ВАТ«Газпром» оцінює будівництво газопроводу «Південний потік» у 19-24 млрд. євро.
Про це написало російське видання «КоммерсантЂ».
На фоні різкого падіння експортної виручки «Газпром» планує запустити найдорожчий у своїй історії проект. На зустрічі з інвесторами у п`ятницю Олександр Мєдвєдєв уперше розкрив загальний кошторис газопроводу «Південний потік», який по дну Чорного моря до 2015 року має з`єднати Росію з Південною Європою. Досі вартість проекту тримали в таємниці. У презентації пана Мєдвєдєва будівництво «Південного потоку» оцінюється в 19-24 млрд. євро.
З цієї суми не менш як 4 млрд. євро припаде на підводну частину газопроводу, яку побудує СП «Газпрому» та ENI (50 на 50). Ще 15-20 млрд. євро доведеться витратити на наземну частину — від Болгарії до Австрії (1,3 тис. км) і адріатичного узбережжя Греції (990 км). У підсумку вартість і довжина газопроводу залежатиме від обраного маршруту. Найкоротший з них проходить шельфом Росії, України, Румунії та Болгарії. Другий обходить Румунію стороною. Решта два передбачають прокладання труби шельфом Росії, Туреччини та Болгарії — на випадок конфлікту з Україною.
Міжурядові угоди про будівництво газопроводу вже укладено з Болгарією, Сербією, Угорщиною та Грецією. Залишилося погодити документи зі Словенією та Австрією.
Раніше «Газпром» оцінював проектну потужність трубопроводу в 31 млрд. куб. м газу на рік, проте минулого тижня Мєдвєдєв сказав, що «Південний потік» може постачати до 47 млрд. куб. м. Як сказано у презентації Мєдвєдєва, у разі завершення «Південного потоку» і «Північного потоку» сумарна потужність експортних газопроводів з урахуванням української газотранспортної системи до 2015 року становитиме 304 млрд. куб. м газу на рік. Водночас експорт російського газу в Європу не перевищить 220 млрд. куб. м газу на рік.
«Через девальвацію рубля боргове навантаження «Газпрому» стало дуже високим для нових позик. У четвертому кварталі цього року «Газпром» може стати збитковим, а в разі скорочення податкового навантаження на монополію може залишитися невиконаним державний бюджет. Жодна компанія світу не будує «запасні» або «політичні» газопроводи, особливо, якщо їхня вартість становить 25 млрд. євро», — так вважає директор компанії «East European Gas Analysis» Михайло Корчемкін.