правила вводять концепцію «адресне оповіщення» абонентів, що зобов'язує операторів попереджати про будь-які зміни тарифів на послуги, вже наданих абоненту. І забороняють зазначати ціну послуг мобільного зв'язку без відрахувань до Пенсійного фонду.
Крім цього, правила передбачають цілий ряд новацій та істотних змін основ роботи ринку контент-послуг. Зокрема НКРЗ затвердила норму обов'язкового попереднього повідомлення абонентів (за допомогою SMS) про розмір плати за голосові контент-послуги. А після завершення сесії абонент також повинен отримати інформацію про її загальну вартість. До того ж, у абонентів з'явиться можливість закривати доступ до контент-послуг для дітей та встановлювати порогове значення для своїх витрат на контент-послуги або роумінг. Правила також забороняють розсилку будь-яких SMS-повідомлень операторської компанії, які не стосуються вже наданих нею послуг. Тобто торгівля операторів базами даних своїх абонентів і масова розсилка спаму стають неправомірними.
Затвердження правил у такому вигляді дало учасникам ринку підставу стверджувати, що їх прийняття лобіюється «Астелітом». Більш того, президент «Київстару» Ігор Литовченко публічно звинуватив комісію в тому, що під час ухвалення правил вона діяла в інтересах виключно одного гравця — оператора «life:)».
У «МТС» проект правил також сприймають без особливого захвату. «Я не раз заявляв, що ми не збираємося розхитувати човен, тобто робити якісь радикальні дії, спрямовані на зміну правил гри на ринку. Ми просто вважаємо, що правила гри, котрі встановлюються регулятором, повинні бути єдині для всіх», — зазначає генеральний директор «МТС-Україна» Андрій Дубовсков. За його словами, якщо НКРЗ прийме рішення про відміну практики стягування плати за з'єднання або заборону похвилинної тарифікації, то МТС погодиться з ним. Але тільки за умови, що ці рішення будуть виконувати всі оператори.
Контент-провайдери також вважають, що всі зміни в схемах роботи контент-провайдерів спрямовані на те, щоб зменшити обсяг доходів конкурентів «Астеліту» від надання контент-послуг. «Мабуть, керівництво турецько-українського оператора виходить з того, що цей напрямок не є ключовим і прибутковим для нього. У разі скасування плати за з'єднання доходи операторів і провайдерів від надання голосових контент-послуг впадуть на 70%. Якщо провайдерів змусять робити подвійне оповіщення про вартість послуги напрямок SMS-контенту впаде на 50%. А на нього доводиться — 80% ринку», — вважає гендиректор контент-провайдера «Jump Ukraine» Ігор Шрайбман.
За матеріалами: Дело