Протягом 2010 року органами внутрішніх справ України було порушено чотири кримінальні справи про злочини, вчинені службовими особами кредитних спілок.
Про це директор начальник управління Головного слідчого управління МВС України Віталій Мехед заявив на прес-конференції в Києві, передав кореспондент ГолосUA.
За його словами, з початком фінансової кризи у світі кількість таких злочинів в країні збільшилася. «Так, загалом минулого року слідчими органами внутрішніх справ розслідувалося 63 кримінальні справи, пов’язані з незаконною діяльністю кредитних спілок. 22 справи було передано до суду і 62 особи притягнуто до кримінальної відповідальності», — зазначив В. Мехед.
Зі 156 мільйонів гривень, саме на таку суму за даними МВС спричинили збитків своїм клієнтам службові особи кредитних спілок, управлінню вдалося повернути 3,5. «Це може й недостатньо, але ще на 76 мільйонів гривень арештовано майна», — відзначив правоохоронець.
Він наголосив, що справи зазначеної категорії мають певну складність у їх розслідуванні, яка виражається тривалістю. «Це обумовлено тим, що у таких справах велика кількість ошуканих громадян, яких потрібно визнати потерпілими, допитати, провести велику кількість бухгалтерських, почеркознавчих та інших експертиз. Через це злочинці нас випереджують», — пояснив В. Мехед.
При цьому він наголосив, що в МВС було створено спеціальну групу, яка займається виключно цим видом злочину. «Так, зараз нами розслідується справа, порушена ще 7 листопада 2008 року у Києві за ознаками злочину за фактами шахрайського заволодіння службовими особами товариства з обмеженою відповідальністю, приватного підприємства, громадської організації та кредитної спілки, коштами 2,7 тисяч громадян на суму у 75 мільйонів гривень», — розповів керівник спеціального відділу по боротьбі з шахрайством у діяльності кредитних спілок та заступник начальника управління Головного слідчого управління МВС Андрій Артюх.
За його словами, географія подібних злочинів досить велика і охоплює майже всю територію країну. Водночас він наголосив, що суд ще жодного разу не виніс виправдального вироку у подібних справах.
Нагадаємо, що на сьогодні в Україні не створено ефективної системи гарантування безпеки паїв у кредитних спілках (КС). Єдина діюча форма гарантій вкладів це стабілізаційний фонд, створений на громадських засадах членами КС, який становить близько 400 тисяч гривень, що не відповідає активам середньої КС та загальноприйнятим у світі нормам.
А. Береза