Експорт зерна з України буде обмежений до кінця поточного сезону, хоча раніше планувалося, що квотування буде діяти до 31 березня 2011 року.
Про те, що де-факто таке рішення прийняте, заявили чиновники в ході селекторної наради в Міністерстві аграрної політики і продовольства, пише газета “Дело”.
"Міністр чітко заявив, що квоти будуть продовжені до кінця маркетингового року, тобто ажіотажного попиту на пшеницю не буде", — говориться в повідомленні міністерства з посиланням на директора Департаменту розвитку аграрного ринку Анатолій Розгон.
Зараз міністерство проводить аналіз балансу зернових, визначається кількість зерна на внутрішньому ринку. Виходячи з результатів уряд буде приймати рішення про режим експорту. Станом на початок лютого Україна експортувала 7 млн. тонн зернових культур з початку 2010/2011 маркетингового року (липень 2010-серпень 2011). Це близько половини від можливого, виходячи з потенціалу експорту в 14 млн. тонн. Зокрема, експортовано 2,6 млн. тонн пшениці, 2,4 млн. тонн ячменю і 1,9 млн. тонн кукурудзи. Повністю використані можливості експорту тільки по ячменю — зернотрейдери активно експортували цю культуру на початку сезону, оскільки Митниця негласно блокувала постачання пшениці.
Видання зазначає, що якщо обмеження експорту буде продовжене, то швидше за все воно торкнеться лише частини зернових культур, в першу чергу продовольчої пшениці. Вже зараз чиновники декларують готовність зняти обмеження на експорт кукурудзи, в першу чергу через її надлишок. Обсяг виробництва кукурудзи у врожаю 2010 року склав 11,9 млн. тонн, а з урахуванням перехідних залишків загальна пропозиція кукурудзи на ринку в поточному сезоні становить 12,6 млн. тонн. «Я думаю, що кукурудзу вже можна відпускати, а потім поступово і пшеницю», — сказав перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Вадим Копилов.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі розробило проект постанови Кабміну в якому оцінює фактичні можливості експорту кукурудзи до кінця маркетингового року в 3,4 млн. тонн, з них видані ліцензії на експорт до 31 березня обсягом 1,7 млн. тонн.
При цьому, на думку чиновників, відразу знімати обмеження на експорт пшениці все ж ризиковано враховуючи тривожні тенденції на ринку борошна. Тому мова може йти лише про збільшення квоти, дельта збільшення попередньо оцінюється в 1 млн. тонн.
Довідка: Постанова Кабінету міністрів України «Про встановлення обсягів квот на окремі види сільськогосподарської продукції, експорт якої підлягає ліцензуванню до 31 грудня 2010 року», була прийнята 4 жовтня 2010 року під № 938. Документом були встановлені квоти на експорт пшениці і суміші пшениці і жита в обсязі 0,5 млн. тонн, кукурудзи — 2 млн. тонн, ячменю — 0,2 млн. тонн і жита — 1 тис. тонн. Крім того, квоти на експорт гречки встановлені в обсязі 1 тис. тонн. Квоти були введені строком до 31 грудня 2010 року.
8 грудня 2010 Кабінет Міністрів України продовжив режим квотування експорту зерна на один квартал, з 30 грудня 2010 р. по 31 березня 2011 р., і збільшив розмір квот на 1,5 млн. тонн — до 4,2 млн. тонн. Зокрема, розмір квоти на експорт пшениці збільшено на 500 тис. тонн — до 1 млн. тонн, кукурудзи — на 1 млн. тонн, до 3 млн. тонн. Уряд України розглядає можливість збільшення квот на експорт зернових на 2,5-2,7 млн. тонн: на 1 млн. тонн пшениці і 1,7-1,5 млн. тонн кукурудзи.