До попереднього Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО від України включено 15 об'єктів культурної спадщини, по яких триває підготовка номінаційних досьє з метою внесення їх до основного.
Про це йшлося на Всеукраїнському методичному семінарі з актуальних проблем охорони культурної спадщини, приуроченого до 20-річчя включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО першого українського об'єкту "Собор Святої Софії і пов'язані з ним монастирські будівлі та Києво-Печерська Лавра".
Станом на сьогоднішній день до основного Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО від України включено чотири об'єкти: Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами та Києво-Печерська Лавра, Ансамбль історичного центру Львова, Геодезична дуга Струве (пам'ятка науки і техніки, яка проходить територією 10 країн Європи) та Букові праліси Карпат (пам'ятка природно-заповідного фонду).
Наразі, до Основного Списку пропонується внести історичний центр міста Чернігова, культурний ландшафт каньйону міста Кам'янець-Подільський, руїни античного міста Херсонес, "Могилу Тараса Шевченка" та Канівський природний заповідник, Національний степовий біосферний заповідник "Асканія-Нова", дендрологічний парк "Софіївка", Бахчисарайський ханський палац, археологічний комплекс "Кам'яна могила", Миколаївську астрономічну обсерваторію, комплекс пам'яток Судацької фортеці, Резиденцію Буковинських митрополитів, астрономічні обсерваторії України, історичний центр міста Одеса, Кирилівську та Андріївську церкви у Києві та дерев'яні церкви Карпатського регіону України і Польщі.
За словами в.о. заступника голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Володимира Яценківського, "тут йдеться не лише про туристичну привабливість країни, а й про поповнення Держбюджету".
У свою чергу голова Державної служби з питань національної культурної спадщини Андрій Вінграновський наголосив на необхідності створення єдиного центру підпорядкування для усіх об'єктів культурної спадщини України. "Ми повинні зайнятися цим питанням, адже представники ЮНЕСКО були здивовані тим фактом, що один об'єкт культурної спадщини у нас знаходиться у підпорядкуванні Міністерства культури та туризму, а інший — у Міністерства будівництва", — зауважив А. Вінграновський. /> Нагадаємо, Україна є членом ЮНЕСКО з 1954 року, а перший об'єкт від України — було взято під охорону ЮНЕСКО 12 грудня 1990 року.
І. Тимошенко