Міністерство з надзвичайних ситуацій України починає позапланову перевірку Миколаївського глиноземного заводу і Запорізького алюмінієвого комбінату.
Саме на цих підприємствах можливе повторення техногенної катастрофи, яка сталася в Угорщині.
На Запорізькому алюмінієвому комбінаті розташовується заморожене шламосховище обсягом 5-6 млн. куб. м. Миколаївський глиноземний завод займається постійною переробкою глинозему і складує відходи переробки в двох сховищах загальним обсягом понад 20 млн. куб. м.
За даними експертів, сховища на українських комбінатах несуть більш серйозну загрозу екології ніж угорські. "Склад наших шлаків більш рідкий, і у випадку аварії ці отруйні відходи швидше потраплять у навколишнє середовище", — пояснила перший заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
Крім того, Миколаївське підприємство викликає побоювання і через великі обсяги складованих відходів. Не так давно на заводі було введено в експлуатацію вже друге шламосховище, яке займає територію в 150 гектар. А на першому, що функціонує вже більше 30 років, накопичилося близько 20 млн. куб. м червоного шламу. У випадку аварії він потрапить спочатку в Бузький лиман, а потім у Чорне море.
У той же час на самих підприємствах поспішають заспокоїти. "Сховище знаходиться під постійним наглядом. Ми часто проходимо сертифікацію", — розповів начальник прес-служби Миколаївського глиноземного заводу Ірина Прохорова. У Мінприроди підтвердили, що Миколаївський завод у вересні пройшов державну екологічну експертизу.
У Запоріжжі повідомили, що об'єкт шламонакопичувача заморожений і знаходиться на балансі. "Наше сховище не може прорвати, так як воно являє собою природню порожнину в породі, а не створено штучно", — пояснив генеральний директор Запорізького алюмінієвого комбінату Олександр Котюк.
На Запорізькому комбінаті вже траплялася аварія. Так, в травні 2008 року стався прорив трубопроводу, по якому перекачувався шлам. Тоді були затоплені 4 вулиці. Причиною, як встановило слідство, стало навмисне скручування запірної арматури в колодязі шламонакопичувача.
Як повідомив головний спеціаліст відділу екологічної інспекції МНС Юрій Чайковський, урядова комісія щодо перевірки підприємств повинна буде відзвітувати перед Кабміном до 1 листопада 2010 року.
Нагадаємо, увечері 4 жовтня на заводі Ajkai Timfoldgyar Zrt в угорському м. Айка стався витік червоного шламу — отруйного конденсату, який утворюється при виробництві глинозему. У результаті події загинули не менше семи осіб, більше 120 постраждали.
Отрутохімікати загрожують і Україні. У МНС повідомили, що 19 жовтня токсичні речовини з угорського заводу можуть потрапити в українську ділянку ріки Дунай поблизу міста Рені Одеської області.
З матеріалами: Дело />