Питання про внесення Кирилівської та Андріївської церков, що проходять додатком до об’єкту „Софія Київська”, до постійного охоронного списку ЮНЕСКО, на останній, 34-й сесії Комітету всесвітньої спадщини, взагалі, не розглядалося.
Про це заявив перший заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Яків Діхтяр.
„Про це було відомо, ще до початку сесії, — зазначив Я. Діхтяр, — тому будь яка інформація щодо відмови внесення цих двох об’єктів є необ’єктивною і неправдивою.” За його словами, уся відповідна документація по цих двох об’єктах вже готова, але є деякі зауваження по доповненню деяких пунктів номінаційного досьє.
Водночас, Діхтяр наголосив, що окрім Кирилівської та Андріївської церков, заявку про які було подано торік ( 2009 р.), до попереднього списку ЮНЕСКО занесено іще 14 об’єктів, які номінувалися Україною набагато раніше і у яких є значно більше шансів першими потрапити до постійного списку ЮНЕСКО.
Серед них – об’єкти культурної спадщини: історичний центр міста Чернігів (подано заявку на включення до Списку ЮНЕСКО у 1989 році); культурний ландшафт каньйону міста Кам’янець-Подільський (1989 р.);руїни античного міста Херсонес, 4 ст. до н.е. – 12 ст. н.е. (1989 р.); Бахчисарайський ханський палац (2003 р.); археологічний комплекс «Кам’яна могила» (2006 р.); Миколаївська астрономічна обсерваторія (2007 р.); комплекс пам’яток Судацької фортеці 6-16 ст. (2007 р.); резиденція Буковинських митрополитів (2007 р.); астрономічні обсерваторії України (2008 р.); історичний центр портового міста Одеса (2009 р.);
Об’єкти змішаної культурної та природної спадщини : заповідник «Могила Тараса Шевченка» та Канівський історико-природничий музей-заповідник (1989 р.); дендрологічний парк "Софіївка" (2000 р.) Та один об’єкт природної спадщини : національний степовий біосферний заповідник "Асканія-нова" (1989 р.).
І. Тимошенко