У травні продовжилась дефляційна тенденція квітня – зниження цін склало 0,6% (у квітні 0,3%).
Про це повідомила прес-служба міністерства економіки.
«Дефляція була сформована сезонним зниженням цін на більшість продовольчих товарів, а також здешевленням непродовольчих товарів, внутрішній попит на які задовольняється значною мірою за рахунок імпорту, на тлі ревальваційних тенденцій на валютному ринку», — зазначають в Міністерстві. />
Подібний процесс — зниження цін саме у травні — востаннє спостерігалась у дефляційному 2002 році (на 0,3%), коли за рік індекс споживчих цін склав 99,4% (грудень до грудня).
Найбільше зниження цін спостерігалося на молоко – 6,4%, на сир та м’який сир – 4,7%, на яйця – 29,8%, на овочі – 2%. Причиною цього стала дефляція у виробництві продуктів харчової промисловості у розмірі 0,2%.
На внутрішньому ринку третій місяць поспіль спостерігається дефляційна тенденція у формуванні цін на цукор – падіння цін становило 4,5% (6,5% у квітні, 3,9% у березні) через зниження світових цін на сільськогосподарську продукцію, у тому числі і на цукор.
Зниження внутрішніх цін відбувалось в умовах поступового відновлення довіри вкладників до банківської системи (із відповідним зростанням заощаджень населення) та продовження зниження рівня споживчого кредитування.
За оперативними даними Національного банку депозити фізичних осіб у травні зросли на 3,4 млрд. грн. або на 1,5%, у тому числі у національній валюті – на 3,9 млрд. грн. або на 3,4%.
Також, зважаючи на позитивні прогнози щодо майбутнього урожаю, уповільнюється зростання цін на хліб і хлібопродукти — 0,2% проти 0,7% у квітні та 2,1% у березні. Попри все, помірне зростання цін було зафіксовано на м’ясо та м’ясопродукти — на 0,8%.
Нагадаємо, що в квітні 2010 року дефляція в Україні склала 0,3%. Із початку року інфляція в країні досягла 4,4%. В березні 2010 року інфляція в Україні становила 0,9%, у лютому — 1,9%, а в січні — 1,8%. Індекс споживчих цін у січні 2010 року до грудня становив 1,8%, до січня 2009 року – 11,1%.