“The Washington
12:17 10/03/2009

Грузія — країна, що застрягла на шляху до демократії

"П’ять років тому Михаїл Саакашвілі,- пише американська щоденна газета “The Washington Post” , — зайшов у залу парламенту із трояндою у руках та в оточені натовпу своїх прихильників, аби прибрати з політичної сцени авторитарний режим Шеварнадзе. Сьогодні ж попри гучні оплески у тому ж залі, декілька опозиціонерів досить жорстко виступили проти нинішнього президента". Лідер опозиції Георгій Таргамадзе порівняв Саакашвілі із героєм, який намагається перемогти монстра, але тільки заради того, щоб самому перетворитися на нього. Численні звинувачення нинішнього президента Грузії у корупції, співпраці із підозрілими бізнесменами та втручанні у роботу засобів масової інформації лягають плямою на його репутацію демократичного лідера, — пише видання.

Багато держав, зокрема і пострадянських, які нещодавно перетворилися із авторитарних на демократичні, відмовилися від своїх досягнень на користь минулого. "Це відбувається через неподолання корупції, погане управління і тому подібні недоліки"- вважає газета. "Побудувати демократію зовсім непросто, навіть якщо тобі на допомогу приходить США та ЄС,- зазначає викладач Стенфордського університету Ларрі Даймонд.- Для цього потрібно змінити культуру, перш за все — інституції, норми",- наголосив він />  
Газета вважає, що США також частково винні у тому розвитку подій, який відбуваєтся зараз у Тбілісі — коли опозиція активно закликає до протистояння з Саакашвілі. Адже Буш ще у 2005, коли відвідував столицю Грузії, знав, що Саакашвілі звинувачують у монополізації влади, але не зробив тому жодних зауважень. "Бушу подобалось мати міцного союзника неподалік території Росії, який навіть назвав вулицю на його честь,- наголошує видання. — Не дивно, що він не висловив жодних зауважень на адресу Саакашвілі".

Деякі прихильники Саакашвілі, які ще не так давно співпрацювали із ним, але припинили, також говорять, що вони йшли на компроміс, переконуючи себе, що шлях до демократії-непростий і тому іноді слід вчиняти непопулярні, авторитарні владні кроки. Колишній голова Асоціації молодих грузинських юристів Георгій Чхайдзе нагадує, що коли Саакашвілі вирішив боротися із корупцією, змушуючи бізнесменів та посадовців, яких підозрювали у ній, сплачували величезні штрафи чи віддавати власність державі, аби уникнути судового процесу, майже ніхто не став заперечувати. "Згодом ми зрозуміли, що це було помилкою,- жалкує Чхайдзе. 

Що ж до свободи слова у засобах масової інформації, то тут, пише видання, ситуація виглядає несприятливою. Відома журналістка Ніно Зуріашвілі зазначає, що за правління Шеварнадзе не виникало проблем із доступом інформації до політичних ток-шоу та новин, але зараз усі провідні канали країни відмовляються приймати матеріал, навіть якщо його надають безплатно. Таким чином Ніно вирішила створити власну інформаційну агенцію, яка продемонструвала громадськості 26 матеріалів, що викривали як Саакашвілі лобіював інтереси знайомих бізнесменів, аби ті придбали два популярні телеканали. Тим не менше, визнає видання, винести однозначний вердикт про повний контроль ЗМІ державою — неможливо, адже існує декілька опозиційних телеканалів та газет, які не припиняють критикувати президента Грузії.

Колишня соратниця та спікер парламенту Ніно Бурджанадзе відзначає, що існуюча квазі-демократія у Грузії може виявитися навіть більш небезпечною, аніж диктатура. А лідер опозиції Таргамадзе заявив виданню, що його Християнська демократична партія втрачає терпіння: "Якщо Саакашвілі не перейде до радикальних реформ у державі, то ми змусимо його зректися своєї посади", — наголосив він.

Підготувала Леся Дубенко.

 

Читайте также по теме