Закуплені під державні гарантії автомобілі “Швидкої допомоги” і медичний вертоліт були оформлені як лікувальне устаткування (“вироби медичного призначення”) для того, щоб не платити податок на додану вартість, акциз і мита.
Такий висновок зробила Контрольно-ревізійна служба України після проведення аудиту фінансової діяльності колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, передала прес-служба уряду.
“Виготовлення безкоштовних державних актів на право власності на землю було профінансовано за рахунок коштів, призначених онкологічним диспансерам”, — сказано у звіті КРУ.
В Управлінні повідомили, що при критичній нестачі коштів на фінансування соціальних програм, уряд Тимошенко, грубо порушуючи чинне законодавство, розмістив на депозитних рахунках банків понад 6,4 млрд. грн., 1,2 млрд. доларів США, 97 млн. євро – на умовах, вигідних комерційним банкам. Все це відбувалося на тлі того, що уряд зайняв кошти на внутрішньому ринку на вкрай невигідних для платників податків умовах: майже під 29% річних на короткий термін. Державний борг України за 2009 рік виріс на 96 млрд. і на 1 січня 2010 року становив 227 млрд. грн., що на 33,9 млрд. грн. перевищує граничний розмір державного боргу, що був встановлений Законом “Про Державний бюджет України”на 2009 рік.
КРУ також процитувала стенограми засідань уряду Ю. Тимошенко. “Системні зловживання заохочувала прем'єр-міністр Тимошенко, яка заявляла: ”Шановні друзі, якщо б ми бездоганно, слово в слово, кожен закон виконували, то ми б взагалі нікуди не зрушили».
Стенограми засідань уряду свідчать, що Тимошенко особисто нав'язувала незаконні схеми використання бюджетних коштів. Так, закуплені під державні гарантії автомобілі “Швидкої допомоги» і медичний вертоліт були оформлені як лікувальне устаткування (“вироби медичного призначення”) для того, щоб не платити податок на додану вартість, акциз і мита.
Виготовлення безкоштовних державних актів на право власності на землю було профінансовано за рахунок коштів, призначених онкологічним диспансерам”.
Також, згідно з аудитом КРУ, комерційній корпорації “Укравтодор” був наданий короткострокову позику з коштів загального фонду бюджету, щоб корпорація розплатилася зі своїми зовнішніми боргами.
Проте, як зазначили у відомстві, “шахрайство викликало опір навіть у деяких членів уряду”.
“Як зафіксували стенограми, міністр охорони здоров'я В. Князевич намагався заперечити проти явної підробки при закупівлі автомобілів і вертольота, Міністр юстиції М. Оніщук прямо попереджав, що такі рішення є проблемними з точки зору правового поля”, — запевнили в управлінні.
За повідомленням, тільки під тиском глави уряду протизаконні схеми були реалізовані.
Також у відомстві навели приклад наявного у ревізорів запису відеоконференції за участю керівників регіональних відділень Державного казначейства, в ході якої глава Держказначейства в ручному режимі, прямими вказівками розподіляв мільярдні кошти державного бюджету на витрати, які абсолютно не були передбачені Законом “Про Державний бюджет України”.
“У результаті з 25 млрд. грн. ліквідних коштів, які повинні були перебувати на рахунках за станом на 1 січня 2010 року за аналітичним рахунком і звітами самого ж Держказначейства в дійсності на цей момент сума ліквідних активів становила лише 1,7 млрд. грн”, — доповіли у КРУ.
У той же час, коли з рахунків зникла така величезна сума, не були профінансовані ті витрати, які бюджет зобов'язаний був сплатити, наприклад: своєчасно не отримали 143,5 млн. грн. зарплати працівники сфери освіти та охорони здоров'я. “Не були оплачені продукти харчування для дітей і хворих на загальну суму 65 млн. грн. Не були закуплені медикаменти для лікарень на суму 53 млн. грн”, — акцентували ревізори.