Протягом останніх років відбулося фактичне зменшення витрат на протитуберкульозні заходи. Власне на медичні заходи щодо протидії туберкульозу, тобто видатки розвитку галузі спрямовується у різних областях України 5-7% від усього обсягу кошторисних витрат, виділених на протидію цьому захворюванню.
Про це повідомили співголови Всеукраїнської спілки громадських організацій «Коаліція організацій « Зупинимо туберкульоз разом » Сергій Борткевич, Ігор Горбасенко та Віталій Руденко.
Реальна ситуація з фінансуванням і виконанням державної програми протидії туберкульозу значно відрізняється від повідомлень Міністерства охорони здоров’я, яке інформує про істотне збільшення фінансування та позитивні зрушення, пишуть експерти.
«Тільки МОЗ України на виконання заходів загальнодержавної програми в рамках бюджетної програми «Забезпечення медичних заходів по боротьбі з туберкульозом, профілактики та лікування СНІДу, лікування онкологічних хворих, в тому числі на умовах фінансового лізингу» (КПКВК 2301370) недоотримало протягом 2007-2010 років з державного бюджету майже 112 млн. грн. З 44 заходів, визначених програмою, з Державного бюджету України у 2007-2009 роках профінансовано лише шість, велику тяжкість у фінансуванні завдань Загальнодержавної програми перенесено на не дуже міцні місцеві бюджети; фінансування частини заходів взагалі не передбачені », — відзначають експерти.
«Таким чином, протягом 2007-2010 років фтизіатрична галузь щорічно одержувала з Державного бюджету України в середньому на 28005,56 тис. грн. менше запланованого обсягу видатків, визначеного з урахуванням курсу національної валюти та індексу споживчих цін за станом на кінець 2006 — початок 2007 року », — зазначили фахівці.
Особливе занепокоєння, на думку авторів, викликає практика фінансового забезпечення заходів щодо протидії захворюванню на туберкульоз за кошти місцевих бюджетів. Хоча всі адміністративно-територіальні одиниці України затвердили свого часу власні цільові програми протидії захворюванню на туберкульоз, в абсолютній більшості областей України в процесі формування місцевих (обласних, районних і міських) бюджетів заходи щодо протидії захворюванню на туберкульоз фінансуються не за окремою бюджетною програмою, а в складі бюджетної програми «Спеціалізовані лікарні та інші спеціалізовані установи».
«Це робить місцеві бюджети непрозорими, оскільки практично не надається можливим достовірне визначення щорічних обсягів видатків, які спрямовуються на ту чи іншу сферу охорони здоров’я», — зазначили експерти.
Фактично за останній рік відбулося істотне зменшення витрат на боротьбу з туберкульозом, підкреслили фахівці. Так, загальнодержавні витрати у порівнянні з 2008 роком, скоротилися в 2009 році майже на 60 млн. грн, а видатки з місцевих бюджетів — відповідно, з майже 350 млн. 350 тис. грн. — до 280 млн. 972 тис. грн, або більш ніж на 60 млн. грн.
«За нашими власними розрахунками, в структурі всіх кошторисних витрат на забезпечення протитуберкульозних заходів в абсолютній більшості областей України левову частку — майже 70,0% — складають витрати на заробітну плату та нарахування на неї, витрати на оплату комунальних послуг та енергоносіїв — близько 8, 0-9,0%, забезпечення харчування в протитуберкульозних закладах — близько 12,0%, пенсії та допомоги — близько 3,0%, придбання обладнання і предметів довгострокового користування — близько 1,0% і т.д. Таким чином, власне на медичні заходи щодо протидії туберкульозу, або видатки розвитку галузі спрямовується у різних областях України 5,0-7,0% від усього обсягу кошторисних витрат », — підкреслили експерти.
«Нарешті, тільки за даними МОЗ України, галузь боротьби з туберкульозом недоотримала з місцевих бюджетів у 2009 році майже 706 млн. грн. із запланованих 987 млн. грн, що складає близько 72% », — додали експерти.
За матеріалами: Дзеркало тижня