Для належного контролю за генетично модифікованими організмами в Україні має бути створена система “від поля до столу”.
По це сказала під час прес-конференції голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, передав кореспондент ГолосUA.
“Етикетка “без ГМО” є зараз практично на всіх продуктах. Є такі продукти, які його не мають, це означає, що щось там не гаразд. Але більшість марковані, навіть ті, які апріорі не мають ГМО. Довели до абсурду цю ідею. Головне — ми контролюємо лише кінцеву стадію. Вивчивши світовий і європейський досвід, ми наполягатимемо на створенні системи контролю “від поля до столу””, — зазначила вона.
За словами експерта, це не тільки генетично-модифіковані організми у продуктах харчування. “Це насіння, культури, які вирощуються, сільськогосподарська продукція і сировина, це м’ясо тварин, яких годували кормами з ГМО чи без ГМО. Тобто, насправді, ми розширюємо систему громадського контролю і громадського тиску за використанням ГМО, аж до повного витіснення ГМО з території України”, — підкреслила вона.
При цьому, наголосила Т. Тимочко, головну роль у цій системі контролю має займати не Мінохорони здоров’я, а Мінагрополітики. “Змінилося три міністри, і обов’язково при кожному є людина, яка є лоббістом впровадження ГМО. Саме тому при цьому велика роль покладається на Мінагрополітики, яке зазвичай, стоїть осторонь. Поля в Україні засіяні ГМО-ріпаком та ГМО-соєю, а підіть в Мінагрополітики — вам ніхто не скаже про жоден гектар, засіяний цими культурами. Тому наша головна увага буде приділена зараз цьому міністерству”, — сказала вона.
“Але ми реалісти, і оскільки знаємо, що це вже реально є в Україні, ми маємо зробити жорсткими умови роботи для тих, хто нелегально, у тіні, поза законом України вирощує ГМО-культури або використовує ГМО-сировину у продуктах харчування. Ми маємо створити для них абсолютно неприйнятні умови для існування в Україні”, — вважає Тетяна Тимочко.
І. Носальська />