В уряді чекають, що падіння ВВП наступного року становитиме близько 7%, а курс долара виросте до 7 грн.
Це випливає з підготовлених урядом оновлених параметрів програми соціально-економічного розвитку на 2009 рік, які потрапили до «Экономических известий».
Перше, що впадає в очі, зазначає видання, це відсутність в документі прогнозного коридору змін курсу долара. Мабуть, голова Міністерства фінансів Віктор Пінзеник не наважився додати до проекту бюджету погоджені з МВФ 7,4 грн. за 1 долар. Але погодився з необхідністю зменшити всі прогнозні показники економічного розвитку, і навіть, зробив їх більш песимістичними, ніж МВФ (фонд прогнозує падіння ВВП на 3%).
Втім, розбіжності в цифрах можна пояснити різними курсовими прогнозами фонду і уряду. Наприклад, експерти МВФ чекають, що номінальний ВВП наступного року складе 1176,6 млрд. грн. або 159 млрд. доларів при середньорічному обмінному курсі на рівні 7,4 грн.за 1 долар. А Кабмін очікує збільшення номинального ВВП до 1113 млрд. грн. Легко підрахувати, що Кабмін отримує ті ж 159 млрд. доларів, лише при курсі 7 грн. за 1 долар.
Різницю в оцінках середньорічного курсу долара можна пояснити і розбіжностями між Кабміном і МВФ відносно швидкості уповільнення вітчизняної економіки.
Інтерес у експертів можуть викликати і закладені в параметри розрахунку бюджету 2009 р. об’єми експорту, імпорту і дефіциту торговельного сальдо. Вірніше, зміни цих прогнозів на 2009 р. Так, якщо раніше Кабмін чекав дефіцит торговельного балансу на рівні 25,3 млрд. доларів, об’єми експорту — 108 млрд. доларів, об’єми імпорту — 133,3 млрд. доларів, то уточнені параметри передбачають скорочення дефіциту зовнішньоекономічної торгівлі до 5,6 млрд. доларів, зменшення об’ємів експорту до 80 млрд. доларів, і стискування імпорту до 85,6 млрд. доларів.
В цілому, імпорт повинен скоротитися на 16% по відношенню до показників 2008 р., а експорт — впасти всього на 10%.
Погодитися з такими розрахунками складно, особливо якщо поглянути, що зараз відбувається на ринку металургії, хімії і машинобудування. Сумнівно навіть те, що ми цього року досягнемо запланованих об’ємів експорту в 88,12 млрд. доларів, і імпорту — в 101,8 млрд. доларів (за січень-серпень експорт склав 46,87 млрд. доларів, імпорт — 59,36 млрд. доларів).
Наступного року об’єми експорту будуть ще нижчі очікуваних. Скоротитися повинен і імпорт — девальвація гривні і жорстка монетарна політика Нацбанку впливає на об’єми ввезення до України товарів зарубіжного виробництва.