На відміну від промвиробництва, металургії або хімпрому, котрі прямо залежать від світової кон’юнктури, споживчі ринки України впевнено виходять із кризи і вражають річними обротами.
Такі результати констатувало дослідження компанії iKS-Consulting.
Згідно результатів дослідження iKS-Consulting, до п’ятірки найшвидше зростаючих за підсумками півріччя ринків потрапили послуги СТО, доступ до інтернету, ринок одягу і взуття, косметика з парфумерією та фармацевтика.
За оцінками операторів, у І півріччі 2010-го гривневий оборот ринку автопослуг зріс на 40–45% рік до року. Таким чином, за збереження теперішніх темпів зростання, за підсумками року виручка українських СТО перевищить 34–35 млрд грн. За курсу 7,8–7,9 UAH/USD це відповідає приблизно $4,3 млрд, що майже на 10% перевищує докризові показники 2008 року.
Друге місце в топ-5 найшвидше зростаючих споживчих ринків займають послуги провайдерів. За попередніми даними, темп зростання ринку доступу за перші шість місяців становив 25–30% порівняно з аналогічним періодом минулого року. До кінця 2010-го сумарний оборот українських провайдерів перевищить 3,4 млрд грн. Зростання виручки — переважно результат розширення абонентської бази; причому більша частина нових користувачів — це абоненти широкосмугового доступу, кількість яких, за даними, до літа 2010 року становила близько 2,5 млн (+10% щокварталу).
На відміну від ринків автосервісу або доступу до інтернету, де темпи зростання значно перевищили прогнозні показники, ринок одягу і взуття особливих сюрпризів у 2010-му не зробив, залишившись на третій позиції в топ-5. За підсумками І півріччя зростання роздрібного продажу, за оцінками операторів, становило 20–23%. З огляду на цю динаміку, до кінця нинішнього року оборот цього ринку перевищить 94 млрд грн. Основними ринковими тенденціями в І півріччі 2010-го, як і торік, залишалася зміна купівельних уподобань на користь середнього і нижнього цінових діапазонів; міграція найменш заможних покупців на речові ринки й популярність стокових магазинів.
Продаж ліків — всупереч скептичним настроям фармацевтів наприкінці 2009 року — продемонстрував більш ніж вражаюче зростання. У підсумку, фармринок перемістився з останньої на четверту позицію рейтингу. Нагадаємо, у грудні 2009-го оператори очікували зростання продажу на рівні 5–12%: до 17,5–19 млрд грн за підсумками 2010 року. На думку представників аптечного роздробу, ажіотажний попит на лікарські засоби під час епідемії грипу восени 2009 року мав призвести до накопичення в населення запасу ліків, наявність яких негативно позначилася б на обсягах реалізації на початку нинішнього року.
У цьому разі річний оборот ринку косметики й парфумерії перевищить 20 млрд гривень. Щоправда, багато виробників пов’язують надії на зростання продажу з несподіваним сплеском попиту з боку аптечного роздробу.
За матеріалами: Контракти />