Для забезпечення збереження унікальних фресок у Софійському соборі встановлено спеціальні прозорі захисні огорожі, які надають можливість одночасного збереження та експонування унікальних фресок.
Про це повідомили в дирекції Національного заповідника «Софія Київська», передав кореспондент ГолосUA.
Пам’ятка історії, архітектури та живопису ХІ – ХІХ ст., Київський Софійський собор зберігає на своїх стінах унікальний монументальний живопис чотирьох історичних епох. До нашого часу збереглися 260 кв. метрів мозаїк і 3 тисячі кв. метрів фресок. Цей живопис розташований практично на всіх стінах і стовпах, починаючи з рівня підлоги до самої стелі.
За словами співробітників музею, фрески, які знаходяться на рівні людського зросту, потерпали від контакту з одягом відвідувачів та, подекуди, від недбалості туристів. Особливо загрозливою була ситуація з живописом ХІ ст. у північній вежі собору, де представлено унікальні фрескові композиції з зображенням історичних постатей – візантійської принцеси Анни, її племінниць та їхнього почту. Проблемними були і ланки живопису, що розташовані на хрещатих стовпах центральної лави собору. На необхідність негайного захисту живописних композицій звертали увагу експерти ІКОМОС, які відвідували Софійський собор у 2009 р.
Захисні огорожі для настінного розпису встановлено за сприяння фонду Ріната Ахметова «Розвиток України», який з 2007 року активно співпрацює з Національним заповідником «Софія Київська» в рамках проекту фонду «Культурне надбання». Сума гранту на роботи щодо захисту фресок, а також на відновлення вхідної брами Заборовського склала 150 тис. грн.
І. Тимошенко />