Наступного року в Україні відзначатимуть 450-річчя Пересопницького Євангелія — визначної рукописної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва XVI ст. У зв’язку із цією подією наступний рік в Україні буде оголошений Роком Української Першокниги.
Про це кореспонденту ГолосUA повідомила прес-служба Міністерства культури і туризму України.
Днями Верховна Рада України прийняла Постанову "Про відзначення на державному рівні 450-річниці Пересопницького Євангелія", якою передбачено проведення відповідних заходів у зв’язку з відзначенням цієї події.
Пересопницьке Євангеліє було написане у період з 15 серпня 1556 р. по 29 серпня 1561 р. на замовлення волинських князів Анастасії Заславської-Гольшанської та її дочки і зятя, князів Євдокії та Івана Чарторийських. Автором Пересопницького Євангелія є писець Михайло Василієвич, який працював над створенням пам’ятки під керівництвом архімандрита Пересопницького монастиря Григорія.
Унікальний фоліант вагою 9 кг 300 г написаний на пергаменті, на виготовлення якого пішло ціле стадо молоденьких ягнят, козенят і телят, зі шкіри яких за спеціальним рецептом було виготовлено 482 тонких аркуші. Він містить унікальне художнє оформлення, створене в народному українському стилі, що доводить автентичність української художньої культури і підносить цю першокнигу на рівень з найвизначнішими шедеврами світового мистецтва.
З часу свого завершення пам’ятка знаходилася в Пересопницькому монастирі. У 1701 році вона була подарована гетьманом України Іваном Мазепою до Переяславського кафедрального собору, згодом – перебувала у заповіднику «Києво-Печерська лавра». З 1948 року Пересопницьке Євангеліє зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського.
Починаючи з 1991 року, стало традицією під час присяги Президента на вірність народові України поряд з Конституцією України та Актом проголошення незалежності України класти Пересопницьке Євангеліє як найдорожчу духовну святиню.
І. Тимошенко