ГолосUA
07:35 18/03/2010

«Газпрому» вигідніше знизити ціни для України — експерт

Росії варто переглянули "дискримінаційну" угоду про постачання газу до України.

Про це сказав провідний експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко кореспонденту ГолосUA.

Якщо російські представники на переговорах продовжуватимуть уперто ламати Україну, не йдучи на поступки, то відношення з новим урядом України будуть зіпсовані, переконаний експерт.

"Все ж таки, думаю, що у російської сторони зберігся інтерес до української ГТС, хоча він зараз і на порядок менший, ніж коли це питання вперше було підняте у 2003 році. Відтоді Росія жваво взялася за будівництво "Північного потоку" і втілення "Південного потоку"", — відзначив експерт.

Він також нагадав, що згідно статті 7 закону України про газотранспортну систему, суворо забороняється її передача у власність і управління іноземних держав. І змінити законодавство буде не так просто, оскільки цьому напевно чинитиме опір доволі сильна українська опозиція.

Тому єдиний варіант, який, враховуючи нинішні обставини, міг би зараз влаштувати "Газпром", на думку експерта, полягає в тому, що російське виробниче об’єднання могло би отримати велику частку в продажах газу в Україні, що одночасно сприяло б зниженню цін на блакитне паливо, яке зараз монопольно надається українським споживачам "Нафтогазом".

В. Омельченко також зауважує, що новому уряду потрібен час, щоб виробити пропозиції до російської сторони в газовій сфері, але разом з тим зазначає, що необхідно переглянути чинну "явно дискримінаційну" угоду на постачання російського газу Україні. /> "Україні не потрібно ні пільг, ні привілеїв, але необхідно, щоб угода на постачання газу була скоректована до загальноєвропейського рівня щодо цін і за умовами, як це було зроблено "Газпромом" при зміні угод з найбільшими газовими компаніями ЄС. Це потрібно і "Газпрому", оскільки, через дуже високі ціни, споживання газу в Україні минулого року скоротилося вдвічі, і він може зменшити свою частку продажів на українському ринку, який є одним з найбільших в Європі".

В іншому випадку, за словами В. Омельченка, виникає ризик, що Україна не зможе розплатитися за дуже дорогий газ і виникне суперечка з втратами для російської сторони.
"Країнам краще співпрацювати і якомога зменшувати ризики, оскільки у разі припинення постачання газу до інших країн Європи, це зіпсує ставлення до "Газпрому", який остаточно втратить звання надійного постачальника".

На думку експерта, поки такого розуміння з боку "Газпрому" немає. Тому на майбутніх переговорах у газовій сфері йтиме непроста боротьба.

О. Каретнікова

 

Читайте также по теме