Архівні дослідження російських вчених свідчать про те, що Голодомор 30-х років минулого століття починався на території Росії, а згодом перекинувся на інші республіки колишнього СРСР.
Про це на прес-конференції у Москві заявила директор Російського державного архіву економіки Олена Тюріна, передав кореспондент ГолосUA.
«Перші випадки голодних смертей мали місце в 1929 році. Причому були вони на території РРФСР, де народ був набагато біднішим. Україна все-таки залишалася житницею, і там люди вмирати від голоду стали пізніше», — повідомила О. Тюріна . /> ГОЛОС
За її словами, головною причиною Голодомору стала колективізація та індустріалізація. Заради останньої в селян конфісковувалося продовольство та відправлялося на експорт в обмін на продукцію машинобудування, обладнання для заводів та підприємств. «Фатальну роль відіграли також сприятливі погодні умови 1930 року. Був зібраний дуже хороший урожай, і вдалося продати за кордон 7 мільйонів тонн зерна. Після цього у керівників СРСР почалося запаморочення від успіхів, і вони запланували на 1931 рік зібрати 24 мільйони тонн. Проте погода погіршилася, місцями були посухи, і для виконання цього плану колгоспам довелося буквально вивернутися навиворіт. Те ж саме відбулося в 1932 році. На місця були спущені ще більш жорсткі плани, які складалися в районах абсолютно довільно, без узгодження з колгоспами. У результаті, незважаючи на те, що стихійних лих не було, село було вичерпано до дна, хліба не залишилося, і в 1933 році вибухнув страшний голод», — розповіла О. Тюріна.
За її словами, «влада намагалася надавати допомогу голодуючим, але виключно власними силами. Від міжнародної допомоги — зокрема, з боку Червоного хреста — категорично відмовилися. А самі за допомогою запізнилися».
За даними російських вчених, масовий голод в СРСР 1932-1933 років був зафіксований на території України, Білорусі, Північного Кавказу, Поволжя, Південного Уралу, Західного Сибіру, Казахстану. Найбільші людські втрати зазнали Україна – 3,5 мільйона осіб, Росія – 2 мільйона та Казахстан – 1,5 мільйона померлих.
Д. Кляхін