Софія Київська і Києво-Печерська лавра знову на порозі вилучення зі Всесвітньої спадщини.
У списку ЮНЕСКО — чотири українських об'єкти, серед яких Софія Київська, Києво-Печерська лавра, центр Львова та Карпатські ліси. Причому Софія та Лавра йдуть під одним номером. Тож якщо вилучають один об'єкт, викреслять й інший.
Проблеми викликає забудова, яке йде у буферній зоні історичних пам'яток. Будинки доводять до аварійного стану, зносять, а на їхньому місці зводять сучасні – як, наприклад, готель, збудований в охоронній зоні Софії Київської.
Заступника директора ЮНЕСКО Франческо Бандарина, який приїхав з перевіркою до України, вітчизняні чиновники ретельно оберігали від зайвої інформації, не пропускаючи до гостя журналістів.
"Деякі забудови вочевидь невдалі. Через це, на мою думку, є потреба у програмі так званої "урбаністичної реабілітації". Чимало об'єктів, які я бачив у буферній зоні, є насправді дуже поганими", — зізнався Бандарин.
Будівля, яку зводять у буферній зоні Софії Київської, частково перекриє хрести святої Софії. Це є прямим порушенням і підставою для запису України до Червоної книги ЮНЕСКО. Але директор заповідника демонструє лояльність до забудовника.
"У зоні можна будувати і потрібно будувати", — каже генеральний директор заповідника "Софія Київська" Неля Куковальська.
Чинний гендиректор Національного Києво-Печерського заповідника Марина Громова також впевнена: "На сьогодні питання про виключення, яке дуже гостро обговорюється мас-медіа, це питання не стоїть".
Натомість екс-директор заповідника Сергій Кролевець не виключає, що об'єкт можуть вилучити з списку культурної спадщини.
Однак візит Франческо Бандарина був радше дипломатичним. Справжні експерти копатимуть уже з понеділка. Остаточний висновок ЮНЕСКО обіцяє зробити ще до червня наступного року.
За матеріалами: ТСН