ГолосUA
17:01 27/11/2009

Людяність у нелюдяний час

В Українському інституті національної пам’яті підбили підсумки Всеукраїнської акції «Людяність у нелюдяний час», яка була започаткована у квітні цього року на знак вшанування жертв голодомору в Україні у 1932-33рр.

Про це повідомив кореспондент ГолосUA.

Приводом для її проведення стала пропозиція, що надійшла до Українського інституту національної пам’яті з Міністерства закордонних справ — встановити пам’ятник у саду праведників в м. Мілані (Італія) людині, яка рятувала від голодної смерті українців.

За словами, координатора акції «Людяність у нелюдяний час» кандидата історичних наук Вікторії Яременко, вона, власне, була започаткована Українським інститутом національної пам’яті для того, щоб знайти таких людей, які під час голоду в Україні на початку 30-х років, часом ризикуючи власним життям, знаходили сили і можливості рятувати інших своїх співвітчизників.

Акція проходила по всій Україні за підтримки обласних, районних адміністрацій, сільських рад і краєзнавчих осередків, що займаються пошуковою роботою. Найбільш активну участь в ній взяли Миколаївська, Херсонська, Черкаська, Кіровоградська, Чернігівська, Київська та Сумська області. З цих регіонів надійшло понад 2000 письмових свідчень, але таких, що відповідали вимогам акції: були підтверджені документами та фотографіями — було близько 200. Насамперед, до акції долучилися школярі та представники громадських організацій. Деякі з них були відзначені особистою подякою Президента України та подарунками від «Українського інституту національної пам’яті».

«На жаль, таких людей, які активно рятували від голоду інших, було небагато, — розповіла Вікторія Яременко, — але все-таки вони були і ми мусимо розповісти про них усій країні. Адже ті публікації, виставки та меморіали, що є на сьогоднішній день – це, переважно, дуже сумні і трагічні сторінки з історії голодомору в Україні. Але були і певні позитивні моменти, які доводять, що люди залишалися людьми у такий нелюдяний час.»

Акція «Людяність у нелюдяний час» триватиме й надалі – свідчення продовжують надходити з усієї України. Згодом вони вийдуть окремим виданням, а поки що ці матеріали представлені на виставці, присвяченій трагічним подіям голодомору. «Наразі, ми сподіваємося знайти людину, яку можна буде вшанувати встановленням пам’ятника у Мілані,» — додала науковець.

 І. Тимошенко

 

Читайте также по теме