Колишній заступник генерального прокурора Микола Голомша був понижений на посаді у зв’язку з необхідністю змінити позицію Генпрокуратури в питанні визнання геноцидом українського народу Голодомору 1932-33 років.
Як розповіло близьке до Генпрокуратури джерело, питанням відставки Голомши займався перший заступник генпрокурора Віктор Пшонка.
"Наприкінці липня Пшонка разом з одним із заступників глави адміністрації президента зайшов у кабінет Голомші. Під час розмови було піднято питання про визнання Голодомору геноцидом українського народу", — розповіло джерело.
Як відомо, на початку року Апеляційний суд Києва визнав більшовицьких лідерів винними в організації геноциду українців у 1932-1933 роках. Голомша займався цим судовим процесом від прокуратури, і з його підписом матеріали, зібрані СБУ, пішли до суду.
"Під час розмови мова зайшла про те, що всі розуміють характер того політичного моменту і Голомші ні в чому не дорікають, проте, тепер позицію Генпрокуратури в цій справі варто було б змінити", — зазначило джерело.
За його словами, така необхідність виникла не стільки через політичні погляди Януковича, скільки з практичної необхідності виправдати гаранта в судовому процесі, що почався проти нього.
У середині червня громадянин Володимир Волосюк подав на Януковича до суду за те, що під час спілкування з журналістами в Страсбурзі президент заявив про те, що Голодомор не був геноцидом окремого народу. На думку позивача, тим самим Янукович порушив закон, згідно з яким "публічне заперечення Голодомору 1932-1933 років в Україні як геноциду визнається наругою над пам’яттю мільйонів жертв Голодомору, приниженням гідності Українського народу і є протиправним".
"Перед юристами з Банкової постало завдання захистити Януковича в суді. Щодо СБУ і парламенту питань не було — восени закон про відповідальність за заперечення геноциду повинні відмінити. Проте, оскільки судове рішення, яке знайшло відповідальних саме за геноцид було вже прийнято, виникла необхідність переглянути позицію Генпрокуратури, з чим вони і прийшли до Голомші. Мабуть для нього це повинно було стати певним тестом на лояльність", — повідомило джерело.
Проте, за його відомостями, Голомша відмовився відкликати свій підпис під документами щодо Голодомору, за що і був прибраний з Генпрокуратури і фактично понижений по службі.
Нагадаємо, наприкінці липня Голомша залишив пост заступника генпрокурора і був призначений військовим прокурором Центрального регіону.
За матеріалами: Фокус />