Проекту “Набукко” доведеться подолати ще чимало перешкод перш, ніж він буде реалізований.
Так вважає британське видання “The International Herald Tribune”.
"Минулого понеділка у Анкарі зібралися представники урядів Австрії, Угорщини, Болгарії та Румунії, аби підписати договір про транзит газу майбутнім газопроводом “Набукко”, що має йти в обхід як Росії, так і України",- пише газета. — Тим не менше, за оцінками експертів, підписання угоди “Набукко” у Анкарі — це лише невеличкий крок у напрямок зменшення залежності ЄС від російського газу".
Аналітик “Eurasia Group” із Лондона Анна Йеленковіч в інтерв”ю газеті звернула увагу на ряд недоліків газопроводу “Набукко”, які, на її думку, зменшують його популярність та ефективність для Європи. "Перш за все, у газопроводу “Набукко” досі немає ні визначеного маршруту, ні гарантованих споживачів, ні чіткого фінансування. Це робить російський проект газопроводу “Південний потік” помітно більш привабливим. До того ж підписання договору по “Набукко” постійно відкладалося через суперечки між Туреччиною та Європою "- зазначила експерт.
Проект газопроводу “Набукко”, нагадує видання, був запропонований у 2002 році. Головне його завдання — зменшити залежність європейських енергетичних компаній від російського газу. У 2006 році та взимку цього року внаслідок українсько-російських газових війн ідея створення газотранспортної системи, що проходила б в обхід цих країн, стала особливо актуальною.
Головним постачальником газу через “Набукко” стане союзник США Азербайджан. Альтернативами йому виступають Іран, Ірак та Єгипет. "Тим не менше ефективному функціонуванню газопроводу “Набукко” постійно заважають геополітичні фактори. Так після короткої грузинсько-російської війни Азербайджан вирішив не дратувати Кремль і припинити розробку проектів газопроводу в обхід Росії. До того ж Баку відверто не подобається, що останнім часом Туреччина налагоджує дипломатичні відносини із Вірменією, із якою Азербайджан мав військовий конфлікт у 1990-х"- зазначила Анна Йеленковіч.
"Нещодавно азербайджанський уряд підписав договір про постачання невеликої кількості свого газу на російську територію. Водночас це навряд чи загрожуватиме побудові газопроводу Набукко"- стверджує газета і додає, що основним конкурентом “Набукко” може стати російський проект “Південний потік”, який також пролягатиме в обхід України. "Минулого тижня, віце-прем’єр Росії Ігор Сечін повідомив, що Москва запропонувала Туреччині безпосередню співпрацю над проектом “Південний потік”. Враховуючи зазначені недоліки газопроводу “Набукко”, “Південний потік” може стати потенційно виграшним"- вважає видання.
Тим часом ЄС неодноразово висловлювало незадоволення планами Туреччини використовувати 15% газу, що подаватиметься газопроводом “Набукко”, для продажу на власному ринку та перепродажу його країнам-членам союзу. Експерт з питань каспійської енергетики Боріт Гргоц переконаний, що Брюсель не буде купувати перепроданий йому Туреччиною газ. "Тим не менше попри всі суперечки ЄС із Анкарою Туреччина погодилася зменшити свою заявку після того, як партнери консорціуму разом із німецьким RWE, запропонували 50-60% спільного прибутку від податків, орієнтована сума яких становить 650 млн. Основною причиною такого компромісу турецької сторони — її бажання в подальшому зближуватися із ЄС та врешті стати його членом"- підсумовує видання.
Підг. Л.Дубенко.