В Україні існує два головних завдання, які треба вирішити в аграрному секторі: встановити ціни та врахувати у них вартість землі.
Про це сьогодні повідомив директор Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Петро Саблук на прес-конференції у Києві, передав кореспондент ГолосUA.
Перше завдання, яке на думку фахівця слід вирішити — це надання формули ціни. “Тобто алгоритм ціни на продукцію, яку вирощує селянин: на м'ясо, на молоко, на гречку тощо. Ми маємо спланувати ціноутворення так само, як ми плануємо для металургійної, енергетичної, газової сфер. А то виходить, що сьогодні аграрне виробництво знаходиться ніби за балансом”, — пояснив фахівець.
Друге завдання, за словами П. Саблука, — це необхідність включення в цю формулу ресурсу землі. “Ми ніяк не зрозуміємо, що це великий аспект розуміння ринку. Доти, доки ми не зрозуміємо, що поки земля не стане ціноутворюючим фактором, інтерес до аграрної галузі не з'явиться. Треба діяти економічно грамотно”, — підкреслив він.
У свою чергу, генеральний директор підприємства “Державна продовольчо-зернова корпорація України” Олександр Лавринчук зауважив, що офіційні ціни, які держава виставляє сільгоспвиробникам, і за які частково купує у них продукцію, є максимально високими.
Фахівець запевнив, що більшої ціни ніхто не пропонує, оскільки вона грунтується на тих, яка діє на світовому ринку.