“Le Temps”
17:09 04/02/2010

“Le Temps”: Китай може врятувати економіку України

Після активної роботи на латиноамериканських та африканських ринках, Пекін шукає новий об’єкт для тісного економічного співробітництва та капіталовкладень. Цим об’єктом потихеньку стають країни східноєвропейського регіону, зокрема і Україна, яка, на думку видання, є "невиліковним хворим" всієї Європи, — пише швейцарськка газета “Le Temps”.

"Протягом останніх двох років Україна зазнала колосального удару по її економіці: ВВП скоротився більш, ніж на 18%, прибутки промисловості стрімко впали, а рівень експорту сталі — одного із головних компонентів української економіки — продовжує лякати своїми низькими показниками", — нагадує видання. — " На фоні такої тяжкої економічної ситуації в кінці осені Україною на додачу прокотилась епідемія свинячого грипу, внаслідок якої померло 300 осіб і яка підлила олії у вогонь незадоволення українців ситуацією в державі. Дивлячись на такий стан справ, не дивно, що більшість скептично сприймає нинішні президентські вибори, які обіцяють закінчитися ще не скоро і які не мають нічого спільного із ейфорічними подіями 2004-го". 

В очах своїх основних партнерів — ЄС та Росії — Україна вже не настільки приваблива, як була раніше, відзначає видання. Москва, із якою у Києва ще п’ять років тому були достатньо дружні відносини, тепер із відразою дивиться в бік свого сусіда та з нетерпінням очікує на зміну Президента Ющенка. Водночас Європейський союз, членом якого Київ нещодавно прагнув стати, почав віддалятися від України, пропонуючи альтернативу вступу до союзу у вигляді програми "Східне партнерство" і при цьому інколи підтримуючи Кремль. Єдине, на що Україна може сподіватися від ЄС в найближчому майбутньому — це укладання угоди про вільну торгівлю.

"Не зважаючи на все незадоволення українською владою, Брюссель все ж надає Україні суттєву фінансову допомогу, інколи навіть більшу ніж членам союзу Литві та Латвії", — наголошує газета. — "Водночас можливості даної допомоги також обмежені, адже все більше європейських держав опиняються на межі банкрутства і ЄС буде рятувати в першу чергу їх, а не Україну". Тож, вважає видання, Київ опинився у вкрай неприємній ситуації: фінасові проблеми країни не може задовольнити ні її влада, ні ЄС, ні тим паче Росія. Однак, як каже прислів’я, надія помирає останньою і допомога може прийти із абсолютно неочікуваного джерела, такого, як наприклад, Китай.

"Останнім часом Пекін розпочав прискіпливий аналіз України в цілому. Восени минулого року Київ відвідав віце-прем’єр Піднебесної Жанг Дейжанг, який зустрівся із прем’єром Тимошенко. Коли ж у країні розпочалася епідемія свинячого грипу, Китай одразу ж зреагував і запропонував свою допомогу. Такі дії китайської влади однозначно свідчать про його зацікавленість східноєропейською демократією та її потенціалом", — йдеться у публікації. — " Вплив Піднебесної на економіки Латинської Америки та Африки останні десять років був надзвичайно потужним та в цілому ефективним. І тепер, схоже, для Пекіна настав час втрутитися у справи Східної Європи". 

“Le Temps” називає одним із прикладів східноєвропейських держав, які вже встигли стати об’єктами зацікавленості Пекіна, Молдову. Після того як у квітні 2009-го у країні завершилися неспокійні парламентські вибори, Китай запропонував Кишиневу вигідний кредит у 1 млрд доларів лише під 3% на 15 років. Враховуючи жахливий стан економіки Молдови та не занадто вигідні пропозиції із боку МВФ, ЄС та Росії крок Китаю виглядає хоча і ризикованим, однак достатньо правильним, адже на відміну від Латинської Америки та Африки, східноєвропейські держави вже мають потужну інфраструктуру, яка дісталася їм у спадок від соціалістичної системи.  

Тож, підсумовує газета, зважаючи на зростаючий інтерес із боку Східної Європи, особливо Молдови та частково України до співпраці із Китаєм, найближчим майбутнім, скоріше за все, ми спостерігатитемо як Пекін стане одним із активних учасників внутрішньоєвропейської боротьби за сфери впливу і Україна, яка завжди була своєрідним яблуком розбрату між Росією та Європою, може опинитися у кардинально новому для себе становищі, зважаючи на часткову залежність від китайського капіталу. 

Підгот.Л.Дубенко.

 

Читайте также по теме