Місія міжнародних спостерігачів ENEMO, що у її складі українці, які мали слідкувати за проведенням позачергових виборів парламенту Молдови 29 липня, сьогодні поїдуть додому через проблеми з акредитацією.
Про це повідомив речник Комітету виборців України Олександр Черненко в інтерв’ю кореспонденту ГолосUA.
За його словами, акредитація спостерігачів була здійснена заздалегідь, проте відмову з Молдови делегація отримала вже тоді, коли її члени вже почали з’їжджатись.
«Були подані всі необхідні документи вчасно. Вони були подані взагалі на 140 спостерігачів, але виникли проблеми у спостерігачів із Західної Європи — у них не було часу зробити візи. /> Тому 80 спостерігачів країн СНД і Східної Європи прибули до Молдови. Із них зареєстровано було лише 33. Рішення про відмову було прийнято, коли вже всі з’їзжджались. І було подано клопотання до суду, щоб повторно розглянути це рішення, тому що люди готувались, люди збирались», — сказав О. Черненко.
Він зауважив, що якщо є відмова бути спостерігачем, ніхто не забороняє громадянам перетинати кордон і знаходитись на території Молдови.
«Ну, ми лише хіба не мали б права заходити на дільниці, але ті, хто не акредитовані, могли б працювати асистентом акредитованих. Відповідно заповнювати форми, їздити з ними в одній команді, а саме акредитовані ходили б на дільниці. Тому що жодних заборон громадянам інших країн, якщо в них немає ніякого кримінального минулого, перетинати кордон Молдови немає. Єдине, що акредитація нам давала доступ до дільниць . Зараз же нас взагалі фактично примушують покинути Молдову — і щойно було прийняте рішення, що місія ENEMO згортає свою роботу в Молдові. Ми сьогодні будемо всі роз’їжджатись», — сказав речник.
«Взагалі виникла проблема (з акредитацією спостерігачів — прим. ред.) тому, що, очевидно, молдовська влада хоче мінімальний контроль з боку спостерігачів над виборами, що відбудуться. Інакше важко пояснити таке невмотивоване, абсолютно безпідставне і, я би сказав, швидше політично невмотивоване небажання реєструвати спостерігачів від нашої місії. Інших будь-яких раціональних причин нам не було пояснено… Є кілька українців, які спостерігають у місії ОБСЄ, яка тут працює, можливо є від місії СНД, тому, українці там точно є, 4-5 чоловік, але тут не стільки є питання громадянства, скільки просто влада Молдови не хоче контролю», — сказав О. Черненко.
Нагадаємо, поліція Молдови затримала шістьох громадян України, які прибули до цієї країни в складі місії міжнародних спостерігачів за проведенням позачергових виборів парламенту Молдови, що мають відбутися 29 липня.
До участі у місії ENEMO (Європейської мережі організацій по спостереженню за виборами) зголосилися 140 активістів громадських організацій з 12 країн, в тому числі 14 представників Комітету виборців України. Керівником місії було обрано голову Донецького обласного відділення КВУ Сергія Ткаченка.
Оскільки більшість спостерігачів ENEMO на момент прийняття рішення ЦВК вже прибули до Молдови, то керівництво місії повторно звернулося до ЦВК республіки з проханням про акредитацію всіх спостерігачів. Увечері 27 липня ЦВК Молдови повторно відмовив в акредитації представникам ENEMO.
Але ще вдень 27 липня в аеропорту Кишинева було відмовлено в доступі на територію Молдови спостерігачам ENEMO, що прибули з Грузії. Грузинська делегація провела ніч в аеропорту, після чого всіх було депортовано. У зв’язку з цим офіційні органи Грузії вже висловили ноту протесту.
Увечері 27 липня до заміської бази відпочинку, де проживають представники місії ENEMO, прибули близько 30 представників міграційної служби Молдови. Після перевірки документів вони затримали керівника місії Ткаченка та довготермінового спостерігача Еділя Байсалова (Киргизстан) і повезли в невідомому напрямку.
Як з’ясувалося пізніше, Ткаченка було доправлено до головного офісу міграційної служби Молдови. Після кількагодинної розмови з представниками служби йому було запропоновано підписати документ, де б він зобов’язався покинути територію Молдови протягом наступних 24 годин.
Керівник місії ENEMO відмовився це зробити, зважаючи на відсутність підстав для такого кроку. Близько 2 години ночі Ткаченка було звільнено. Доля Еділя Байсалова станом на ранок 28 липня залишається невідомою.
Вранці 28 липня поліція Молдови затримала понад 20 представників ENEMO, які працювали в Бельцах і Сороках. Серед затриманих 6 громадян України. Всім їм запропоновано протягом 24 годин покинути територію Молдови.
О. Гайворонська