В першу чергу за допомогою треба звернутись до внутрішніх джерел країни, а потім — до міжнародних джерел.
Таку думку висловив екс-заступник голови Національного банку України Ярослав Солтис в інтерв’ю кореспонденту «ГолосUA» з приводу зовнішніх позик України.
Він зазначив, що, як правило, в кожній державі дефіцит бюджету покриває держава своїми ресурсами. Україна, крім валютних резервів (близько 30 млрд. дол.), має можливість випустити цінні папери держави з реальним доходом, який може гарантувати Нацбанк чи уряд.
Щодо позики саме у Російської Федерації, Ярослав Солтис наголосив, що «це не зовсім коректне буде запозичення, оскільки у нас є борги і були борги (перед Росією, -ред.), і ми себе ставимо у програшну роль». І додав: «До того ж, вищі керівники держави, у якої ми хочемо позичити гроші, звинувачували Україну у розкраданні російського газу, не «Нафтогаз» чи «РосУкрЕнерго», саме громадян України».
За словами екс-заступника Голови НБУ, найкращим позичальником був би МВФ, або Світовий чи Європейський банки.
«Країна не повинна позичати. Країна — це бюджет, це керівники держави, а повинен позичати той, хто має право позичати — фонди і банки», — наголосив Солтис.
Також він зазначив, що проблеми несплати боргу Росії не буде, оскільки запаси НБУ значно більші, ніж цей кредит, «і в першу чергу Нацбанк повинен сприяти закриттю проблем дефіциту бюджету».
Експерт підкреслив також, що уряд має мати діалог з НБУ та Президентом, звертаючись з таким проханням до іншої країни. «Не повинен уряд сам звертатись за позикою, адже уряд — це виконавча влада, всі позики, дозволи гарантії дає Верховна Рада», — зазначив він.
«Вона (Юлія Тимошенко, — ред.) шукає варіанти, можливо, це і правильне рішення, але є процедура, є законодавство, яке дозволяє чи не дозволяє це робити», — прокоментував експерт «тихі» дії Прем’єр-міністра.