Глава Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) патріарх Філарет, який раніше відмовлявся навіть обговорювати можливість об’єднання його церкви з Російською православною церквою, заявив про початок переговорів з Московським патріархатом, кінцевою метою яких має стати об’єднання церков.
Спостерігачі пов’язують пом’якшення позиції УПЦ КП зі зміною влади в Україні — патріарху Філарету протегував екс-президент Віктор Ющенко, а Віктор Янукович є парафіянином РПЦ.
В інтерв’ю голова Київського патріархату заявив, що "бачить бажання примирення" з боку Московського патріархату, і визнав, що переговори про об’єднання церков фактично почалися.
"Предмет діалогу — об’єднання, на яких умовах воно можливо", — сказав невизнаний патріарх Філарет.
При цьому він уточнив, що умови, на яких його церква готова об’єднуватися з Українською православною церквою Московського патріархату, залишаються незмінними: "У нас є незалежна українська держава, а в незалежній державі повинна бути незалежна церква".
Українська православна церква Київського патріархату виникла в 1992 році в результаті об’єднання частини представників Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви.
Прихильники УПЦ КП вважають її спадкоємицею Київської митрополії, що перебувала в юрисдикції Константинопольської церкви.
За даними державного комітету України у справах національностей та релігій, до початку 2010 року в Україні УПЦ КП мала 4281 парафію, парафії об’єднано в 32 єпархії, кількість парафіян приблизно оцінюється в 14 млн (в УПЦ Московського патріархату — 9,5 млн).
Керівник інформаційного управління УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря), коментуючи слова патріарха Філарета, пояснив , що "не йдеться про приєднання Київського патріархату до Московського". "У Москві часто підміняють поняття єдності церкви адміністративною єдністю", — вважає єпископ Євстратій. Судячи з реакції Московського патріархату, позиція РПЦ щодо церкви, очолюваної патріархом Філаретом, не змінилася.
Заступник голови відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського патріархату протоієрей Микола Балашов підтвердив, що зустрічі представників РПЦ і УПЦ КП дійсно відбувалися, але тільки тому, що РПЦ "вважає, що треба розмовляти і з тими, хто опинився поза огорожею Російської православної церкви".
"Слово "об’єднання" в даному випадку недоречно, — вважає протоієрей Микола Балашов. — Але якщо у Михайла Антоновича Денисенка (світське ім’я патріарха Філарета. — "Ъ") є бажання повернутися до церкви і знайти спокій духовний, це добре, Господь і ангели цьому тільки радітимуть".
"Складається відчуття, що Московський патріархат більше зацікавлений в імітації діалогу", — вважає керівник інформаційного управління УПЦ КП єпископ Євстратій
Керівник прес-служби патріарха Московського і всія Русі протоієрей Володимир Вигилянський розповів, що священики УПЦ КП можуть повернутися в Російську православну церкву "через чин покаяння простими віруючими".
Директор Інституту релігії та права Роман Лункін пов’язує пом’якшення позиції Київського патріархату у відносинах між ним і Москвою з політичними змінами, що відбуваються в Україні. "З-під ніг київських розкольників вибито ґрунт, — вважає пан Лункін. — Якщо в 2008 році Філарет почувався політично сильним і лобіював через президента Ющенка створення незалежної помісної церкви, то зараз він розуміє, що може залишитися взагалі ні з чим, тому він починає загравати з РПЦ".
"Раніше він наступав, тепер змушений оборонятися, — говорить про патріарха Філарета директор Інституту країн СНД депутат Держдуми Костянтин Затулін. — Філарет ні дня б не протримався, якщо б йому не допомагав Ющенко, а Януковичу, який отримав благословення з рук патріарха Кирила, Філарет не потрібний".
У Київському патріархаті, у свою чергу, говорять, що зміна влади "не вплинула на долю церкви вирішальним чином". "Так, Президент Янукович позиціонується як віруючий Російської православної церкви, але він постійно говорить, що всі конфесії вважає рідними та рівними", — заявив єпископ Євстратій.
На його думку, переговори з РПЦ від української влади не залежать ніяк. Чим такі переговори можуть закінчитися, поки невідомо. "Швидше за все, може йтися про покаяння Філарета і поверненні його в лоно РПЦ простим ченцем", — вважає Роман Лункін.
На думку Костянтина Затуліна, "розкол — це перш за все особисте питання Філарета; коли він піде, це стане нищівним ударом по розколу".
За матеріалами: Коммерсант-Украина />