Кожного року з лютого до квітня в Україні продають близько 20 мільйонів занесених до Червоної книги рідкісних квітів. Щоб зупинити лихо, щороку у ці дні екологи виходять у рейди за браконьєрами.
Про це повідомив телевізійний канал «24».
За словами директор Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка «із 50 штук, а це приблизно 1-12 букетів — 600 квіточок знищуються, а вони занесені до Червоної книги України».
Схема доправлення первоцвітів до великих міст давно налагоджена і зламати її важко. Найбільше цим грішать у Києві — квіти везуть з Карпат та Криму, де перші первоцвіти з’являються ще напередодні Нового року. Потім на залізничних станціях їх продають оптом, а згодом і вроздріб на ринках.
Такий бізнес є досить прибутковим, але й ризикованим — вклавши у партію первоцвітів значні кошти, кур’єр повинен їх швидко продати, доки квіти не зів’яли, і при цьому не натрапити на інспекторів. Аби уникнути відповідальності, спритні підприємці, навіть, вигадують нові види квітів.
Спритних квітникарів мали б карати згідно з адміністративним кодексом — але роблять це вкрай рідко. До того ж розмір штрафу ніщо у порівнянні з прибутком отриманим з продажу бодай одного ящика квітів.
За даними юриста організації «Екоправо-Київ» Галини Левіної штраф за порушення порядку придбання або збуту, тобто за купівлю або продаж об’єктів рослинного світу, які занесені до Червоної книги України встановлюється у розмірі від 51 до 136 гривень.
За прогнозами вчених, таке повальне винищення рідкісних рослин уже за кілька років призведе до повного зникнення окремих видів квітів занесених до Червоної книги України.