Закон, який передбачає накладення мораторію на вилучення банками нерухомості, що перебуває під іпотечною заставою, може спровокувати новий виток кризи. />
Таку думку в ефірі «5 каналу» висловив директор департаменту роздрібного банкінгу комерційних банків.
«Банк зазвичай розглядає проблеми клієнтів і йде на зустріч, бо йому банально не вигідно формувати для себе потенційно або наявно проблемний кредит. Але є ті позичальники, які використовують такі механізми, щоб свідомо не сплачувати», — зазначив він.
За його словами, якщо сьогодні проблемний іпотечний портфель складає 5 – 10%, то у випадку набрання чинності нового закону, він може збільшитися до 50%.
«А це потягне за собою формування додаткових резервів, а отже і додаткове навантаження на банк. Тому цей закон потрібно дуже обережно розглядати, адже він може спровокувати новий сплеск кризи», — наголосив С. Шевченко.
Водночас він висловив переконання, що даний закон можна вдосконалити і відбуватися це повинно, щонайменше, за участі Нацбанку.
« Звичайно, цей закон можна вдосконалити і зробити його таким, що відповідатиме інтересам і банка і позичальника. Наприклад, на період введення в дію цього закону підійти до формування резервів по банківським операціям так, щоб це дозволило банкам не нести додаткове фінансове навантаження», — зазначив експерт.
При цьому він відмітив, що найбільші проблеми у банків з іпотечними кредитами, наданими у 2007 – 2008 роках.
«Як правило,більш старі кредити банки реструктуризували і збільшили терміни повернення на 5 – 10 років», — зазначив він.
Нагадаємо, що 21 травня Верховна Рада прийняла закон, який передбачає введення мораторію на вилучення заставної іпотечної нерухомості на період фінансово-економічної кризи. Керівництво НБУ в свою чергу звернулося до Президента з пропозицією накласти вето на даний закон (№3459-1).
А. Береза