Президент Росії Дмитро Мєдвєдєв у неділю, 26 вересня, прибув з офіційним візитом до Китаю, де перебуватиме до 28 вересня.
Мета поїздки — спробувати зміцнити "стратегічне партнерство" з цією країною і домовитися про поставки газу за прийнятною для російської сторони ціною.
Наприкінці серпня Росія завершила будівництво нафтогону від Тайшета у Східному Сибіру до терміналу Сковородіно в Амурській області, а також відгалуження до кордону з Китаєм. Очікується, що Медведєв візьме участь у церемонії відкриття китайської ділянки від прикордонного пункту Мохе до міста Дацин.
Цей нафтогін — частина російських зусиль з диверсифікації експорту вуглеводнів; Москва хотіла би постачати на швидкозростаючий китайський ринок і газ, але домовитися щодо ціни не виходить вже кілька років.
Падіння світових цін на газ послабило позиції Росії: Китай може собі дозволити купувати газ з інших джерел. Але "Газпром" повідомляв про те, що під час візиту Медведєва до Китаю планується підписання документів, які "ляжуть в основу майбутнього контракту".
Поїздка глави російської держави триватиме з 26 по 28 вересня. У неділю він відвідує місто Далянь. Медведєв уже вшанував пам’ять радянських воїнів, які загинули при звільненні північного сходу Китаю від японських загарбників у районі Порт-Артур. Він поклав квіти до Меморіалу загиблих.
Помічник Медведєва Сергій Приходько відкинув припущення, що візит в Далянь може бути розтлумачений як підтримка Китаю, у якого нещодавно загострилися відносини з Японією.
"Це не антияпонська акція, а проросійська", — сказав Приходько. "Для нас Далянь — це місце, де загинуло багато наших співвітчизників", — пояснив він.
У поїздці Медведєва супроводжують мільярдери Олег Дерипаска та Віктор Вексельберг.
Підконтрольна Дерипасці компанія "Русал" постачає в Китай великі обсяги алюмінію і на початку року провела первинне розміщення акцій на Гонконгській біржі.
Вексельберг, серед іншого, очолює фонд "Сколково", який, як сподіваються в Кремлі, має створити російський аналог каліфорнійської Кремнієвої долини і центр економічної модернізації.
"Сьогодні Росія і Китай вирішують багато в чому схожі завдання, ідучи шляхом всебічної модернізації", — сказав Мєдвєдєв в інтерв’ю китайським ЗМІ. При цьому він додав: "як казав Конфуцій, коли шляхи неоднакові, не складають разом планів".
Зустрічі російського президента з політичним керівництвом Китаю — головою Ху Цзіньтао, прем’єром Держради Вень Цзябао і головою Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників У Банго призначені на понеділок.
Вони мають намір обговорити різні міжнародні проблеми, що турбують обидві сторони: нестабільність в Киргизії, напруженість на Корейському півострові, ядерну програму Ірану.
У вівторок Мєдвєдєв планує відвідати павільйон, який представляє російські досягнення на Всесвітній виставці Експо-2010, що проходить у Шанхаї.
Нагадаємо, буквально за кілька тижнів до Мєдвєдєва Китай вперше відвідав президент України Віктор Янукович. Китайські ЗМІ назвали візит Януковича "історичним і епохальним": у перший же день державного візиту Пекін і Київ підписали 13 угод, і в цьому аналітики побачили початок нового "Шовкового шляху".
За матеріалами: ТСН