ГолосUA
15:47 25/03/2009

Експерти: до 2015 року від ГУАМа може залишитись тільки ГУ

ГУАМ є неперспективною організацією, у якій до 2015 року може залишитись тільки Грузія та Україна.

Про це повідомив директор Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, посилаючись на опитування 50 експертів.

«Більшість експертів підтвердили думку, що ГУАМ перебуває в інертній ситуації, розвиток є мінімальним або його немає взагалі, а загальна динаміка є негативною. Частична експертів вважає, що до 2015 року від ГУАМу може зилишитись лише дві літери ГУ — Грузія та Україна», — зазначив експерт.

Віталій Кулик повідомив, що єдиною позитивною тенденцією є зріст товарообороту між країнами-членами ГУАМу в 4 рази, проте, на думку більшості експертів, торгівля не вичерпує всього комплексу проблем, пов’язаних з регіональним розвитком.

Серед причин, які спричинили кризу організації, експерти називали: втрату актуальності, існування дублюючих організацій на кшталт ОЧЕС, відсутність реальних механізмів для забезпечення зони вільної торгівлі, мінімальні інвестиції, відсутність спільної консенсусної позиції по грузинсько-російському конфлікті в серпні 2008 року.

За словами Віталій Кулика, в ГУАМ також відсутні реальні кошти для розвитку організації.

«ГУАМ відчуває нестачу коштів для свого розвитку, а дефіцит бюджету заповнюється західними грантами, що, на думку експертів, призводить до посилення зовнішньої залежності», — заявив він.

Більшість експертів не бачать перспектив розвитку та зазначають, що організація потребує комплексного реформування.

«В даній ситуації експерти оцінюють ГУАМ як політичний симулят пострадянського простору, як нефективну організацію в плані економічної співпраці, як неперспективну структуру в формування безпеки в Чорноморсько-Каспійському регіоні. Така організації потребує кардинальної реформи та зміни підходу для країн учасників» — підсумував Віталій Кулик. 

Читайте также по теме